Brąchnówko, Marcin_Henioo

Rowerem do Grzybna, czyli 4 kościoły i 4 dworki

2015-05-29
2015-05-29 16:22:43
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Miejscami ścieżka pieszo-rowerowa, miejscami droga asfaltowa bez pobocza, ale bez większego natężenia ruchu.

Trasa: Chełmża-Browina-Brąchnówko-Brąchnowo-Biskupice-Łubianka-Przeczno-Dębiny-Wybcz-Grzybno-Nawra-Kończewice-ChełmżaMiejscami ścieżka pieszo-rowerowa, miejscami droga asfaltowa bez pobocza, ale bez większego natężenia ruchu.

Brąchnówko
Brąchnówko

Odwiedzone miejsca:

Brąchnówko
Brąchnówko
Brąchnówko


Brąchnówko

Wizytówką miejscowości Brąchnówko, w gminie Chełmża, jest klasycystyczny dworek otoczony parkiem. W Brąchnówku urodził się pierwszy wojewoda pomorski Stefan Łaszewski. Dziś Brąchnówko stanowi skromną pozostałość po budynkach gospodarczych i mieszkalnych z XIX w. Park obecnie liczy 1,05 ha. Rosną tu do dziś platany, sosny, kasztanowce, robinia akacja, grab pospolity i inne gatunki.

Biskupice
Biskupice


W 2008 roku nadano drzewom status pomników przyrody oraz oznaczono specjalnymi tabliczkami. Co ciekawe, każdy z pomników ma swoje imię (np. platan „Stefan&rdquo😉! Obecnie pałac jest własnością Gminy Chełmża.

W tym dawnym dworku obecnie mieści się m.in. Szkoła Podstawowa.

Biskupice
Biskupice

Biskupice

Biskupice
Przeczno
Przeczno

O Biskupicach pisałem już tutaj:

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,7359,w-radzyniu-chelminskim-i-biskupicach.html

Przeczno
Przeczno

Przeczno

Przeczno
Przeczno

Wieś wzmiankowana była w 1251 r. jako należąca do komturstwa bierzgłowskiego. Od 1257 r. w posiadaniu biskupów chełmińskich, w XV w. benedyktynek toruńskich. Od 1520 r. własność szlachecka.

Gotycki kościół Podwyższenia Krzyża Św. jest jednym z najstarszych kościołów na Ziemi Chełmińskiej.

Przeczno
Przeczno
Przeczno

Z XVIII wieku zachowało się do dziś całe wyposażenie wnętrza: poczynając od drewnianej podłogi po sufit kasetonowy, chór z barokowymi organami (XVII-wieczne, jedne z najstarszych w Europie, czynne do tej pory) oraz ołtarze z obrazem Ukrzyżowania (w ołtarzu głównym), który był czczony jako cudowny.

W kościele trwają akurat prace konserwatorsko-remontowe, więc bez problemu można było wejść do środka i podziwiać wnętrze, na uwagę zasługiwały zwłaszcza znajdujące się po lewej stronie ołtarza malunki na ścianach.

Wybcz
Wybcz

Na pobliskim wzgórzu znajdował się gródek rycerski - siedziba właściciela Przeczna z okresu średniowiecza.

Wybcz
Wybcz

Wybcz

Nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w 1364 r., kiedy to wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode zatwierdził braciom Piotrowi i Tylmannowi von Soest z Torunia posiadanie własności dziedzicznej, którą poprzednio kupili. Do 1416 r. majątek Wybcz należał do komturstwa w Zamku Bierzgłowskim, a następnie do prokuratora krzyżackiego urzędującego na zamku w Unisławiu.

Wybcz
Wybcz
Grzybno

W Wybczu znajduje się zespół pałacowo-parkowy, który raczej lata świetności ma za sobą (a może dopiero przed sobą?), zwłaszcza park. Pałac w stylu eklektycznym pochodzi z lat 1858-61, zbudowany wg projektu architekta Martiny z Torunia . Po wojnie pałac stał opuszczony; w 1948 r. adaptowano go na szkołę. Dziś, odnowiony, prezentuje się pięknie.

Grzybno
Grzybno

Grzybno

Wieś położona 11 km na zach. od Chełmży (23 km od Torunia), w 1381 r. wzmiankowana jako Griffen - folwark zamku krzyżackiego komturskiego w Unisławiu, od 1400 do 1438 r. w posiadaniu komturii w Starogrodzie.

Grzybno
Grzybno

Kościół gotycki św. Michała Archanioła. Ufundowany przez Krzyżaków w latach 1231-1300. Około 1600 umieszczono w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Śnieżnej.

Gruntownie odnowiony w 1699 r., następnie w XVIII i XIX w. Kamienno-ceglany, salowy, z kwadratową wieżą w górnej części drewnianą z przełomu XVI i XVIII w.

