Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Żubrowisko Jankowice i Pszczyna

2015-08-30
2015-08-30 20:16:52
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów

W Żubrowisku w Jankowicach, w Nadleśnictwie Kobiór byłam parę lat temu z uczniami na wyciecze szkolnej. Tym razem wybraliśmy się rodzinnie.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Pszczyna > Jankowice

Do Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Ekologicznej w Jankowicach – bo tak brzmi jego poprawna nazwa - wybraliśmy się w czerwcu tego roku. Niedawno posegregowałam foty i postanowiłam opisać wycieczkę.Wspomniany Ośrodek Hodowli Żubrów, mieści się …przy ulicy Żubrów 151; widać wszystko tam z żubrami się kojarzy. Naprzeciw ośrodka jest bowiem drewniana restauracja , o nazwie ”Stara karczma”, przed , która też stoją żubry. Tyle, że te nie są oczywiście żywe.Do Ośrodka w Jankowicach, wstęp gratis, parking również ! Można zwiedzać indywidualnie i grupowo. Jest mnóstwo tablic informacyjnych. Zadaszone miejsce piknikowe i co najważniejsze wytyczona Ścieżka Dydaktyczna wzdłuż ogromnego leśno-łąkowego terenu, na którym żyją żubry.

Taka wędrówka , po oznaczonej ścieżce i wypatrywanie żubrów, które możemy tam napotkać (fakt za solidnym ogrodzeniem) lecz bliziutko nas, jest świetną frajdą nie tylko dla dzieci. Obcowanie z przyrodą , czytanie plansz dydaktycznych, sluchanie śpiewu ptaków...To wszystko w Rezerwacie "Żubrowisko" na nas czeka.

Było upalnie i żubry niechętnie wychodziły z cienia, nie mniej jednak trochę fot tym niewątpliwym królom puszczy udało się zrobić !Po spacerzeniu, po lesie i wypatrywaniu żubrów postanowiliśmy wybrać się , choć na chwilkę do Pszczyny. Był spory problem z zaparkowaniem, bowiem w parku przyzamkowym odbywał się jakiś sparing dzieci i młodzieży. Konsekwentnie staramy się unikać tłumów, toteż najpierw poszliśmy na rynek .Rynek, który prezentuje się ciekawie. Jest bardzo zadbany. Pełen ławek i klombów.

Kawa i lody , w niewielkiej kafejce, z widokiem na bramę wejściową do Muzeum Zamkowego. Jednak do muzeum nie wybieraliśmy się tym razem ; znamy go.

Parę zdjęć z rynku; niestety nie obfociłam ławeczki Daisy , tylko umieszczone obok info. Ławeczka była wręcz „okupowana” przez turystów. Aż tak nam na tej fotce nie zależało, mamy już takie bowiem, gdzie siedzimy wraz z Daisy na ławeczce….W wątku ławeczkowym, też są foty...

Poszliśmy pospacerować pięknymi, zielonymi o tej porze alejkami parkowymi. Niestety wiele z nich było rozkopanych. Trwa rewitalizacja .

Niezmiennie interesująco wyglądają mostki i kładeczki. Sporo osób spacerujących w rożnym wieku. W parku upał, aż tak bardzo nie dawał się we znaki.. Fajnie spędziliśmy czas.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-09-04 18:35:33

A to ciekawe miejsce pokazujesz. Tych żubrzych zagród w Polsce jest coraz więcej,a kiedyś były tylko w Białowieży. Nawet u nas w Dolinie Charlotty są żuberki. Mamy "pociąg" do Żubra;-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-09-03 13:27:17

Piękna Pszczyna, czas pomyśleć nad powrotem, dawno nie odwiedzałem tego ślicznego miejsca.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-09-01 22:02:00

fajne żubrowisko , ładna Pszczyna

 

Karol

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2015-09-01 21:31:10

[cytuj autor=' Danuta']Żubrowisko w Jankowicach znam- byłam tam wiosna tego roku. Miałam szczęście ogladac z bliska karmienie żubrów. Widok- niesamowity! Warto zajrzec do Karczmy która opisujesz Mokunko. Wnetrze jest urokliwe i sumpatyczne. Natomiast Pszczyna to doskonale miejsce na spedzenie czasu w kazdej porze roku. A pałac prezentuje sie po prostu świetnie! Dobrze, że tu niedaleko są tak klimatyczne zakątki! Pozdrawiam serdecznie :-) [/cytuj]

W Karczmie Danusiu byliśmy , choć, króciutko bo  siedzielismy na dworze, pod parasolami :)

pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany: 2015-09-01 21:31

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-08-31 22:40:33

Żubrowisko w Jankowicach znam- byłam tam wiosna tego roku. Miałam szczęście ogladac z bliska karmienie żubrów. Widok- niesamowity!

Warto zajrzec do Karczmy która opisujesz Mokunko. Wnetrze jest urokliwe i sumpatyczne.

Natomiast Pszczyna to doskonale miejsce na spedzenie czasu w kazdej porze roku. A pałac prezentuje sie po prostu świetnie!

Dobrze, że tu niedaleko są tak klimatyczne zakątki!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-08-31 11:12:21

Bardzo fajne i ciekawe miejsce. Pięknie opisane i obfocone. Super

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2015-08-30 22:07:11

[cytuj autor=' marian']Myślałem że tam byłem ale okazuje się że ja byłem w Pokazowej Zagrodzie w Pszczynie a Ty w Jankowicach ale blisko Pszczyny.Nie wiedziałem że tam również są żubry.Zamek zwiedziłem i na ławeczce siedziałem.Podobał mi się park przy zamku i skanen który był w modernizacji .Chętnie bym znów tam zajrzał. [/cytuj]

Tak Marianie, Zagroda Pokazowa w Pszczynie a Żubrowisko w Jankowicach, to dwa całkiem odmienne miejsca pobytu żubrów. Fakt, położone niedaleko. 

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46989 kilometrów
2015-08-30 21:53:16

Myślałem że tam byłem ale okazuje się że ja byłem w Pokazowej Zagrodzie w Pszczynie a Ty w Jankowicach ale blisko Pszczyny.Nie wiedziałem że tam również są żubry.Zamek zwiedziłem i na ławeczce siedziałem.Podobał mi się park przy zamku i skanen który był w modernizacji .Chętnie bym znów tam zajrzał.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020