Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Mosty w Stańczykach, Danusia

Na mostach w Stańczykach

2015-08-08
2015-09-04 19:46:41
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

    O spacerze po mostach w Stańczykach marzyłam już od wielu lat. Jednak nigdy wcześniej nie zdarzyło nam się jechać w te odległe rejony. Nie mogłam więc absolutnie odpuścić ich sobie w tym roku, zwłaszcza, że byliśmy tak blisko tej niesamowitej budowli.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Stańczyki

Słynne wiadukty nieczynnej dziś linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy znajdują się na terenie Puszczy Rominckiej, za wsią Stańczyki. Ze względu na swoje architektoniczne podobieństwo do akweduktów rzymskich nazywane są często Akweduktami Puszczy Rominckiej. Są największą tego typu budowlą w Polsce ( 200m długości,36m wysokości). A jednak z daleka nie wydały mi się specjalnie wysokie. Pomyślałam nawet ,że wiadukt w Wiśle –Głębce robi większe wrażenie. Jednak było to bardzo złudne odczucie. Już stojąc na górze odczuliśmy wysokość mostów, znajdowaliśmy się ponad wierzchołkami drzew ,doprawdy przednie wrażenie. Patrząc w dół widzieliśmy malutkie figurki ludzi spacerujących między filarami. Oficjalny napis głosi, że przejście tam jest zabronione, ale jednocześnie wiodą tam schody, bo największe wrażenie wiadukty robią, gdy patrzy się na nie z dołu. Jest to niesamowita konstrukcja, przy której człowiek czuje się taki malutki jak ziarenko piasku.Jest to niewątpliwie swoisty pomnik sztuki budowlanej. Powstawał w latach 1912-1926.Inzynierowie do dziś dyskutują nad szczegółami jego zbrojeń, czy zbrojono je belami drewnianymi czy żelbetonowymi. Przez wiele lat był atrakcyjnym miejscem do skoków na bungee, jednak ze względu na zły stan techniczny mostów, zostały one zakazane. Nasi znajomi opowiadali, że jeszcze nie tak dawno spacer po mostach był naprawdę niebezpieczny, bo były niezabezpieczone, zniszczone, pełne dziur i ubytków. My zobaczyliśmy już jeden z mostów elegancko wyłożony polbrukiem,a drugi przygotowany do dalszych prac remontowych. Niestety, pewnie tego powodu wejście na mosty jest już płatne, zresztą jest to teren prywatny.

Stańczyki
Stańczyki


Widok z mostów na otaczającą je Puszczę Romincką jest niesamowity. To dosłownie szumiące morze zieleni, z cieniutką smużką przepływającej pod mostami rzeczki Błędzianki. Nie darmo Mazury Garbate uchodzą za zielone płuca Polski. Dla mnie dodatkową atrakcją tego miejsca był fakt, że „wystąpiło” ono w filmie „Ryś. Stanisława Tyma.

wejście na mostyMosty w Stańczykach widok na puszczę z mostu zejście pod mosty Stańczyki mosty
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-09-07 11:27:28

Piękne tereny i wspaniałe wiadukty. Wejście na nie dość niepozorne, a potem te widoki!!!Cieszę się, że dzięki Twoim Danusiu zdjęciom mogłam wirtualnie powędrować w nieznane mi miejsca.

Stańczyki ... ja na razie mogę o nich jedynie pomarzyć :-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2015-09-06 14:40:51

Wiadukty w Stańczykach robią gromne wrażenie. W okolicy jest więcej wiaduktów. My w tym roku odnaleźliśmy wreszcie te koło miejscowości Kiepojcie. 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-05 09:29:13

Tak Romku, ta puszcza to moje tegoroczne odkrycie. Piękne,naturalne ,czyste krajobrazy, lasy i puszcze pamiętające dawne lata. Ta część Mazur,czyli Mazury Garbate,jest raczej mniej znana,trochę zapomniana,a szkoda,bo jest tu naprawdę pięknie. Głazy Wilhelma II  faktycznie oznaczają miejsca w zdobyczy łowieckich. Jest ich 14. Historia mówi o pruskich i królewskich  polowaniach, o wiaduktach,których w puszczy jest kilka. Jednak te w Stańczykach a najbardziej widowiskowe i najbardziej znane.

Ostatnio edytowany: 2015-09-05 09:33

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-09-05 09:20:28

piekne  powedrowałas Danusiu  .  bardzo  dalekoooo  i bardzo wysokoooo ,

Pozdrawiam  Karol

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-05 07:02:22

Najbardziej mnie zaskoczyła w Twojej relacji Puszcza Romnicka, o której mało wiem i jest bardzo mało znana a ukrywa takie cuda. Postanowiłem troszkę poszperac i okazuje się że puszcza również jest bardzo ciekawa np.: dawniej był to teren polowań pruskich królów i niemieckich cesarzy, puszcza stanowiła ścisły rezerwat łowiecki. potwierdzeniem tych polowań są pamiątkowe kamienie z napisami rozmieszczone w puszczy w miejscach zastrzelenia wyjątkowego okazu.

Same mosty są przecudne, wart zobaczenia. W dorobku swoim posiadam foki kilku mostów podobnych ale takiego nie i szkoda.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2015-09-04 23:30:04

Fajnie że udało się Ci i tam  dojechać.Ciekawe miejsce.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2015-09-04 20:09:53

Piękne, naprawdę unikatowe to! Super, że dotarliście, ja przyznam szczerze też  nich myslałam podczas naszej podróży ale tak niezbyt realnie :) Fajnie że Wam się udało :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020