Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Opera Nova, Danusia

Niedziela w Bydgoszczy

2014-10-19
2015-04-24 20:25:15
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

W drodze powrotnej z Inowrocławia zatrzymaliśmy się w Bydgoszczy. Dawno tu nie byliśmy. Była więc świetna okazja ,by nadrobić zaległości.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bydgoszcz

To była bardzo piękna,jesienna,słoneczna i ciepła niedziela. Zaparkowaliśmy na ulicy w pobliżu kościoła św. Trójcy i ruszyliśmy na spacer po mieście. Od razu natknęliśmy się na kamienicę z tablicą informacyjną,że w tym domu mieszkała poetka-Maria Sułczyńska. Akurat tego dnia trwały biegi uliczne i wszędzie stali kibice, a część ulic była zamknięta na czas biegu. Jakoś jednak, przedzierając się wśród tłumu, przez uroczy Mostek im. Krzysztofa Klenczona,mijając dotarliśmy na Wyspę Młyńską.Cóż to za pełne uroku miejsce w samym środku dużego miasta! Wymarzone miejsce do niedzielnych spacerów. Kojarzyło mi się z kadrami z anglosaskich filmów,gdzie ludzie wypoczywając na trawnikach i schodach ,wygrzewając się w blasku słońca. Tu było podobnie. Miejsce wspaniale zagospodarowane, w otoczeniu starych spichlerzy i budynków muzealnych. Otaczające wyspę kanały Brdy dodają jej uroku. Pokonując następne mostki,w tym jeden całkowicie obwieszony miłosnymi kłódkami, dotarliśmy do imponującego gmachu Nowej Opery. Przed budynkiem przykuwa wzrok błyszcząca w słońcu złota rzeźba i symbol miasta-Łuczniczka. Stąd blisko już na Plac Teatralny i na tzw. Wenecję Bydgoską,czyli pełne uroku nabrzeże rzeki Brdy z Nowymi Spichlerzami i Pałacykiem Lloyda w tle..

Opera Nova
Opera Nova


Fajnie wędruje się bulwarami nad rzeką, obserwując ruch na wodzie,płynące kajaki i motorówki. Pełny relaks. Oczywiście będąc w tym miejscu nie można pominąć kolejnego bydgoskiego symbolu czyli balansującego „Przechodzącego przez rzekę”. Niestety, w tym czasie most był akurat w remoncie i zrobienie zdjęcia bez „remontowego zaplecza”sprawiło mi nieco problemów. Za to słynne „Trzy Gracje” prezentowały się w pełnej okazałości. Po drodze odkryłam też Park Polerów,który powstał w 2011r. dla uhonorowania największych osiągnięć wodniactwa bydgoskiego

Wreszcie znaleźliśmy się na Rynku. O tej porze był zaskakująco pusty, tylko zrywające się co rusz do lotu gołębie, przesłaniały widok na Ratusz. Ja jednak szukałam narożnej kamienicy z podwójnym oknem, w którym o godzinie 13.13 i 21.13 ukazuje się postać Mistrza Twardowskiego. Jest to ruchoma rzeźba dłuta Jerzego Kędziora ,autora także „Przechodzącego przez rzekę”. Twardowski ukazuje się w oknie od 2006r.,kłania się i pozdrawia, a wszystko na pamiątkę opowiadania I.Kraszewskiego o Panu Twardowskim,który przez 4 miesiące gościł w Bydgoszczy i jako czarnoksiężnik różne cuda wyczyniał. Oczywiście spóźniliśmy się na to widowisko i obejrzeliśmy tylko samo okienko ...wrrr.

Kościół św. Trójcy
Mostek im. K.Klenczona
Wyspa Młyńska

Podeszliśmy jeszcze do bydgoskiej Fary ,czyli katedry św. Marcina i Mikołaja z XV wieku. Jest to najbardziej wartościowy zabytek architektury staropolskiej w Bydgoszczy . Pięknie się prezentuje w otoczeniu rzeki i zieleni. Bydgoskie Śródmieście zdumiało mnie i zauroczyło . Zapisałam w pamięci zupełnie inny obraz miasta sprzed wielu lat. Widać,że sporo się tu dzieje ,oby tak dalej.Jadąc z Bydgoszczy w stronę Słupska minęliśmy po drodze jeszcze dwie ciekawostki. W okolicach Koronowa raził nas w oczy metaliczny blask. Okazało się,że to pomnik upamiętniający zwycięską bitwę Polaków z Krzyżakami rozegraną w dniu 10.10. 1410r, czyli jedną z ważniejszych bitew podczas Wielkiej Wojny. Nie słyszałam wcześniej o tym wydarzeniu.

