Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
zamek, Danusia

Spacerkiem po Olsztynie

2015-08-03
2015-08-17 22:51:57
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Kolejnym przystankiem na trasie naszego wyjazdu był Olsztyn-stolica województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Olsztyn

Nasz olsztyński spacer oczywiście rozpoczęliśmy na Starym Mieście. Lubię takie klimatyczne miejsca w miastach. Połączenie dawnego z czasami współczesnymi. Rewitalizowane śródmieście ,odnowione historyczne miejsca i mury ,szmer rozmów odbijających się od brukowanej ulicy,uliczne kafejki i piękna pogoda. Tak można spacerować!Wkraczając na Stary Rynek minęliśmy imponującą katedrę pw. św. Jakuba. Gotyckich budowli sakralnych na Mazurach,podobnie jak zamków krzyżackich,nie brakuje. Minęliśmy dawny Ratusz, w którym obecnie mieści się biblioteka. Zachowały się też fragmenty murów obronnych z Bramą Wysoką na czele. Wiedzie do niej sympatyczny deptak. Tuż przy bramie znajduje się odkrywka archeologiczna,a przy niej wystawa projektów dotyczących zabezpieczenia i ekspozycji pozostałości dawnego podgrodzia. Ciekawa sprawa.,oglądaliśmy te projekty z dużym zainteresowaniem. Zainteresowało mnie,jak ta sprawa kiedyś zostanie rozwiązana i który projekt zostanie wybrany. Przeszliśmy na Targ Rybny. W odrestaurowanym budynku mieści się tu Dom Gazety Olsztyńskiej i oddział Muzeum. Nieco dalej znaleźliśmy zamek kapituły warmińskiej , w którym obecnie mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Budowla zachowała się w dobrym stanie, a znana jest głównie z tego,że przez jakiś czas mieszkał w nim i prowadził obserwacje nieba sam Mikołaj Kopernik. Zamek otoczony jest przepięknym parkiem Podzamcze , a tuż przy nim znajduje się zamkowy amfiteatr. Bardzo mnie to zaskoczyło, gdy patrząc w dół z zamkowego mostu zamiast rzeki zobaczyłam właśnie amfiteatr. Sprytne wykorzystanie rzeźby terenu w tym miejscu. Oczywiście następny most przerzucono już nad rzeczką Łyną , wyprowadził nas wprost ku willi Casablanca. Jest to kultowe miejsce w Olsztynie, o ciekawej historii, w której nie brak zbrodni i miłości. Dawniej mieściło się tu kasyno oraz biblioteka wojskowa,obecnie funkcjonuje tam elegancka restauracja. Miło zajrzeć tam na kawę. Ogólnie śródmieście Olsztyna zauroczyło mnie,o ławeczce Mikołaja Kopernika nie wspomnę. Nigdy wcześniej tu nie byłam,nie mam więc porównania,ale miasto robi wrażenie jak najbardziej pozytywne.Przeglądając olsztyńskie fotki znalazłam swoje zdjęcie typu 'follow me”. To taki ostatni trend zdjęć z wakacji,polegający na tym,że kobieta fotografowana jest przez swego towarzysza na tle danego obiektu, tak jakby prowadziła go za rękę. Na takim zdjęciu widać tylko rękę fotografa i plecy kobiety. Zachęceni przez córkę popełniliśmy parę fotek tego typu. Wspominam o tym,przy okazji wycieczki, ponieważ mój mąż wykombinował własną wersję „follow me”,czyli photo behind me”. Oznacza to,że robił mi zdjęcia,w momencie gdy ja robiłam zdjęcia obiektom, krajobrazom itp.

W związku z tym na znakomitej większości moich wakacyjnych zdjęć w tym roku jestem odwrócona tyłem. Bardzo śmieszne. Zwłaszcza fotki obiektów nisko umieszczonych. ;-) Ot,taka przekorna mężowska wersja tegorocznej wycieczkowej kroniki.

Stare Miasto
Ratusz
Stare Miasto
Stare Miasto Stary Rynek Stary Rynek na Starym Rynku Biblioteka Olsztyn deptak Brama Wysoka odkrywka archeologiczna-podgrodzie Targ Rybny patron miasta św. Jakub Dom Gazety Olsztyńskiej-Muzeum Dom Gazety Olsztyńskiej kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela kościół ewangelicki św. Jana Chrzciciela ławeczka Mikołaja Kopernika Muzeum Warmii i Mazur Muzeu Warmii i Mazur zamkowy amfiteatr zamek rzeka Łyna willa Casablanca willa Casablanca pomnik Mikołaja Kopernika Park Podzamcze-próg zwany Niagarą zamek Park Podzamcze zamek mury obronne-Park Podzamcze Planetarium Planetarium hala widowiskowo-sportowa Urania
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2015-08-22 09:38:22

Byłem w Olsztynie ... 30 lat temu. Prowadziłem obóz młodzieży OHP. Remontowaliśmy tory kolejowe. Zmiany są widoczne. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19131 kilometrów
2015-08-19 08:06:16

Piękny Olsztyn

Dawno tam nie byłem i nie wszystko z tego co pokazujesz widziałem.

