Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
kościół św. Teresy, Danusia

W siedzibie Króla Popiela

2014-10-18
2015-04-10 19:54:19
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Niedaleko Inowrocławia leży Kruszwica ,podobno najstarsze miasto w Polsce (VI w.) kojarzone głównie z legendą o królu Popielu,którego myszy zjadły. I to właśnie ono było celem naszej kolejnej wyprawy.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kruszwica

Niedaleko Inowrocławia leży Kruszwica ,podobno najstarsze miasto w Polsce (VI w.) kojarzone z legendą o królu Popielu,którego myszy zjadły. I to właśnie ono było celem naszej kolejnej wyprawy.Rynek
Rynek


Wjeżdżając do Kruszwicy minęliśmy znane w całej Polsce Zakłady Tłuszczowe. To stąd pochodzi powszechnie znany min. olej kujawski, czy margaryna Palma. Niewielkie miasto, jak widać, słynie nie tylko z historii i turystyki,ale także z przemysłu spożywczego.

My jednak skupiliśmy się na wariancie turystycznym i przechadzkę po Kruszwicy rozpoczęliśmy tradycyjnie od Rynku. Już na pierwszy rzut oka można poznać ,że ta część miasta przeszła niedawno rewitalizację. Nigdy wcześniej nie byłam w Kruszwicy,więc oczywiście nie mam porównania,ale Rynek jest odnowiony, czysty i zadbany. Potwierdza to, ustawiona w widocznym miejscu, tablica z fotografiami przedstawiającymi kolejne etapy rewitalizacji i przemiany tego miejsca. Wokół rozległego placu widać liczne kamieniczki. Wzrok przyciąga jednak ciekawa ,kulista kopuła kościoła pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus z 1922r.

Rynek
zdjęcia z Kruszwicy
wieża ciśnień

Po obejściu Rynku przenieśliśmy się nad Jezioro Gopło,nad którym wznosi się słynna Mysia Wieża. Jest to pozostałość dawnego zamku wzniesionego w XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Zamek początkowo był obronna warownią,z czasem stał się siedzibą kasztelana. Wspinając się na wieżę oglądaliśmy ekspozycję zdjęć z planu filmowego „Starej baśni”,wiele scen z tego filmu nagrywano właśnie w Kruszwicy, w pobliżu Mysiej Wieży. Widok z wieży na jezioro i rozlewiska jest wart grzechu i wysiłku wspięcia się na jej szczyt. Podobno przy dobrej pogodzie widać z niej Inowrocław,ale my tego nie doświadczyliśmy,zmierzchało się już i perspektywa nie była aż tak przejrzysta. Podobno również wieża stanowi czakram, dający sporą dawkę energii ,miejsce to ponoć usuwa także bóle głowy. ( niestety,na mnie jakoś nie podziałało).W sezonie u podnóża wieży można korzystać z rejsów wycieczkowych po jeziorze statkiem „Rusałka”.

zajazd u Piasta Kołodzieja
zajazd u Piasta Kołodzieja

Ze szczytu wieży wypatrzyliśmy kolegiatę św. Pawła i Piotra. Oczywiście była ona naszym kolejnym,a zarazem ostatnim przystankiem w Kruszwicy. Kolegiata pochodzi z XII wieku,była wielokrotnie przebudowywana,jednak zachowano jej romański kształt i charakter. Na murach zachowały się dawne znaki np. swastyki,liści, czy krzyże,widoczne są też ślady po mieczach,które ocierano o mury świątyni,by przyniosło to szczęście w bitwie.

A potem już,pełni wrażeń wróciliśmy na kwaterę. Człowiek dwa razy się cieszy: jak wyjeżdża i zaczyna turystyczną przygodę i jak wraca do domu .

Kruszwica
Kruszwica

Kruszwica
Mysia Wieża
Mysia Wieża
Mysia Wieża wejście na wzgórze zamkowe widok spod wiezy w stronę jeziora Gopło Mysia Wieża schody na wieżę przystań Jezioro Gopło widok z wieży widok z wieży ekspozyjcja w wieży ekspozycja w wieży ekspozycja w wieży ekspozycja w wieży ekspozycja w wieży ekspozycja w wieży ekspozycja w wieży ekspozycja zdjęć w wieży widok z wiezy na dawny dziedziniec zamku i wjazd widok z wiezy na dawny dziedziniec i wjazd do zamku dawny most ( rekonstrukcja) dawny most,wjazd do zamku ( rekonstrukcja) Kruszwica Jezioro Gopło widok z wieży widok z wieży widok z wieży widok z wieży Mysia Wieża Mysia Wieża kolegiata w Kruszwicy kolegiata św. Piotra i Pawła kolegiata św. Piotra i Pawła kolegiata św. Piotra i Pawła figura św. Jana Nepomucena pomnik powstańców wielkopolskich
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-16 14:48:52

