Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Darłowo - nie tylko Zamek Książąt Pomorskich

2015-04-11
2015-04-11 19:47:40
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Darłowo niewielkie miasteczko na Pomorzu. Warto odwiedzić zamek, dawną bramę miejska, młyn i pospacerować po rynku.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Darłowo

Rozpoczynając zwiedzanie, pierwsze kroki w Darłowie kierujemy na Zamek Książąt Pomorskich . W końcu to najbardziej znana , historyczna budowla w mieście. Zamek położony jest w niedalekiej odległości od rynku oraz tuż przy dawnym młynie. Do dziś istniejącym -fakt po wielu przebudowach. Droga do wrót zamkowych wiedzie przez most na tzw kanale młyńskim. Zamek Książąt Pomorskich to wg słów przewodnika jedyny nadmorski zamek gotycki wybudowany na planie kwadratu. Historia zamku, planowanego pierwotnie jako niedużą warownię , sięga XIV wieku. Ciekawostką jest to , iż zamek wybudowano na niewielkiej, usypanej sztucznie wyspie między rzeką Wieprzą a wspomnianym kanałem młyńskim.Długie i zawiłe były losy zamku, który pełnił zarówno rolę rezydencji jak i ...więzienia. Natomiast od lat 30-stych XX wieku funkcjonował jako muzeum . Sam zamek jest interesujacą budowlą, z wydzieloną w jednej z baszt Celą Czarownic i Izba Tortur ( niestety płatne osobno , mimo posiadania biletu na zamek ).      Z baszt i wysokich krużganków rozpościera się widok na panoramę miasta. Niestety pogoda (listopadowa) nie sprzyjała zrobieniu pięknych fotek, które pokazałyby z góry całą krasę urbanistycznego, średniowiecznego układu miasta.

      Z zamku, przy którym widnieją fragmenty murów obronnych (nikłe co prawda) ; udajemy się na rynek. Mijając zabytkowy młyn oraz dawny spichlerz ,stanowiący obecnie stylową restauracyjkę. Naprawdę spory jest rynek oraz XVIII-wieczny budynek ratusza, jak na miasteczko tej wielkości. Tuż przy rynku Kościół Mariacki , podobnie jak zamek , z końca XIV wieku. Monumentalny ! Obok dawne miejsca pochówków…choć obecnie cmentarz jest na przedmieściach miasteczka. Na wieży kościelnej charakterystyczny zegar ,ciekawostka : nieczęsto bowiem widuje się zegary na kościelnych wieżach ! Wiele zabytkowych kamienic z arkadami. Na uliczkach niedaleko rynku dawne , parterowe, niewielkie domki rybackie, przebudowywane lecz zachowujące pierwotną bryłę…Sporo kamienic z tzw pruskiego muru, to też specyficzny element dawnej zabudowy Darłowa.

Wyjątkowo interesująca i pięknie zachowana jest dawna brama miejska – zwana Bramą Wysoką. Niestety umieszczone tuż obok reklamy zupełnie nie pasują do tej budowli ; nawet w/g mnie ją szpecą.        Na rynku , tuż przy ratuszu jest ciekawa architektonicznie fontanna z posągiem rybaka .W niewielkiej odległości od fontanny wiele płyt chodnikowych ma …jakby odciśnięte wizerunki rożnego gatunku ryb. Ot ciekawostka .

zamek, baszta czarownic, dziedziniec zamkowy ta i 17 kolejnych fot
zamek, baszta czarownic, dziedziniec zamkowy ta i 17 kolejnych fot

Miasteczko , mimo, iż zwiedzane w późnojesiennej aurze robi bardzo pozytywne wrażenie. Każdy turysta zapewne chętnie poodwiedza historyczne punkty Darłowa.

Oczywiście jest jeszcze port, nadbrzeże , latarnia morska i most zwodzony , lecz to postaram się opowiedzieć niebawem….

