Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamek w Rynie, Danusia

Biskupiec,Kętrzyn,Ryn

2015-08-06
2015-08-22 09:54:27
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Szlak Zamków Gotyckich

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ryn > Biskupiec > Kętrzyn

Gotyckich budowli na Mazurach nie brakuje. Dlatego ustanowiono trasę samochodową grupującą 12 zamków gotyckich na Warmii, Mazurach i Kaszubach. Z zamków na tej trasie,które w tym roku udało nam się zobaczyć należą do niej gotyckie budowle w Ostródzie, Kętrzynie oraz w Rynie. O Ostródzie już pisałam,więc dziś czas na Kętrzyn oraz Ryn.Jadąc w stronę Kętrzyna zajechaliśmy na chwilę ( w celach zakupowych) do Biskupca. To niewielkie miasteczko zaskoczyło nas czystością i ładnym centrum. Zatrzymaliśmy się tu na chwilę,by przejść się w upalnym słońcu uliczkami wokół Rynku. Układ miasta zachował swój średniowieczny charakter. Pośród nich uwagę przyciąga kościół farny św. Jana Chrzciciela.

Biskupiec,Rynek
Biskupiec,Rynek

Jednak naszym celem tego dnia był Kętrzyna,więc w Biskupcu nie zabawiliśmy zbyt długo.

W Kętrzynie oczywiście najbardziej interesował nas zamek. To zamek krzyżacki z XIV wieku,a tuż przy nim wzniesiono w tym samym czasie warowny kościół św. Jerzego,który dziś ma rangę bazyliki mniejszej,pełni także funkcję kolegiaty. Zamek ,jak większość obiektów tego typu,przez lata ulegał pożarom i zniszczeniom innego rodzaju. Był wielokrotnie przebudowywany,a jego dzisiejszy kształt to rekonstrukcja dawnego obiektu. Wnętrza są współczesne,zaadaptowane na potrzeby mieszczącej się tam biblioteki i muzeum. Na kwadratowym dziedzińcu rozmieszczone są kolorowe, przyciągające wzrok kramy z rękodziełem i pamiątkami. Przy zamku znajduje się restauracja Zamkowa,po rewolucjach Magdy Gessler. Nie odmówiliśmy sobie zjedzenia w niej obiadu i nie powiem,wyszliśmy zadowoleni.

Biskupec,Rynek
Biskupiec,kościół św. Jana Chrzciciela
Biskupiec


W pobliżu Kętrzyna swoją siedzibę -Wilczy Szaniec , zbudował Hitler. Jednak tym razem nie zwiedzaliśmy tego miejsca,ponieważ już tam byliśmy i mieliśmy na świeżo wspomnienia z tego miejsca.

Na zakończenie dnia skoczyliśmy do Rynu. Zamek w Rynie widziałam wielokrotnie, głównie nocą,gdy przejeżdżaliśmy obok niego przez centrum miasta. Pięknie się prezentował oświetlony na wzgórzu ,wśród drzew. Za dnia wygląda równie imponująco. Jest to bardzo zadbany obiekt, w którym mieści się elegancki hotel. Niedawno wyczerpująco pisał o nim Karol, więc nie będę się powtarzać. Nie mieliśmy czasu na czekanie na zebranie się grupy wycieczkowej,nie nocowaliśmy w hotelu,więc fotki mam tylko z zewnątrz obiektu. To w Rynie i okolicach zamieszkiwało niegdyś tajemnicze plemię Galindów, które przetrzebili z czasem Krzyżący. Zamek został wzniesiony właśnie w miejscu dawnego grodu Galindów. To największy zamek krzyżacki na Mazurach. Stanowił siedzibę komturstwa,a jego pierwszym komturem był Fryderyk von Wallenrode,brat sławnego Konrada von Wallenrode ( dzieło Adama Mickiewicza). Zamek stanowił krzyżacką bazę wypadową do walk z Litwinami.W pobliżu zamku znajduje się jezioro Ołów z plażą miejską oraz jezioro Ryńskie z przystanią Ekomarina.