Muzeum Okręgowe
Muzeum Okręgowe

Drugą ciekawostkę stanowił mijany w Buszkowie imponujący ceglano-kamienny wiadukt kolejowy z 1909. nad rzeką Krówką. Nie odmówiliśmy sobie postoju w tym miejscu,by spojrzeć z wysokości ok. 30m na przejeżdżające dołem samochody. Super sprawa.

Muzeum Okręgowe Spichrze na Wyspie Młyńskiej Muzeum Okręgowe progi wodne przy Muzeum Okręgowym Wyspa Młyńska Muzeum Okręgowe- Archeologiczne Muzeu Okręgowe- pieniądze Karczma Młyńska Brda Brda-widok na Wyspę Młyńską widok na Wyspę Młyńską bulwary nad Brdą Opera Nowa i rzeźba łuczniczki Bydgoska Fara kościół Klarysek przy Placu Teatralnym widok z mostu na bydgoską Wenecję Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej Ratusz Rynek Fara-katedra św. Marcina i Mikołaja Kamienica z oknem Pana Twardowskiego Biblioteka rzeźba Nowe Spichlerze i Pałac Lloyda Budynek Poczty Trzy Gracje Stare Spichlerze Brda- raj dla wodniaków Park Polerów Park Polerów Park Polerów przystań kajaków Galeria Leona Wyczółkowskiego pomnik upamiętniający bitwę z Krzyżakami pod Koronowem w 1410 wiadukt koło Buszkowa Wiadukt koło Buszkowa Wiadukt koło Buszkowa Wiadukt koło Buszkowa Wiadukt koło Buszkowa
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2015-05-01 21:57:51

Piękne miasto,

tylko przejazdem widziałem, a jak widać z Twoich zdjęć, to szkoda tego tylko

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-04-28 17:59:09

Ciekawy spacer po mieście. Piękne zdjęcia. 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-27 07:29:39

Dla mnie w sumie też do tychczas było raczej mało znane, a i teraz jeszcze pewnie miałabym tam co zwiedzać np. Exploseum ,o którym pisałam Marcin-Henio. I liczę,że kiedyś nadarzy się jeszcze taka okazja.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-04-26 20:48:11

Jak zawsze super relacja i świetne zdjęcia. Miasto mi nie znane i raczej daleko mi do niego. :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-04-25 09:08:17

Bydgoszcz - miasto ostatnio często goszczące na PSz. I bardzo dobrze, bo zasługuje na docenienie. Bardzo fajna wycieczka, Danusiu. A i te atrakcje w drodze powrotnej, dusza krajtroterska się odzywa w człowieku, jak widzi takie coś :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-25 08:35:42

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Fajne zwiedzanko. Piękne miasto odwiedziłaś a wiem bo mówi to Ci Kujawiak., chociaż mieszkający w Zagłębiu Dąbrowskim. Śliczne zdjęcia. pozdrawiam [/cytuj]

Kujawiak,kujawiczek...:-) Kujawy,Pauki,to w sumie niedalekie mi, a ciekawe  tereny,więc pewnie jeszcze kiedyś tam zajrzę.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-25 06:24:58

Fajne zwiedzanko. Piękne miasto odwiedziłaś a wiem bo mówi to Ci Kujawiak., chociaż mieszkający w Zagłębiu Dąbrowskim. Śliczne zdjęcia.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-04-24 21:53:22

super Danusko .

wreszcie doczekalem sie  relacji  "mojej" Bydgoszczy ,

  ktora warta  jest poznnaia jeszcze dla wieeeluuu .

Bydgoszcz to  Wenecja i Amsterdam w jednym

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-04-24 21:36:17

Piękne miasto.Miasta przez które przepływają rzeki mają swój urok.Szkoda że nie zobaczyłaś Twardowskiego ale masz okazje tam wrócic.Dobrze że nasze polskie miasta zmieniają się na dobre.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-24 21:34:47

No tak,tym razem pogoda wyjątkowo dopisała,co się nam stanowczo za rzadko zdarza:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-24 21:29:49

Bydgoszcz ostatnio coraz częściej gości na PSz. Piękne miasto, szkoda, że do tej pory nie udało mi się tam być.   Bardzo fajna ciekawostka o tym okienku , w którym pokazuje się pan Twardowski .

Piękne słoneczne foty !

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020