 

młyn przyzamkowy 9widok z wieży) spichlerz ta i kolejna fota brama miejska fontanna przed ratusze,m ta i kolejna fota płyty chodnikowe z wizerunkiem ryb , ta i kolejna fota ratusz rynek wieża kościelna z zegarem kosciół mariacki ta i 5 kolejnych fot zabytkowy dąb o nazie zgromadzenie Salezjanów zabudowa miasteczka ta i 6 kolejnych fot
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-17 09:54:27

[cytuj autor='M Ela']Super wyprawa. Ciekawe miejsce. Oj kusisz kochana, kusisz:) [/cytuj]

    Ojjj, Elu nie ma jak Wasz Dolny Śląsk  :) lecz jak sie okazuje nad morzem też jest sporo miejsc i ciekawostek, które warto obejrzeć .

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-04-17 09:47:47

Super wyprawa. Ciekawe miejsce. Oj kusisz kochana, kusisz:)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-16 13:24:19

[cytuj autor='A Maciej']Byłem, kiedy na chleb mówiłem pep ;-), jest co pooglądać więc może kiedyś znów się zajrzy, pozdrawiam [/cytuj]

 To rzeczywiście dawno Maćku było. Nie mniej jednak odwiedziłes to urocze nadmiorskie miasteczko.....

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2015-04-15 11:46:17

Byłem, kiedy na chleb mówiłem pep ;-),

jest co pooglądać więc może kiedyś znów się zajrzy,

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2015-04-13 07:56:49

Piękne Darłowo :) Znamy tylko z Polskich Szlaków :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-12 21:28:53

[cytuj autor=' Danusia']W Darłowie byłam chyba z rok temu,opisywałam to na Psz,ale nie był to tak dokładny i szczegółowy opis jak Twój. Wtedy też była jesień, też było zimno, a na dodatek wiało i padał deszcz. Jednak wiele fotek mamy podobnych:-) Zazdroszczę,że byliście na darłowskim zamku,bo gdy my tam się błąkalismy,zamek był już zamknięty. http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6504,nadmorskie-wiatraki-i-nie-tylko.html   [/cytuj]

   Tak Danusiu, mamy sporo podobnych fot z Darłowa :) pamiętałam Twoją wycieczkę a teraz -rzecz jasna- też zerknełam .

    Na zamku jest wiele do zwiedzania , eksponaty związane z historią miasta, zamku i okolic. Ciekawostką, która z zamkiem nie jest związana a mimo to w takowym sie znajduje ......jest dwugłowy cielak , który żył tylko kilka dni ; jest oczywiscie spreparowany tak jak zwierzaki w muzeach przyrodniczych. Ot-ciekawostka "małozamkowa" ale nie było turysty, który by nie zwrócił uwagi na ten ewenement zoologiczny ,eksponowany w zamku .

    Myślę, że spokojnie kiedyś zwiedzisz zamek , Ty  masz tam relatywnie blisko :) a ja dobrze ponad 600 km.

pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany: 2015-04-13 08:45

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-12 21:16:54

W Darłowie byłam chyba z rok temu,opisywałam to na Psz,ale nie był to tak dokładny i szczegółowy opis jak Twój. Wtedy też była jesień, też było zimno, a na dodatek wiało i padał deszcz. Jednak wiele fotek mamy podobnych:-) Zazdroszczę,że byliście na darłowskim zamku,bo gdy my tam się błąkalismy,zamek był już zamknięty.

http://www.polskieszlaki.pl/wycieczki/relacja,6504,nadmorskie-wiatraki-i-nie-tylko.html

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-12 20:11:51

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Wszystko ok cieszmy się naszą pasją :)) [/cytuj]

 

ufff, i dobrze, niech tak zostanie. Wszyscy lubimy PSz i dzielmy się wspomnieniami :)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-04-12 19:55:04

Wszystko ok cieszmy się naszą pasją :))

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-12 19:20:15

[cytuj autor=' Krzysztof Dorota']Ciekawy zamek i urokliwe miasto chyba tam zawitamy :)))  pozdrawiamy [/cytuj]

      Miło , że się odezwaliście ! Mam nadzieję, że wszystko na PSz pozostanie tak jak było  dawniej :) ?!

