Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wilkasy, Danusia

Wielkie Mazury

2015-08-04
2015-08-19 10:46:45
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Błękit jeziora dokoła,
A tam w oddali gdzieś las.
Słońce i przestrzeń nas woła,
Tutaj więc spędź wolny czas.

Hej, Mazury, jak wy cudne!
Gdzie jest taki drugi kraj!
Tu zapomnisz chwile trudne,
Tu przeżyjesz życia maj.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Giżycko > Pisz > Wilkasy

Podobno żeglarze ( a przynajmniej nasi znajomi) uważają,że prawdziwe Mazury to Wielkie Jeziora Mazurskie,czyli głównie Śniardwy,Mamry,Niegocin,Orzysz,Jagodne i Tałty. Są one połączone siecią kanałów tworząc liczne szlaki wodne, prawdziwy żeglarski raj. Jak już wspomniałam, nasza baza noclegowa była w Mrągowie,jednak większość czasu spędziliśmy ze znajomymi przede wszystkim nad jeziorem Niegocin. Pogoda sprzyjała zarówno żeglowaniu jak i wieczornemu śpiewaniu szant przy gitarze . Jedynym minusem były stada komarów,których oczywiście nad jeziorami,nie brakuje. W związku z tym udręczona przez nie żeglarska brać rozpaczliwie poszukiwała rozmaitych sposobów na pozbycie się tego uciążliwego towarzystwa. Któregoś dnia zaskoczyli nas prośbą o zakupienie po drodze na wieczór ...główki kapusty i olejku wanilinowego,. Długo zachodziłam w głowę, co z tych produktów można przyrządzić, czyżby gołąbki na słodko? Okazało się,że należy...jeść surowe liście kapusty i smarować się olejkiem wanilinowym!!! Podobno działą ;-) Znając złośliwość komarów, mam poważne obawy,że wkrótce uodpornią się i na te specyfiki. Póki co, kapustę i olejek w sklepach Krainy Wielkich Jezior,trudno było znaleźć,czyli coś w tym jest.W poszukiwaniu wyżej wspomnianych produktów objeździliśmy okolicę ,po drodze zwiedzając to i owo. Zatrzymaliśmy się w miejscach,których nie poznaliśmy podczas poprzedniego pobytu na Mazurach.

Wilkasy
Wilkasy


Stolicą Wielkich Mazur jest oczywiście Giżycko. Oprócz zakupów przyciągnęła nas tu sławna twierdza Boyen. Byłam niepocieszona,że ze względu na bolące kolano, nie mogłam przejść najdłuższej trasy i wejść na kaponierę. Musiałam zadowolić się trasą wewnątrz twierdzy,po tzw. majdanie. Twierdza Boyen jest jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w Polsce. Na jej terenie można zobaczyć wiele zachowanych obiektów XIX-wiecznej fortyfikacji ,jest to spory obszar,więc zwiedzanie zajmuje trochę czasu. W Giżycku warty zobaczenia jest także most obrotowy z XIX wieku. Jadąc drogą,którą przecina Kanał Łuczański należy liczyć się z przymusowym postojem. W tym miejscu ruch drogowy odbywa się na zmianę z wodnym, więc warto wcześniej zapoznać się z „rozkładem jazdy” mostu albo wybrać inną trasę przejazdu. My celowo wybraliśmy postój,by obserwować pracę mostu oraz przepływające kanałem żaglówki i statki białej floty. Poza tym,w pobliżu mostu znajduje się ocalałe skrzydło dawnego zamku krzyżackiego, w którym obecnie mieści się elegancki hotel. Obiekt również wart jest zainteresowania. Uwagę zwraca też wieża ciśnień,w której mieści się muzeum,kawiarnia,sklep z pamiątkami i punkt widokowy na jezioro Niegocin.

Zajrzeliśmy również do Pisza. W upalny dzień na szerokim Rynku trudno było znaleźć odrobinę cienia. Pośrodku placu wznosi się budynek neogotyckiego Ratusza a na jego tyłach zorganizowano Muzeum Ziemi Piskiej. W niedużej przystani na turystów czekał stateczek „Smętek II”,jednak w ten gorący dzień wszyscy szukali ochłody w wodach jeziora,więc chętnych nie było dużo.

