Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Piotr Rzewuski

Siedlisko ( Siedliska )

2012-08-19
2015-06-27 09:20:51
Avatar użytkownika
Piotr Rzewuski Uzależniony od podróży 1858 kilometrów

Kontynuacja wycieczki po Roztoczu , kolejne ciekawe miejsce.

Siedliska (ukr. Сєдліска) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska, na Roztoczu Wschodnim w dolinie Prutnika, prawego dopływu Sołokiji.

Siedliska są najdalej na południe wysuniętą wsią województwa lubelskiego (50° 15' 55 N).

Do 1939 roku istniała gmina Siedliska. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego.

Warto odwiedzić !!! . Nam nie udało się zobaczyć wszystkiego 😢

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sieniawa > Oleszyce > Lubaczów > Horyniec Zdrój > Bełżec > Siedlisko

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy ufundował w 1903 r. właściciel Siedlisk, książę Paweł Sapieha. Początkowo pełnił rolę kaplicy grobowej rodu Sapiehów a później zaczął służyć ludności rzymsko katolickiej. Przed powstaniem kościała, nieco poniżej na skrzyżowaniu drogi istniała wykonana 1897 r. drewniana kaplica. Służyła ona miejscowej ludności, ale z uwagi na jej wielkość w roku 1902 Paweł Sapieha, odpowiadając na propozycję wicedziekana dekanatu żółkiewskiego ks. Wincentego Czajkowskiego podjął decyzję o budowie kościoła. Książę przeznaczył na budowę kościoła cegły z rozebranego, pierwotnego pałacu Sapiehów w Siedliskach, 8 czerwca 1902 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego pod mury kościoła, a 8 września 1903 r. ks. Adam Sapieha, późniejszy arcybiskup metropolita krakowski i kardynał (brat Pawła) dokonał poświęcenia kościoła. Kościół przez długi okres służył miejscowej ludności i rodowi Sapiehów .Szczególni tragiczny był los kościoła podczas II wojny światowej. Po wkroczeniu Rosjan w 1939 r. kościół zamieniony został na skład amunicji a wewnętrzne wyposażenie uległo całkowitemu zniszczeniu. Zwłoki fundatora ks. Pawła Sapiehy zostały zbeszczeszczone. Wierni zdołali uratować obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy i część szat liturgicznych. W 1941 r. po odejściu Rosjan kościół został oddany z powrotem wiernym do sprawowania posługi  Bożej . W 1944r. po ponownym wkroczeniu Rosjan parafianie ukryli obraz z ołtarza oraz część eksponatów   kościelnych. Powróciły one miejsce po zakończeniu działań wojennych. Od czasu wyremontowania ze zniszczeń wojennych we wrześniu 1946 r. oraz renowacji wnętrza w 1950 r. świątynia służy miejscowemu społeczeństwu.

Obecnie w prezbiterium znajduje się kopia obrazu Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy poświęcona przez papieża Leona XIII. Obraz ten od 11 lipca 1897r. był w ołtarzu wcześniejszej kaplicy Sapiehów.

Osobliwością Siedlisk jest największe w Polsce skupisko skamieniałych pni drzew trzeciorzędowych . Powstały one 13-14 mln lat temu. Jest to największe skupisko tego rodzaju w Polsce a nawet jedno z większych w Europie! Obok kościoła znajduje się dzwonnica, u której podstawy umieszczono świętą figurkę w zagłębieniu wyłożonym w całości fragmentami skamieniałych pni. Bardzo dużo okazów zebrano w znajdującym się w centrum Siedlisk muzeum (otwarto je w 2003 roku). Waga najcięższego ze znajdujących się tu okazów dochodzi do 500 kg.Wyjątkowość regionu jest jednocześnie jego zgubą - skamieniałe pnie są licznie pozyskiwane przez ludzi i wywożone lub sprzedawane. Przyczynia się to do dużej dewastacji znalezisk. Dlatego też od 1995 roku są one objęte ochroną prawną.

Uczeni przypuszczają, że Taxodioxylon taxodii przed skrzemienieniem swoim wyglądem i własnościami drewna przypominały współczesne cypryśniki błotne. W Siedliskach okazy skamieniałych drzew można oglądać na stałej plenerowej "wystawie" pod dębem w pobliżu leśniczówki oraz w muzeum lokalnego Stowarzyszenia "Nasze Siedliska". W salach społecznego muzeum warto zobaczyć najbogatszą w Polsce kolekcję kilkuset fragmentów skamieniałych drzew. Mieszkańcy Siedlisk, organizatorzy muzeum, postawili sobie ambitny cel uchronienia ich naturalnego bogactwa przed zakusami zbieraczy hurtowników ogałacających okolicę z najcenniejszych okazów skamieniałości. Muzeum znajduje się pośrodku wsi nieopodal nieczynnej cerkwi greckokatolickiej. Poza sezonem bywa zamknięte, ale na drzwiach zawsze znajduje się kartka z numerem telefonu osoby przechowującej klucze, która chętnie pokaże nam największe skarby Siedlisk.Avatar użytkownika
Piotr Rzewuski Uzależniony od podróży 1858 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1137778 kilometrów
2015-06-29 14:40:53

Bardzo ciekawe miejsce, na kresach

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2015-06-28 22:30:10

Fajnie że nam przybliżasz te ciekawe miejsca -dla mnie nie znane.

Avatar użytkownika
Piotr Rzewuski Uzależniony od podróży 1858 kilometrów
2015-06-28 11:33:13

Tak to prawda , wiele osób wyjeźdza na wczasy za granice chwaląc się gdzie to nie było a zapomina o pięknej Polsce bogatej w historie i cudowne miejsca a przecież jest ich przecież tyle , a dzięki Polskim Szlakom możemy się tu wymieniać i przedstawiać te najciekawsze. Pozdrawiam 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-06-28 11:03:14

Bardzo ciekawy opis. Super że nam je przedstawiasz. I szkoda że zachłanność ludzi robią tyle złego.  Dobrze że te skamieliny są chronione. Inaczej wywieźli by wszytsko. Jedynie gdzie widziałam takie skamieniałe pnie to Szklarska Poreba, koło muzeum. Nawet nie wiedziałam, że jest w Polsce takie skupisko. Polska nasza nieznana i nie doceniana. A szkoda. Aż ciśnie się na usta"Cudze chwalicie , swego nie znacie". Dzięki Psz chociaż trochę możemy poznać takie perełki. Extra.

 

Avatar użytkownika
Piotr Rzewuski Uzależniony od podróży 1858 kilometrów
2015-06-28 09:52:13

Dziękuje za miły komentarz :). Pozdrawiam serdecznie . 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-06-28 00:15:58

Przedstawiasz Piotrze interesującą miejscowość z bogatą historią- ciekawie opisaną.

Masz rację- Roztocze obfituje w urokliwe "perełeczki" które warto odwiedzić. Cieszę się, że prezentujesz je na PSz!

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020