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-04-12 18:43:59

Ciekawy zamek i urokliwe miasto chyba tam zawitamy :)))  pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-04-12 18:13:13

lane wypawa .

gdzie tam Mokunko chodzisz   po basztach czarownic i salach tortur ?

bylem tam 6 lat temu

Karol

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-12 18:08:27

Mokunka napisała-Romku nawiązując do Twojego pytania o Rabsztyn ( z innego wątku) ...to byłam dziś :)      Niestety wejść do zamczyska czyli na jego dziedziniec nie można. Nadal trwają prace budowlane. Widać postępy. nadbudowano mury obronne od zachodniej i pólnocnej strony . Oprócz zrewitalizowanej w ubiegłym roku czy przed dwoma już laty baszcie , tuż nad główną bramą...odbudowano dużo większą basztę , tym razem taką bardziej okrągłą. Trudno ja dobrze obfocić z zewnątrz, pewnie z dziedzińca zamkowego bylaby widoczna w pełnej krasie. Najlepiej widać ją z drogi prowadzącej od strony Olkusza. Zalączam foty . pozdrawiam :)[/cytuj]

odp: Dzięki Mokunko. Czyli nie ma co jechać, bo miałem zamiar w końcu troszkę pobuszować po dziedzińcu a nie tylko pod murami. Prace posuwają się, widać efekty ale... Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2015-04-12 18:09

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-12 17:36:59

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Wycieczka do Darłowa do niewielkiego jak to piszesz miasteczka. To prawda ale za to bardzo znanego i chętnie odwiedzanego. Fajne fotki. pozdrawiam.   [/cytuj]

   Fakt Darłowo dość znane na Pomorzu. Postaram się niebawem napisać o porcie, zwodzonym moście i o latarni morskiej  ; wszystko rownież w Darłowie.

   Natomiast Romku nawiązując do Twojego pytania o Rabsztyn ( z innego wątku) ...to byłam dziś :)

     Niestety wejść do zamczyska czyli na jego dziedziniec nie można. Nadal trwają prace budowlane. Widać postępy. nadbudowano mury obronne od zachodniej i pólnocnej strony . Oprócz zrewitalizowanej w ubiegłym roku czy przed dwoma już laty baszcie , tuż nad główną bramą...odbudowano dużo większą basztę , tym razem taką bardziej okrągłą. Trudno ja dobrze obfocić z zewnątrz, pewnie z dziedzińca zamkowego bylaby widoczna w pełnej krasie. Najlepiej widać ją z drogi prowadzącej od strony Olkusza.

Zalączam foty .

pozdrawiam :)

 

 

Ostatnio edytowany: 2015-04-12 17:37

Ostatnio edytowany: 2015-04-12 17:38

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-12 17:22:31

[cytuj autor=' Vincci']Witam Darłowo ,Darłówko pamiętam z dawnych lat młodości teraz nie mam wyrobionego zdania kilka lat niebycia w tych okolicach zrobiło swoje.Romku fontanny fajny pomysł a moze latarnie morskie od Świnoujścia aż po Krynicę Morską.Pozdrawiam serdecznie:)[/cytuj]

  Darłowo jest niewątpliwie ciekawe ; może foty w listopadowej szarudze tego nie oddają. Nie mniej jednak sporo jest do zwiedzania.

   Natomiast co do proponowanych wątków czy to z fontannami czy z latarniami morskim - to jestem zdecdowanie ZA ! Fajny pomysł :)

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Vincci Krajtroter 11266 kilometrów
2015-04-12 13:08:05
Witam Darłowo ,Darłówko pamiętam z dawnych lat młodości teraz nie mam wyrobionego zdania kilka lat niebycia w tych okolicach zrobiło swoje.Romku fontanny fajny pomysł a moze latarnie morskie od Świnoujścia aż po Krynicę Morską.Pozdrawiam serdecznie:)
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-12 12:30:50

[cytuj autor=' marian']........Zaciekawiła mnie również wyjątkowa fontanna.Pomyślałem sobie że powstałaby piękna galeria z fontannami  z rożnych polskich miejscowości.

Fajny pomysł.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-12 12:29:34

Wycieczka do Darłowa do niewielkiego jak to piszesz miasteczka. To prawda ale za to bardzo znanego i chętnie odwiedzanego. Fajne fotki.

pozdrawiam.
 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-04-11 22:06:37

Bardzo ładna nadmorska miejscowość.Morze ,plaża i do tego jest co zwiedzać.Bardzo lubie zwiedzać zamki .Zaciekawiła mnie również wyjątkowa fontanna.Pomyślałem sobie że powstałaby piękna galeria z fontannami  z rożnych polskich miejscowości.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020