Wilkasy-amfiteatr
Wilkasy-plaża nad jeziorem Niegocin
Niegocin

My także skusiliśmy się na plażę w Wilkasach, że to właśnie w tym miejscu nagrywano serial „Przystań”,który oboje kiedyś oglądaliśmy. Z kolei w pobliskiej miejscowości Upałty mieści się Karczma Stary Młyn,w którym również nagrywano sceny do tego serialu. Fajnie było zjeść obiad, w miejscu,które znało się z kadrów filmowych. Bardzo lubię takie ciekawostki.Po dniu pełnym wrażeń, z główką kapusty pod pachą, wylądowaliśmy na Leśnej Kei w Bogaczewie,by do późnej nocy przy szantach biesiadować z znajomymi. Hej, Mazury,jakie cudne...!

Niegocin
Niegocin
Niecgocin Niegocin Keja w Bogaczewie Keja w Bogaczewie ratusz w Piszu Fontanna w Piszu Centrum Pisza Muzeum Ziemi Piskiej Muzeum Ziemi Piskiej statek Smętek Pisa Pisz Pisa Upałty-karczma Stary Młyn Upałty-karczma Stary Młyn Upałty-karczma Stary Młyn Upałty-karczma Stary Młyn jezioro Upałckie jezioro Tałty-Kokoszka Tałty-Kokoszka Tałty Tałty Tałty Tałty Giżycko-twierdza Boyen twierdza Boyen twierdza Boyen twierdza Boyen twierdza Boyen twierdza Boyen twierdza Boyen Giżycko-most obrotowy Giżycko-most obrotowy Giżycko-kanał Łuczański Giżycko-zamek Giżycko-wieża ciśnień Giżycko-kościół ewangelicki
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-22 09:49:56

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Piękne są nasze jeziora, ale ja lubię góry. Byłem tutaj kiedyś ..... .   [/cytuj]

Tadziu,po prostu piękna nasza Polska cała:-)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2015-08-22 09:32:21

Piękne są nasze jeziora, ale ja lubię góry. Byłem tutaj kiedyś ..... .

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-21 09:46:31

Marianie,osobiście nie sprawdziąlm,ale podobno kapusta zadziałała:-)

Macieju...pst...dobrze jest, nie usłyszały:-)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19153 kilometrów
2015-08-20 23:14:30

Nie powiem tego głośno, żeby góry nie usłyszały,

ale uwielbiam ten region :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-08-20 12:28:36

Piękne jeziora super klimaty pozdrawiamy

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46992 kilometrów
2015-08-19 22:49:07

Oj cudne te Mazury.Jestem ciekaw czy ten przepis przeciw komarów poskutkował.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2015-08-19 22:35:32

Pięknie pozwiedzałaś  Danusiu !  Patrzę na te fotki i wspominam... tak dawno już tam nie byłam!  Zazdraszczam Ci tych wakacji na Mazurach !

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-08-19 21:31:24

ladny ten Pisz  .

Po pierwszym rozbiorze, z odebranej Polsce Warmii i ziem dawnych Prus Książęcych utworzono nową prowincję – Prusy Wschodnie.

W czasie kulturkampfu „pruskie Mazowsze” przemianowano ostatecznie na Mazury,

a ich mówiących gwarą mieszkańców nazywano już tylko Mazurami.

Przeciw germanizacji głośno protestowali wówczas mazurscy działacze i poeci.

W obronie katolickiej Warmii stanęła podobno sama Matka Boska.

W Gietrzwałdzie objawiła się dwóm dziewczynkom, dodawała otuchy, przemawiając śpiewną gwarą warmińską.

 

Karol

 

PS ;

u mnie jest podobny budynek gazowni jak  budynek w Piszu

 

Ostatnio edytowany: 2015-08-22 21:03

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-08-19 15:22:01

Mazury tak uwielbiane przez wielu, najpiękniejsze jeziora, piękna przyroda. Fajnie spędziliście czas i na pewno się nie nudziliście.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-19 11:43:15

Oj,to prawda Aniu,północny wschód  w tym roku odkrywamy na nowo:-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134495 kilometrów
2015-08-19 10:51:10

Pieknie Danusiu, to prawda Mazury to te najwieksze jeziora, tak się najbardziej kojarzą :) Się nam północ Polski w tym roku ubogaci jak nigdy :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020