Masz rację:-) Coś "przestrzeliłam z tym Strzelinem"-) Być może dlatego,że to o Strzelinie było  ostatnio info na PSz. Strzelno,oczywiście,że Strzelno:-)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-04-15 10:03:00

[cytuj autor=' Danusia'][cytuj autor=' Marcin_Henioo']Tak blisko mnie, a nigdy tam nie byłem. Marzy mi się za jednym zamachem odwiedzić Kruszwicę, i Strzelno- piękny romański kościół! Super powędrowałaś po moich kujawskich okolicach :-) [/cytuj] Właśnie Strzelina jeszcze i ja nie zaliczyłam. Może kiedyś? Bywamy czasami w tych regionach,mamy rodzinę w Nakle n. Notecią. [/cytuj]

Chodziło mi o Strzelno, nie Strzelin :-) To Strzelno na trasie Toruń-Poznań, pomiędzy Inowrocławiem i Mogilnem.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-14 19:37:52

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Tak blisko mnie, a nigdy tam nie byłem. Marzy mi się za jednym zamachem odwiedzić Kruszwicę, i Strzelno- piękny romański kościół! Super powędrowałaś po moich kujawskich okolicach :-) [/cytuj]

Właśnie Strzelina jeszcze i ja nie zaliczyłam. Może kiedyś? Bywamy czasami w tych regionach,mamy rodzinę w Nakle n. Notecią.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-04-14 15:12:29

Tak blisko mnie, a nigdy tam nie byłem. Marzy mi się za jednym zamachem odwiedzić Kruszwicę, i Strzelno- piękny romański kościół! Super powędrowałaś po moich kujawskich okolicach :-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-12 21:27:03

Cieszę się,że mogłam przybliżyć Kruszwicę tym,którzy podobnie jak ja,znali ją tylko ze słyszenia oraz przypomnieć miasto tym,którzy kiedyś tam bywali :-) Romku,rzeczywiście Szubin niedaleko:-)

Adamie, wiem,że  Popiel i myszy to tylko legenda i domniemania. Wspomniałam o tym,że zamek,którego Mysia Wieża jest pozostałością, powstał z polecenia króla Kazimierza Wielkiego jako gród warowny,a potem był siedzibą kasztelanów i starostów. Dziękuję za rozszerzenie moich informacji:-)

Dorotko i Krzysiu,Północna Polska i Kujawy czeka na Was .

Ostatnio edytowany: 2015-04-12 21:28

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-04-12 18:49:48

Danusiu bardzo nam się podoba twoja wycieczka tyle tam ciekawostek historycznych i wogóle pięknie tam coś dla nas pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-12 12:22:57

Rodzinne strony (ur. w Szubinie) Fajnie i ciekawie opisane. Bardzo ładne i ciekawie historyczne strony ale mało znane. Historia Polski - historyczne miejsca dla polski nie tylko tych z okresu V wieku ale prawie każdego okresu dziej Polski.

Fajne fotka.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2015-04-11 17:18:07

Fakt pięknie tam jest.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-04-10 22:55:43

Przepiękna miejscowość. Niesamowite ile jest pieknych miejsc w Polsce o których nawet nie byliśmy świadomi.Uwielbiam takie widoki z góry.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-04-10 21:48:00

Na kruszwickim zamku nad wodami  jeziora Gopło 

żyl zly i okrutny  książe Popiel

ktorego obficie miecz jego splywal krwia swoich poddanych

za swe zbrodnie slusznej katorgi  doznawal

i male myszki zjadly króla  na wiezy


Taka była kara dla Popiela

za podstępny i okrutne mordy,

za udrękę ludu

i o tym opowiada huczące nocą jezioro.


łot i to cala prawda


Karol Barsolis 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2015-04-10 21:28:39

Ciekawe miasto z historią,

chętnie kiedyś zobaczę

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-10 21:08:12

Cieszę się,że mogę dorzucić plik fotek z Kruszwicy do kompletu. Zawsze chciałam zobaczyć to miejsce i w końcu...udało się:-)
 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-04-10 20:40:11

Bardzo ciekawie opisałaś Kruszwicę, która rzeczywiście kojarzy się z legendą "O Popielu i mysiej wieży". Okazuje się , że to interesujące i pięknie położone miasteczko. Dzięki Twojemu opisowi i fotkom ...trochę je już poznałam. Może kiedyś będzie mi dane osobiście tam być :)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2015-04-10 20:30:23

Ale super, ja miałam bardzo w planach w zeszłym roku Kruszwicę, jak bylliśmy w Łodzi ale to za daleko jednak się okazało :) Fajnie że Tobie się udało, przydadzą się zdjęcia, bo jakoś mało kto tam był :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020