Biskupiec,obelisk Jana Pawła II
Biskupiec,obelisk Jana Pawła II


Ryn był ostatnim miejscem w okolicy Mrągowa,które w tym roku odwiedziliśmy. Następnego dnia ruszyliśmy dalej,na wschód.

Biskupiec,obelisk Jana Pawła II Biskupiec Biskupiec,kościół św. jana Chrzciciela Biskupiec,kościół św. Jana Chrzciciela Biskupiec,Rynek Biskupiec,fontanna Biskupiec,fontanna Biskupiec,pomnik poległym Biskupiec Kętrzyn,zamek Kętrzyn,zamek Kętrzyn,zamek Kętrzyn,zamek Kętrzyn,zamek Kętrzyn,zamek Kętrzyn,bazylika św. Jerzego Kętrzyn,bazylika św. Jerzego Kętrzyn,bazylika św. Jerzego Kętrzyn,kościół ewangelicki Kętrzyn,mury obronne Kętrzyn zamek w Rynie Zamek w Rynie Zamek w Rynie Ryn,marina,jezioro Ryńskie Zamek w Rynie,wejście od strony miasta amek w Rynie,pamiątkowe dęby amek w Rynie,pamiątkowe dęby amek w Rynie,pamiątkowe dęby amek w Rynie,pamiątkowe dęby Ryn,kąpielisko miejskie nad jeziorem Ołów Ryn,kąpielisko miejskie nad jeziorem Ołów Ryn,jezioro Ołów Ryn,jezioro Ołów
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów
2015-09-12 19:52:17

Piękne miasteczka! Nieznane mi niestety 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-09-12 00:42:15

No, "moje" klimaty. Super wycieczka, super opis, i super fotki. Mimo, że tak blisko mnie, nigdy tam nie byłem, w każdym razie, nie turystycznie.

No i to miasteczko Biskupiec, które zwiedzaliście przy okazji zakupów, faktycznie prześliczne i zadbane.

Ostatnio edytowany: 2015-09-12 00:43

Ostatnio edytowany: 2015-09-12 00:43

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2015-08-25 00:28:09

Mazury to świetne tereny eksploracyjne. Dużo ciekawych miejsc do odkywania, a po wojażach orzeźwiająca kąpiel w jeziorze. Też byliśmy na mazurach w tym samym czasie. Na plaży w Rynie, niemal codziennie przez dwa tygodnie, dwa razy dziennie :). Ale akurat 6 sierpnia obraliśmy inny kierunek :).  

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19199 kilometrów
2015-08-24 23:09:11

Jak widać Mazury to nie tylko woda i przyroda,

to również zamki i przyjemne niewielkie miasteczka o ciekawym klimacie i specyficznej zabudowie.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-08-24 07:42:08

Bardzo ciekawa wycieczka Danusiu, opisana i obfocona po krajtrotersku. Byłam kiedyś tylko w Kętrzynie ...z tego , co opisujesz żałuję teraz , że Ryn i Biskupiec pominęłam. Może kiedyś nadrobie ?

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-23 18:28:52

Nie spotkałam Karola,choc rzeczywiście byliśmy na Mazurach mniej więcej w tym samym czasie. Zresztą,kto wie,może minęliśmy się nie wiedząc o tym?

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-08-23 12:46:24

Fajnie zwiedzanko Mazurkich miasteczek. Ładne zamki.

Karola na szlaku gotyckich zamków nie spotkałaś.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-08-23 11:18:41

Fajne zwiedzanie , zamki ciekawe , okolice super 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-08-22 19:35:09

pieknie  Danusko sobie  po- podróżowalaś .Super zamki superro 

Pozdrawiam karol

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2015-08-22 16:48:25

Zamki bardzo ciekawe.Rynek w Biskupcu prześliczny aż chciało by się tam być.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020