Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
S-c Zagórze B.Miroszewskich, Roman Świątkowski

Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec-trasy rowerowe)

2015-09-05
2015-09-06 12:45:26
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Wyprawy na rowerze traktuje jako środek transportu do ciekawych i interesujacych miejsc.

Miasta przyległe do Sosnowca od lat posiadają trasy rowerowe oraz je rozbudowują. Sosnowiec takich szlaków rowerowych nie posiadał. Żeby pojeździć, trzeba było wybrać się gościnnie do Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Sławkowa czy Będzina. Powoli się to zmienia i w Sosnowcu zaczynają powoli powstawać takie szlaki. Dwa lata temu powstała pierwsza trasa biegnąca z „Trójkąta Trzech Cesarzy” do Sosnowca Park Tysiąclecia (Stawiki). Szlak biegnie wzdłuż dawnej granicy , dlatego nazwano go - Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza (czerwony). Długość trasy wynosi 10 km.



W zeszłym roku powstała kolejna trasa, krótka 5 km ale powstała. Biegnąca z S-c Zagórze przez Las Zagórski dawna Puszcza Pakosznica do Parku im. Jacka Kuronia w Sosnowiec Kazimierz. Szlak nazwano - Szlak Rowerowy Lasu Zagórskiego (niebieski). Długość trasy wynosi 5 km.

tablica rzy Hali Sportowej - DorJan
tablica rzy Hali Sportowej - DorJan

W tym roku powstała trzecia trasa rowerowa, łącząca poprzednie w/w szlaki rowerowe. Szlak Rowerowy Czarnego Morza (zielony), długość trasy 15 km. Nazwa szlaku nawiązuje do historycznego miejsca, osady otoczonej bagnami znajdującej się w S-c Porąbka. Trasa biegnie pomiędzy S-c Kazimierz Górniczy Park J. Kuronia, a Trójkątem Trzech Cesarzy – w czasie zaborów zbiegały się tutaj granice trzech mocarstw Rosji, Prus i Austrii.

Oznakowanie wszystkich tras oceniam na 3 z plusem, można było by się postarać o lepsze oznakowania w niektórych miejscach. Brak miejsc postojowych. Fajnie że powstają ścieżki rowerowe, i żeby powstawały z głową.

Las Zagórski
ddroga prowadząca przez Las Zagórski
bunkry z II Wojny Światowej


O szlaku czerwonym Dawnego Pogranicza i częściowo niebieskim Lasu Zagórskiego już pisałem oraz przedstawiałem w swoich wycieczkach rowerowych, więc wniosek taki, że pozostało mi pedałowanie nową trasą.

Opis trasy:

Las Zagórski
Las Zagórski


Przejechanie szlaku Czarnego Morza postanowiłem połączyć z szlakiem Lasu Zagórskiego. Pedałowanie rozpocząłem oczywiście od miejsca zamieszkania, ale początek głównego rozpoczęcia przebycia tras rozpoczyna się w Sosnowcu Zagórzu (Hala Sportowa) ul. Braci Mieroszewskich. Wzdłuż całej ulicy biegnie ścieżka rowerowa, ułatwiająca dotarcie. Kierujemy się w ul. Modrzewiową w kierunku Lasu, odcinek przy garażach niewygodny do jazdy na rowerku. Przejeżdżamy las za oznakowaniami szlaku. W lesie znajdują się inne leśne drogi, po których możemy pojeździć. Odcinek fajny, cisza, las oraz ciekawostka przez las przebiegała niemiecka linia obronna z 1944r dlatego na trasie znajdują się również okopy i bunkry. Przez las przepływa wpadający do rz. Bobrek Rów Mortimerowski zwany Żółtą Rzeką, ze względu na niezwykłą barwę, którą zawdzięcza związkom pirytu i innych minerałów. Rów możemy zobaczyć jadąc wytyczoną trasą. Docieramy do Parku Miejskiego J.Kuronia w S-c Kazimierz Gór. dawniej Park Leśna. Bardzo ładne i ciekawe miejsce, jedno z najspokojniejszych miejsc w Sosnowcu. W parku znajdują się dwa jeziora Leśny i Smug, mini ZOO, Skate Park oraz trasy rolkowe i rowerowe.

W tym parku kończy się trasa szlaku rowerowego Lasu Zagórskiego , a rozpoczyna się szlak rowerowy Czarnego Morza oznaczony na zielono. Szlak prowadzi nas ul. A.Fredry, Broniewskiego na skrzyżowaniu skręcamy w ul. Reya przejeżdżając obok ciekawego kościoła MB Częstochowskiej. Szlak prowadzi dalej ulicami asfaltowymi przez S-c Porąbkę ul. Wiejską, Łukaszewicza. Przejeżdżamy rz. Bobrek. Docieramy do Osiedla Juliusz, skręcamy w prawo. Od tego momentu większości szlak prowadzić będzie nas polnymi ścieżkami, wzdłuż rz. Bobrek i torów kolejowych. Wjeżdżamy w ulice Kujawską, przejeżdżamy pod wiaduktem S1, skręcamy w lewo w ul. Okulickiego i docieramy do dzielnicy Sosnowca Bobrek, Dalej ulicami asfaltowymi zgodnie z oznakowaniem szlaku Czarnego Morza oznaczonym na zielono docieramy do S-c Niwka i rzeki Biała Przemsza za którą podążymy wjeżdżając na wał biegnący wzdłuż rzeki, który prowadzi nas do Trójkąta Trzech Cesarzy. To tutaj kończy i zaczyna się szlak rowerowy Czarnego Morza, tutaj rozpoczyna się trzecia trasa szlaku rowerowego Dawnego Pogranicza. Kończymy wycieczkę, ale nie jazdę na rowerze, jeszcze trzeba wrócić do domu.

szlak rowerowy Las Zagórski niebieski
szlak rowerowy Las Zagórski niebieski
Rów Mortimerowski gdzies na trasie S-c Kazimierz Górniczy Park Leśna Park Leśna im. Jacak Kuronia tablica z pokazanym przebiegirm szlaku Czarnego Morza skrzyżowanie ul. Broniewskiego, Reya ul. Reya panorama na ul. Reya kościół Matki Moskiej Częstochowskiej w S-c Porąbka rz. Bobrek rz. Bobrek rz. bobrek rz. Biała Przemsza rzeka Biała Przemsza rz. Biała Przemsza Trójkąt Trzech Cesarzy Biała Przemsza rz. Przemsza obelisk na Trójkącie Trzech Cesarzy
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-07 16:56:53

Jestem pod wrażeniem. I cieszę się,że wokół Sosnowca również powstają ścieżki rowerowe.  Lubię rower i takie wyprawy,choć kondycja nie pozwala mi na tak forsowne jazdy. Podziwiam.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-07 10:30:26

Serdeczne dzięki Wszystkim


 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2015-09-07 08:38:00

Stanowicie rowerową potęgę :) Super

 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-09-06 16:44:22

Super zwiedzanie. Szybsze niż na nogach, dokładniejsze niż autem. Ciekawsze i zdrowsze. I nie trzeba szukać parkingu jak się zobaczy coś ciekawego.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-09-06 14:39:37

ciekawe okolice.

 

 

Pozdrawiam Karol 

PS.

no wreszcie Roman  na  rowerze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2015-09-06 14:35:33

Podziwiam Twoje wycieczki rowerowe. Napewno dobre jest to dla zdrowia i zobaczenia ciekawych miejsc.Jadąc rowerem napewno lepiej możemy dostrzeć piękno natury.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020