Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Tablica informacyjna, Darek

Park Krajobrazowy "Chełmy"

2008-11-30
2008-11-30 18:33:02
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów
Obszar Parku posiada wysokiej rangi różnorodne walory turystyczne: - wypoczynkowe - krajoznawcze - specjalistyczne, głównie myślistwo, rowery górskie, wędrówki piesze, turystyka przyrodnicza i narciarska.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Park Krajobrazowy Chełmy
Park Krajobrazowy Chełmy jest obszarem chronionym od 1992 r. i znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego w powiecie jaworskim we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego w Sudetach Zachodnich. Przez park przepływa potok Jawornik i Młynówka, a w jego południowej części Nysa Mała.
Park powstał w celu ochrony walorów krajobrazowych, przyrodniczych oraz wartości historycznych i kulturowych obszaru, który obejmuje. Historia tego rejonu jest bardzo ciekawa i z pewnością zabytki, które tutaj pozostały zasługują na ochronę. Wiodły tędy ważne szlaki handlowe, gospodarowali tutaj lubiąscy cystersi, rozgrywały się ważne dla regionu wydarzenia. Sama nazwa parku nawiązuje do słowiańskiego źródłosłowu, gdyż terminem "cholme" określano wówczas wszelkie wzgórza. I rzeczywiście jest tutaj sporo bardzo malowniczych wzniesień i mimo, że nie są one wysokie, to tworzą romantyczny krajobraz.

Powierzchnia parku wynosi 159,9 km2, a otulina zajmuje powierzchnię 124,7 km2. Dominują tutaj tereny wyżynne z wysokościami 350-400 m npm. Najwyższym wzniesieniem Chełmów jest Mszana mająca 475 m, a najniżej położonym punktem jest dolina potoku Błonica na wschód od wsi Sichów - 188 m npm. Charakterystycznym elementem krajobrazu jest, doskonale widoczny z okolic Jawora uskok brzeżny, który na terenie parku ma od 60 do nawet 150 metrów wysokości względnej. Jest on granicą oddzielającą nizinne tereny Dolnego Śląska od terenów górzystych.

Lasy, które rosną na terenie parku należą do najlepiej zachowanych lasów liściastych na Dolnym Śląsku. Rośnie tutaj wiele gatunków, takich ja dąb bezszypułkowy i szypułkowy, lipa drobno- i szerokolistna, jawor, klon pospolity, olsza czarna i szara i wiele innych. Z gatunków iglastych do cenniejszych należą jodła i świerk. Dużą osobliwością są zespoły jaworzyny górskiej i las klonowo-lipowy. Licznie reprezentowana jest również pozostała część flory, dość wspomnieć, że zaobserwowano tutaj aż 44 gatunki roślin prawnie w Polsce chronionych.

Także fauna szeroko reprezentowana jest przez gatunki chronione takie jak salamandra plamista, minóg strumieniowy, bocian czarny, dzięcioł zielonosiwy, popielica, czy wreszcie muflon. Muflonów żyje na terenie parku spora liczba i spotkanie ich nie jest wcale taką rzadkością. Warto jeszcze wspomnieć, że naliczono w Chełmach 61 gatunków pająków i 72 gatunki ślimaków.

Obszar "Chełmów" jest również bardzo bogaty w zabytki kultury materialnej. Znaleźć tutaj można liczne grodziska i średniowieczne założenia wielu osad, wały obronne (np. na Rataju), zabytki pozostałe po cystersach, a także po górniczej eksploatacji. Jest to idealny rejon do uprawiania turystyki zarówno pieszej, jak i rowerowej, czy narciarskiej. Łączna ilość szlaków to ponad 110 kilometrów znakowanych ścieżek.

Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Ruiny poniemieckiej stacji radiolokacji na górze w Stanisławowie Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy Chełmy Park Krajobrazowy
Avatar użytkownika
Darek Krajtroter 21667 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020