Grzybno
Grzybno
Grzybno

Wnętrze nakryte pozornymi sklepieniami kolebkowymi z końca XVII w. Wewnątrz chrzcielnica granitowa gotycka z XIII-XIV w.

Przy kościele znajduje się cmentarz, gdzie spoczywają zasłużeni mieszkańcy i proboszczowie parafii (Stanisław Kujot), a także znajduje się pamiątkowa tablica ku czci ks. Leonarda Marchlewskiego, zakatowanego przez Niemców w 1940 r. w obozie Sachsenhausen.

Grzybno
Grzybno

Koło kościoła spotkała mnie niemiła przygoda- otóż pewien starszy jegomość zapytał mnie, czy mam zgodę na fotografowanie kościoła (i wnętrza). Bo jeśli nie, to on dzwoni na policję, albo „idziemy do proboszcza”. Olałem gościa, delikatnie rzecz ujmując. Co za dziwak!?

Grzybno
Grzybno

Nawra

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z I połowy XIII wieku. Leży ona 9 km na zach. od Chełmży- posiada trzy interesujące obiekty zabytkowe.

Nawra
Nawra
Nawra

Gotycki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej zbudowano w XIV w. z kamienia polnego, po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich odbudowany i przebudowany po 1661 r. kosztem Jana Kruszyńskiego. W późniejszym czasie dobudowano barokową wieżę zwieńczoną hełmem. Pierwotnie kościół nosił tytuł św. Mateusza, zaś w czasie wojen szwedzkich obrano na patronkę św. Katarzynę Aleksandryjską.

W rokokowym ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem przywieziony w poł. XVII w. przez Bernarda Kruszyńskiego z niewoli moskiewskiej za czasów króla Jana Kazimierza.

Nawra
Nawra

Wokół kościoła cmentarz, na którym m.in. groby Sczanieckich.

Dawną posiadłością rodową jest dziś opuszczony i zaniedbany zespół pałacowo-parkowy.

Nawra
Nawra

Pałac wzniesiony został w latach 1798-1804 przez architekta Hilarego Szpilowskiego (czołowego reprezentanta tzw. klasycyzmu warszawskiego) dla szambelana Konstantego Kruszyńskiego, zapewne na miejscu poprzedniego dworu. Boki pałacu flankują dwie oficyny. Całość otoczona jest zaniedbanym parkiem o powierzchni 8 ha z przełomu XVIII i XIX w. z rozległym podjazdem i aleją na osi pałacu oraz stawem.

W 1940 r. obiekt zajęli Niemcy dokonując gruntownego przekształcenia wnętrz; po II wojnie światowej do 1953 r. mieścił dom wypoczynkowy UMK, następnie do 1974 r. we władaniu PGR. Obecnie niszczeje. I tylko psy szczekają.

Nawra
Nawra
Nawra

Nieopodal kościoła stoi klasycystyczny budynek dawnej karczmy z końca XVIII w., niski z ozdobnym portykiem. Obecnie dom mieszkalny.

Nawra
Nawra

I tak oto, korzystając z dobrej pogody, odwiedziłem rowerem ciekawe miejsca z mojej okolicy, co planowałem zrobić już od dłuższego czasu.

Nawra
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-06-02 10:30:18

Dziękuję wszystkim za miłe słowa :-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-06-01 16:43:35

Super trasa, ciekawy opis, ładne zdjęcia. Jednym słowem Extra.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-05-30 20:42:21

superro wyprawa i ciekawa opowiesc . super .

 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2015-05-30 11:09:12

Bardzo ciekawa rowerowa wyprawa, z dużą ilością miejsc do zobaczenia. Interesujące i fajne. Również lubię takie trasy planowac aby na trasie było oprócz pedałowania coś do zobaczenia.

pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-05-30 09:26:43

Nie ma to jak rowerek wiosną:-) A przy okazji zwiedzanie okolic. Można wtedy lepiej przyjrzieć się małym,nieznanym  miejscowościom i odkryc w nich rozmaite ciekawostki,tak jak Tobie sie udało.Kościółki ciekawe,intrygujące pałacyki, okolice ładne. Szkoda,że zawsze ( lub często) znajdzie sie ktoś ,kto zepsuje fajny nastrój swoimi uwagami ( jak ten pan,pytający o zgodę na fotografowanie kościoła). Wydaje mi się,że w tej kwestii posuwamy sie w naszym kraju do absurdów.

Ostatnio edytowany: 2015-05-30 09:27

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2015-05-29 20:11:05

Ładna trasa rowerowa.Bardzo mi się podoba.Kościoły ,pałace -jest na co popatrzeć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021