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2015-08-18 20:28:03

I odnalazłam foty z Olsztyna, Danusiu . Na nich ratusz i ławeczka z Kopernikiem (niestety nie mam obfoconej samej ławeczki) tylko Kopernik...w naszym towarzystwie ;)

Cieszę się, że dzięki Twojej wycieczce wróciłam tam wspomnieniami.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-08-18 19:44:13

Olsztyn to ciekawe  i ładne miasto 

Karol

 

Ps ,

rzeczywscie nasze szlaki pokrywaly sie w tym samym czasie i miejscach ( ja bylem w pracy) ,

 

moze ja Tobie a Ty mnie robilas zdjecia w tym samym czasie  i o tym nie wiedzielismy

 

w zwiazku  z tym moj Olsztyn ( juz  obrobiony )  dodam zima

 

Karol


 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-18 16:36:53

[cytuj autor=' marian']Piękne miasto.Cieszę się źe udało Wam się wybrać na Warmię i Mazury ..Mi te regiony Polski tak mało znane ale pocieszam się Waszymi wycieczkami.Czekam na dalsze relacje.[/cytuj]

Marianie,to już masz nowy kierunek na kolejne wyprawy rodzinne:-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-18 16:35:54

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Ładny ten Olsztyn piamiętam go ale z bardzo dawna. Fajne zwiedzanie, a co do zdjęć tych robionych przez męża, to ja od kilku lat również mam takiego fioła i zaraziłem tym córke która robi mi fotki ja ja robię zdjęcia. pozdrawiam. [/cytuj]

Przyznaję,że początkowo mnie to irytowało,ale z czasem przekonałam się,że to fajny ,"swoisty" pomysł na naszą wyjazdową kronikę :-) Tak to mniej więcej wygląda:

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-08-18 16:28:44

[cytuj autor=' mokunka']Starówka w Olsztynie jest w/g mnie zachwycająca. Świetnie Danusiu, że udało Ci się tam być i pospacerzyć wśród pięknych zabytków ! Czekam na dalsze Twoje opowieści z Warmii i Mazur.       Byłam tam dwukrotnie lecz w czasach"sprzed PSz" , chyba ostatnio  przed 9 laty....właśnie szukałam fot z Olsztyna. Okazuje się , że nie mam ich w obecnie używanym komputerze, tylko gdzieś na płytach. Może znajdę to wstawie. W wątku ławeczkowym kiedyś dorzuciłam fotkę z ławeczką Kopernika. pozdrawiam :) [/cytuj]

Doskonale pamiętam to zdjęcie:-) Było dla mnie kolejną inspiracją w tegorocznej mazurskiej wyprawie.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-08-18 12:34:39

Ładny ten Olsztyn piamiętam go ale z bardzo dawna. Fajne zwiedzanie, a co do zdjęć tych robionych przez męża, to ja od kilku lat również mam takiego fioła i zaraziłem tym córke która robi mi fotki ja ja robię zdjęcia.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2015-08-18 11:55:04
Piękne miasto.Cieszę się źe udało Wam się wybrać na Warmię i Mazury ..Mi te regiony Polski tak mało znane ale pocieszam się Waszymi wycieczkami.Czekam na dalsze relacje.
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219537 kilometrów
2015-08-18 10:25:59

Starówka w Olsztynie jest w/g mnie zachwycająca. Świetnie Danusiu, że udało Ci się tam być i pospacerzyć wśród pięknych zabytków ! Czekam na dalsze Twoje opowieści z Warmii i Mazur.

      Byłam tam dwukrotnie lecz w czasach"sprzed PSz" , chyba ostatnio  przed 9 laty....właśnie szukałam fot z Olsztyna. Okazuje się , że nie mam ich w obecnie używanym komputerze, tylko gdzieś na płytach. Może znajdę to wstawie. W wątku ławeczkowym kiedyś dorzuciłam fotkę z ławeczką Kopernika.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2015-08-18 09:46:51

Ale piękny Olsztyn, śliczny, super, ja byłam jako dziecko, a Łukasz wcale, tak więc czeka na nas to miasto :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020