Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
zamek, Danusia

Reszel-miasteczko z duszą

2015-08-05
2015-08-21 11:09:38
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Reszel jest jednym z moich tegorocznych odkryć krajtroterskich. To nieduże,senne miasteczko nad rzeką Sajną, w województwie warmińsko-mazurskim,kryje w sobie kilka bardzo ciekawych,zabytkowych miejsc.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Reszel

Oczywiście czołowym,widocznym z daleka zabytkiem jest tu dawny zamek biskupów warmińskich z XIV wieku. Wzniesiony jest na wzgórzu, w zakolu rzeki Sajny. Zbudowany na planie kwadratu w ciągu wieków ulegał wielokrotnym przebudowom, pożarom,zniszczeniom. Niegdyś mieściło się w nim więzienie,obecnie jest tam muzeum oraz hotel i galeria sztuki współczesnej. Jest też wieża widokowa, restauracja i kramy z rękodziełem. Otoczenie zamku jest zadbane,obeszliśmy go dokoła i byliśmy przyjemnie zaskoczeni,choć prace remontowe jeszcze trwają. Ciekawostką jest fakt,że w murach obronnych zamku kryje się tablica pamiątkowa poświęcona pecie Wincentemu Polowi , z błędną datą jego śmierci. Do dziś nie jest wyjaśnione,skąd ten błąd oraz jaki jest związek poety z Reszlem. Być może ma to związek z jego ojcem Niemcem Franciszkiem Pohl,który mieszkał 4km od Reszla,ale brak na to potwierdzenia.Z zamkowego wzgórza oraz praktycznie z każdego punktu miasta widać kościół farny pw. św Piotra i Pawła z XIV wieku. Jest w nim ,podobnie jak w zamku możliwość wejścia na wieżę widokową. Można tam obejrzeć zabytkowy mechanizm zegarowy oraz dzwony.

zamek
zamek

Reszel należy do Cittaslow,czyli polskiej sieci „leniwych miasteczek”. Polskie Stowarzyszenie Cittaslow zostało zarejestrowane w czerwcu 2015,jednak Reszel już w 2004 zainicjował starania o przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast,które współpracują nad poprawą jakości życia . W Reszlu co roku we wrześniu odbywa się Festiwal Cittaslow,na który przyjeżdżają przedstawiciele dobrych miast z całej Europy.

Gdy spaceruje się uliczkami Reszla,można by rzec,że miasto wciągą w swój niepowtarzalny klimat. Życie zdaje się tu toczyć nieśpiesznie i spokojnie. Na Rynku,wśród ładnych kamieniczek,wznosi się Ratusz,a tuż przy nim stoi XIV-wieczna studnia . Studnia to kolejna ciekawostka,bowiem okazuje się ,że niewielki Reszel był był jednym z pierwszych w Europie miast,które posiadały miejską kanalizację,ścieki odprowadzano wówczas poprzez system drewnianych rur. Studnię czerpalną tzw. rząpie ,odrestaurowano w 2006r.

zamek,brama wjazdowa
zamek dziedziniec
zamek-dziedziniec


Niedaleko Rynku zwraca uwagę cerkiew Przemienia Pańskiego oraz budynki dawnego kolegium jezuickiego z XVIII wieku, którego jednym ze sponsorów był król Jan Kazimierz. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół i. Macieja Rataja. I cerkiew i szkoła znajdują się w bliskiej odległości od zamku,zresztą w Reszlu chyba wszędzie jest blisko. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna arcyciekawa rzecz w Reszlu,czyli niesamowity gotycki most,a pod nim piękny ,zabytkowy park. Most jest jednym z najstarszych mostów w Polsce. Niegdyś prowadził do jednej z miejskich bram. Park ciągnie się w dolinie,wzdłuż rzeki Sajny i chwilami czułam się tam jak w Dolinie Kościeliskiej. Utworzono w nim ścieżkę dydaktyczną Zielona Dolina. W parku można też zobaczyć ciekawy ,kamienny amfiteatr.

Wyjeżdżając z Reszla w stronę Świętej Lipki można zauważyć przy drodze , w pięknej lipowej alei kilkanaście kamiennych kapliczek różańcowych z XVIII wieku. I kapliczki,i aleja wpisane są do rejestru zabytków.

