, mokunka

Wyjątkowa Góra Wdżar

2015-07-14
2015-07-14 19:14:03

Góra znajdująca się we wsi Kluszkowce jest faktycznie wyjątkowa .Dlaczego (!?)  spróbuję to opisać…..

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kluszkowce

Pierwsza zastanawiająca informacja dotycząca Góry Wdżar zwanej przez miejscowych, mówiących gwarą Wzor lub Wdżor jest taka , iż zarówno przewodniki po Pieninach , jak i po Gorcach opisują tę górę , jako znajdujacą się w ich paśmie górskim ! Nawet Wikipedia w opisie Góry Wdżar potwierdza ową geograficzną ciekawostkę. Pewne jest , iż znajduje się ona między dwiema przełęczami o nazwach Snozka i Drzyślawa (specyficzne te nazwy ! )Druga ciekawostka kwalifikuje Górę Wdżar jako stożek wulkaniczny .I tu również trwa spór geologów . Niektórzy uważają, iż nie jest to twierdzenie prawdziwe. Natomiast inni twardo stoją na stanowisku , iż zbudowana jest ona ze specyficznych minerałów - andezytów czyli skały magmowej, która jednoznacznie wskazuje na jej wulkaniczne pochodzenie….

I proszę licząca zaledwie 767 m n.p.m góra wzbudza tyle kontrowersji , w środowiskach naukowych. Natomiast z krajtroterskiego punktu widzenia jest to bardzo atrakcyjny turystycznie obszar . Jeszcze w latach 70 XX- wieku były tam czynne aż trzy kamieniołomy. Dziś stopniowo porasta je roślinność .

Charakterystyczne dla Góry Wdżar są też …gołoborza, które bardziej typowe są jednak dla Gór Świętokrzyskich. Fakt mocno już porośnięte lecz zdecydowanie widoczne.

Na górę prowadzą dwie drogi, ta łatwiejsza od strony południowej , u podnóża , której znajduje się bacówka. Gospodarujący tam baca , wita chętnie wszystkich turystów. Opowiada, oprowadza. Można robić foty , nawet w pomieszczeniu, w którym wędzą się tradycyjne oscypki. Są konie , krowy, owce…z tym , że fot owiec nie zrobiłam , bo jako rzekł baca takowe poszły „gdziesik het na wypas”.

Ze strony zachodniej jest trudniejsza trasa i nowoczesny wyciąg krzesełkowy , tuż obok dawnego nieczynnego kamieniołomu . Upewniamy się czy zatrzymają na chwilkę wyciąg gdy będę wsiadała i wysiadała , aby nie urazić i nie zeskakiwać na kontuzjowane kolano. Okazuje się, że oki. Toteż wjeżdżamy na sam szczyt, noo prawie na sam.

Jest gorąco 32 stopnie ( co uwieczniłam na fotce) , duszno, zanosi się na burzę. Jednak do wieczora tego dnia nie padało.

Na szczycie Góry Wdżar kolejna ciekawostka . Anomalia magnetyczna. Podobno igła kompasu odchyla się tam zamiast na północ to w kierunku południowym. Musimy wierzyć na słowo…bowiem nikt nie ma przy sobie kompasu. Ojjj, przydałaby się grupa harcerzy –tradycjonalistów, hihihi, z kompasem a nie GPS-em.

Na górze świetna tablica , z opisanymi szczytami gór, które z platformy widokowej można obejrzeć. Są miejsca piknikowe, tablice dydaktyczna. Jest i typowy góralski domek- karczma. Niestety mimo , iż sezon w pełni , nieczynna ! Dobrze, ze mąż ma w plecaku dużą butelkę mineralnej.

Warto jeszcze dodać, iż z samego wierzchołka ,wzdłuż krzesełkowego wyciągu prowadzi ekstremalna trasa rowerowa. Chętnych rowerzystów mimo, upału nie brakowało….widocznie, niektórzy lubią taką adrenalinę.

My wracamy wyciągiem krzesełkowym. Malownicze plenery wokół . Kolejny udany krajtroteski dzień.

 

 

 

Komentarze

2017-03-05 09:26:50

Byłam :) Piękne widoki z niej są :) fajne miejsce na rodzinną krótką wycieczkę :)

2015-07-25 13:18:06

Wiatj Mokunko, piękne zdjęcia kiedyś tu byłem. Na jednym ze zdjęć był kierunek na Lubań, trudne podejście z Krościenka.

Pozdrawiam Tadek

 

Avatar użytkownika
Ela
2015-07-21 20:46:09

Bardzo ciekawe miejsce, to jest to co tygryski lubią najbardziej. Super fotki i ciekawy opis.

