Monaster prawosławny w Supraślu, Anna Piernikarczyk

Supraśl i Święta Woda

2015-07-23
2015-08-21 11:44:42
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Na Podlasiu dużo się dzieje wokół wiary, i to róznych wyznań.

Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Supraśl > Święta Woda > Monaster w Supraślu

Supraśl to ładen maisteczko, szczególnie ciekawe za sprawą efektownego monasteru czyli prawosławnego klasztoru, który przyciąga licznie wiernych. Nabożeństwa prawosławne często trwają kilka godzin, wtedy można wchodzić i wychodzić ze świątyni, bowiem nie każdy jest na całym nabożeństwie. W środku cerkwi było pięknie, ale generalnie nie powinno się w cerkwiach robić fotografii, a że było sporo ludzi to nie chciałam robić obciachu. Trochę szkoda. Bardzo mi się podobają cerkwie, ikonostasy dodają niesamowitego klimatu. Poza monasterem warto zajrzeć na jego terenie do Muzeum Ikon, naprzeciw którego znajduje się IT. W miasteczku jest ładny Ratusz, pałac Buchholtzów w którym siedzibę Liceum Plastyczne czy urokliwy Domek Ogrodnika - drewniany zabytkowy budynek będący dawną karczmą.Inne duchowe miejsce na naszej trasie to Święta Woda w Wasilkowie koło Białegostoku, nie wiem czy znacie, ja nie słyszałam wcześniej, to taka katolicka Grabarka, tylko jak dla mnie bardziej komercyjna, bo Grabarkę też odwiedziliśmy ale o tym kiedy indziej 🙂

Supraśl
Supraśl

Powstanie Świętej Wody owiane jest legendami i sięga średniowiecza, ale pierwsze udokumentowane uzdrowienie za sprawą wody z cudownego źródełka miało tu miejsce w 1719 roku. Wtedy uleczony szlachcic wystawił tu kapliczkę jako wotum. Dziś stoi tu skromny kościółek, a w nim widnieje cudowny wizerunek Matki Bożej Bolesnej. Miejsce kultu w Świętej Wodzie przyciaga licznych pielgrzymów i tak Święta Woda znana jest już w całej Polsce.

Przy źródełku powstała grota, Droga Krzyżowa, jest Centrum Pielgrzymkowe, sklep z dewocjonaliami, ale najbardziej przemawiająca jest tutaj Góra Krzyży, nawiązująca do Góry Krzyży w Szawlach na Litwie i do prawosławnej Grabarki. Pątnicy pozostawiają tu dziękczynne krzyże wotywne, przynoszą swoje, bądź kupują na miejscu, również cudowną wodę ze źródełka można kupić, bądź nalać jej samemu do własnej butelki. Góra Krzyży jest już pokaźna, krzyży wiele, a każdy niesie za sobą prośbę bądź dziękczynienie. I my swój krzyżyk zostawiliśmy. Warte odwiedzienia miejsce.

Monaster
klasztor


Supraśl Supraśl Supraśl Supraśl Muzeum Ikon Supraśl Muzeum Ikon Supraśl Domek Ogrodnika Domek Ogrodnika - stara karczma Pałac Buchholtzów KOściół Św. Trójcy Ratusz w Supraślu Święta Woda Święta Woda Święta Woda Święta Woda Święta Woda Sanktuarium więta Woda Święta Woda źródełko Święta Woda Święta Woda Święta Woda Święta Woda nasz krzyżyk
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2015-08-25 00:46:46

Oj nie. Bociany to troszkę wyżej zawracają 🙂.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-08-22 10:20:04

piekna wyprawa  da  daleeeki polnocny wschod POlski , tam gdzie juz bociany zawracaja .

jak widac  wschod jest piekny

Karol

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2015-08-21 21:25:58

Ciekawe miejsca i fotki śliczne,

a Góra Krzyży faktycznie robi wrażenie, ma w sobie moc,

jakich historii były świadkami, a teraz tak razem w milczeniu stoją...

to nie do końca mój klimat, ale wyobraźnia podsuwa...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2015-08-21 20:36:35

Interesujące miejsce. Godne zwiedzenia.Sporo miejsc zwiedziliście

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2015-08-21 16:02:01

Dużo miejsc odwiedziliście, fajnie. Zdjęcie z krzyżami (Góra Krzyży) niesamowite, coś czego nie da sie opisać.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-21 12:58:02

Wy też sporo zwiedziliście Aniu:-) I pięknie prezentujesz Podlasie na swoich fotach:-)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021