zamek-wystawa rzeźby
zamek-wystawa rzeźby


Odwiedziliśmy także sanktuarium w Świętej Lipce,ale to tak szybciutko,na prędzika,bo już tam kilkakrotnie byliśmy,a dokładniej opisywałam to jakiś czas temu.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6199,mazury--objazdowo.html

zamek,dziedziniec
zamek,dziedziniec
zamek,dziedziniec zamek,dziedziniec zamek,dziedziniec wokół zamku wokół zamku wokół zamku wokół zamku wokół zamku wokół zamku zamek Ratus Ratusz studnia uliczki przy Rynku uliczki przy Rynku uliczki wokół Rynku kościół św. Piotra i Pawła kościół św. Piotra i Pawła kościół św. Piotra i Pawła cerkiew i budynku szkoły gotycki most w miejskim parku gotycki most gotycki most rzeka Sajna gotycki most rzeka Sajna park miejski park miejski park miejski kamienny amfiteatr w parku kamienny amfiteatr w parku park miejski park miejski kościół św. Piotra i Pawła sanktuarium w Świętej Lipce sanktuarium w Świętej Lipce
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2015-08-25 00:53:18

Piękny Reszel! Ten zamek jest w ścisłej czołówce moich ulubionych.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-08-23 11:35:41

Fajny zamek mamy go na celowniku :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-22 09:46:10

Dziękuję wszystkim za komentarze.:-) Masz rację Tadeuszu,mamy w Polsce mnóstwo pięknych miejsc,sami nie bardzo je znamy.

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2015-08-22 09:29:30

Tyle jest pięknych miejsc w Polsce, a my jedziemy zagranice.  

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2015-08-21 21:16:29

Ciekawy ten Reszel, jak i merytoryczna dyskusja uzupełniająca na forum,

podoba mi się ta skrupulatność,

chyba dlatego również - że ja tak nie bardzo potrafię :-)

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2015-08-21 20:02:06

Tyle ciekawych miejsc zwiedziłaś.Zazdraszczam.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-08-21 16:05:11

Fajne i ciekawe a jak zamek to bardzo ciekawe. Reszel nie znane a nawet bardziej nieznana miejscowosć przynajmniej przezemnie pierwszy raz o niej czytam dzięki Tobie.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-21 13:02:51

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Bardzo ładny Reszel, sporo na Mazurach widzieliście :) Mieliście po drodze, kolejny urok mieszkania nad morzem :) [/cytuj]

Plusów i minusów mieszkania nad morzem jest sporo,ale i od nas na Mazury nie jest tak blisko jakby się mogło wydawać bo np. do Giżycka mamy prawie 400 km,do Białegostoku 516. Jednak jedziemy inną niż wy  trasą i stąd inne ciekawostki odwiedzane po drodze.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-08-21 13:01:20

[cytuj autor=' Danusia']Dziękuję mokunko za świetne uzupełnienie tematu o Reszlu:-) Przydało się,bo nie ze względu na uraz kolana konsekwentnie unikałam wchodzenia na wszelkie wieże oraz schodzenia do podziemi. O reszlowskiej "czarownicy" , Barbarze Zdunk czytałam już wcześniej przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu. Była to ostatnia w Europie kobieta spalona na stosie,posądzona o czary. Miało to miejsce w 1807 r. [/cytuj]

Czyli temat "czarownicy Baśki" dokładnie uzupełniłyśmy i fotami i merytorycznie. Jak to fajnie tak na PSz wspólnie opowiadać o odwiedzionych miejscach :)

   Natomiast jeśli chodzi o uraz kolana , to doskonale (!!!) aż nadto dobrze Cię rozumiem Danusiu.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-21 12:56:58

Dziękuję mokunko za świetne uzupełnienie tematu o Reszlu:-) Przydało się,bo  ze względu na uraz kolana konsekwentnie unikałam wchodzenia na wszelkie wieże oraz schodzenia do podziemi. O reszlowskiej "czarownicy" , Barbarze Zdunk czytałam już wcześniej przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu. Była to ostatnia w Europie kobieta spalona na stosie,posądzona o czary. Miało to miejsce w 1807 r.

Ostatnio edytowany: 2015-08-21 13:03

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-08-21 12:42:45

Danusiu, widzę, że i zabytkowy Reszel nie został pominięty w waszym mazurskim zwiedzaniu. Super !

 Pozwolę sobie uzupełnić Twoją  opowieść o zamku w Reszlu, bo nie wiem czy dotaliście do zamkowych podziemi ? Tam ,  gdzie urzadzona jest cela "ostatniej czarownicy Baśką zwanej", tudzież malunek ścienny przedstawiający spalenie na stosie takowej ?!

  Owa Baśka, to ponoć mieszkanka okolic . Ostatnia oskarżona  tu o czary, osądzona  i spalona na stosie właśnie w Reszlu ! W zamku na jednej z tablic, w podziemiach  opisana jest owa legenda.

 ( Na dwóch fotach  cela czarownicy  , zamek w Reszlu , dzwon z dzwonnicy kościelnej )

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2015-08-21 11:43:02

Bardzo ładny Reszel, sporo na Mazurach widzieliście :) Mieliście po drodze, kolejny urok mieszkania nad morzem :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020