2015-07-16 14:25:01

Rzeczywiście, góra pełna ciekawostek. Super wycieczka.

2015-07-16 06:50:12

Piękne miejsce. Góra znana mi, gdyż jako dziecko jeździłam tam na narty. Super zdjęcia. Pozdrawiam

2015-07-15 21:32:34

Całkowicie nieznane nam miejsce ale bardzo atrakcyjne fajnie odkrywać takie okolice pozdrawiamy

 

2015-07-15 15:10:50

[cytuj autor='A Maciej']Można jeszcze dodać do tego wszystkiego, iż od Przełęczy Snozka przez Drzyślawę, u podnóża Wdżaru, prowadzi niebieski szlak na Lubań (ok. 2h). Z tego szczytu jest piękny widok na Tatry, Pieniny i okolice Zalewu Czorsztyńskiego. pozdrawiam   [/cytuj]

Tak Maćku pieknie widac na pierwszym planie Jezioro Czorsztyńskie, za nimi Pieniny i dalej Tatry. Rewelka :)

2015-07-15 11:02:39

Pięknie i bardzo ciekawie jak zwykle opisane atrakcje i odwiedzone miejsca. Tak jak Maciek wspomniał znam ten szczyt Wdżar ze względu na przebiegajacy szlak niebieski na Lubań, którym wędrowałem. 

No to troszkę pozwiedzałaś, ale Ci zazdroszcze, już nie mogę sie doczekac mojego urlopiku i jak wspominałem wcześniej w tym roku Bieszczady.

pozdrawiam.
 

2015-07-15 10:15:05

Można jeszcze dodać do tego wszystkiego, iż od Przełęczy Snozka przez Drzyślawę, u podnóża Wdżaru, prowadzi niebieski szlak na Lubań (ok. 2h). Z tego szczytu jest piękny widok na Tatry, Pieniny i okolice Zalewu Czorsztyńskiego.

pozdrawiam
 

2015-07-15 09:18:27

ladne "widocki i klimaciki "

 

Pozdrawiam Karol

 

Ps.   obcowanie z przyroda na maxa ?

konie , krowy ,oscypki

 

 

 

2015-07-15 08:38:11

[cytuj autor='A Maciej']Wywołany do tablicy :-) (trochę zdjęć zamieściłem kiedyś w wycieczce, ale kompleksowo-rzetelny w opisie to ja nie byłem, he he), też byłem wtedy kontuzjowany, więc ten wyciąg bardzo mi pasował Fajne miejsce, piękne panoramy, i opisane i obfocone wyczerpująco, po Krajtrotersku, pozdrawiam [/cytuj]

No proszę Ania wspomniała, że ktoś już pisał o Górze Wdżar ...a gdzie góry - tam Maciej bywa, wręcz obowiązkowo ! 

  Dodam jedynie , iż teraz są dwa wyciągi krzesełkowe lecz ten stary nie działa, aczkolwiek nie jest zdemontowany i poprostu"sobie jest" i niszczeje. Podobno spółka , która nim administrowała padła...natomiast ten nowoczesny wyciąg to już całkiem innej firmy, która zarazem jest właścicielem hotelu u podnóża .Tam tez w recepcji, jest kasa biletowa.

Bilety natomiast są w formie karty (za którą pobiera się kaucje).

pozdrawiam:)

2015-07-15 08:00:38

No właśnie Macieju widziałam wczoraj że to Ty :) Ja zrobiłam wtedy opis do atrakcji i skorzystałam z Twich zdjęć :)

2015-07-15 07:10:49
Śliczne i ciekawe miejsce.Wspaniałe widoki.Pozdrawiam.
2015-07-14 22:19:30

Wywołany do tablicy :-) (trochę zdjęć zamieściłem kiedyś w wycieczce, ale kompleksowo-rzetelny w opisie to ja nie byłem, he he), też byłem wtedy kontuzjowany, więc ten wyciąg bardzo mi pasował

Fajne miejsce, piękne panoramy, i opisane i obfocone wyczerpująco, po Krajtrotersku,

pozdrawiam

2015-07-14 19:50:44

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']No ciekawe jest to miejsce, już kiedyś ktoś o tej górze u nas pisał, fajnie że ciekawostki wyciągasz [/cytuj]

   Ciekawostek faktycznie Aniu sporo,  w tych okolicach .Postaram się niebawem opisać je do atrakcji na PSz :)

2015-07-14 19:41:37

No ciekawe jest to miejsce, już kiedyś ktoś o tej górze u nas pisał, fajnie że ciekawostki wyciągasz