Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
zegar słoneczny PAW, Danusia

Urodziny w Inowrocławiu

2014-10-18
2015-04-06 13:30:36
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Co prawda urodziny były jesienią i dawno o nich zapomniałam,ale dopiero teraz mam czas,by opisać tą wyprawę. Tak więc Inowrocław 2014 to mój prezent urodzinowy.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Inowrocław

Nigdy wcześniej nie widziałam tężni solankowych i to był główny cel mojego wyjazdu do Inowrocławia-spacer po parku zdrojowym i relaks w pobliżu tężni. Okazało się,że miasto ma znacznie więcej ciekawych atrakcji. Ale po kolei...



pomnik J.Kasprowicza
pomnik J.Kasprowicza

Jesienny dzień był chłodny,ale bezdeszczowy,więc już z samego rana wybraliśmy się do parku uzdrowiskowego. Szliśmy ulica Solankową,która prowadziła nas wprost do parku. Po drodze minęliśmy pomnik i muzeum im. Jana Kasprowicza,wiele zabytkowych kamienic między innymi tą, w której niegdyś mieszkał Stanisław Przybyszewski. Znaleźliśmy tu pierwsze wiewiórki z brązu skaczące po parapecie przedszkola. Takich wiewiórczych figurek jest tu więcej,zachęcają turystów do uważnego przyglądania się mijanym budynkom. Bardzo fajny pomysł,tym bardziej,że w mieście są także urocze żaczki,umieszczone w ciekawych miejscach miasta na wzór wrocławskich krasnali i zielonogórskich bachusków. A potem trafiliśmy na słynnego Pawia, czyli zegar słoneczny ,witający kuracjuszy zmierzających do Pijalni Wód Mineralnych.

Park jest dość rozległy i dłuższą chwilę zajęło nam dotarcie do tężni. Minęliśmy zabytkowy barometr oraz Zakład Przyrodoleczniczy zwany Wziewalnią, Ogród Papieski , muszlę koncertową z 1920r. Na jednej z alejek z radością odkryłam ławeczkę generała Sikorskiego. Kolejną znaleźliśmy chwilę potem w pijalni wód Inowrocławianka przy ciekawej fontannie, chyba jedyną w Polsce ławeczkę teściowej. Oprócz pijalni w budynku znajduje się też Palmiarnia oraz kujawska izba regionalna. A po całym parku ,między drzewami skaczą prawdziwe wiewiórki.

Dom,w którym mieszkał St.Przybyszewski
Muzeum im.J.Kasprowicza
ulica Solankowa


Same tężnie zrobiły na mnie wrażenie. Wysoka 9-metrowa drewniana konstrukcja wypełniona gałęziami tarniny,po których spływa solanka i z przyjemnym szumem rozpyla się w powietrzu. Leczy się tutaj schorzenia górnych dróg oddechowych,nadciśnienie i reumatyzm. Z tarasu tężni ( wejście odpłatne) można podziwiać cały park. Tuż przy tężniach znajduje się mini pole golfowe ,place zabaw oraz Aleja Dębów. Rosną przy niej dęby posadzone przez znane osoby ze świata filmu,polityki i muzyki. Wracając do hotelu zatrzymaliśmy się jeszcze na kawę w parkowej kawiarence.

A po południu wybraliśmy się na spacer po centrum Inowrocławia. Poszliśmy przede wszystkim na pięknie zrewitalizowany Rynek otoczony przez piękne kamienice z XIX wieku. Z daleka powitała nas tam wysoka postać królowej Jadwigi,patronki miasta, spacerująca niedaleko nowoczesnej,muzycznej, oświetlanej nocą fontanny. Przy Rynku,na ulicy Św. Ducha stoi czerwona „bimba”,czyli wagon tramwajowy,taki ,jakie niegdyś jeździły po Inowrocławiu. Na jego szybach można obejrzeć wystawę fotografii „Tramwajem po Inowrocławiu”. Na pobliskim Placu Klasztornym znajduje się makieta najstarszego w Polsce klasztoru franciszkańskiego,który niegdyś stał w tym miejscu. W centrum wszędzie towarzyszyły nam sympatyczne figurki średniowiecznych żaczków,każdy z nich przedstawiony jest z innym zwierzątkiem np. żabką,ptaszkiem,jaszczurką itp. Z kolei w płytach chodnikowych zatopiono metalowe tablice z rytami najciekawszych turystycznie miejsc w Inowrocławiu. Jak widać miasto promuje się na różne sposoby.



Podziwiając okoliczne kamieniczki dotarliśmy do ostatniego punktu wycieczki,czyli okazałego kościoła Zwiastowania NMP oraz najstarszy w mieście romański kościół NMP.

Nieźle zmęczeni,żeby nie rzec „padnięci”,wróciliśmy do hotelu. A wieczór to już była sama przyjemność wypoczywania w saunie,na siłowni i przy mini-tężni. Super.

Biały Dworek przy ul.Solankowej
Biały Dworek przy ul.Solankowej

Oczywiście to nie był koniec urodzinowego wycieczkowania,ale o tym następnym razem.

żaczek przy wejściu do Parku Solankowego Jedna z figurek wiewiórek przy parku zabytkowy barometr pijalnia wód pijalnia wód pomnik POświęcony Zygmuntowi Wilkońskiemu,twórcy inowrocławskiej solanki fontanna w parku zdrojowym muszla koncertowa w parku solankowym park solankowy ławeczka gen. Sikorskiego mostek w drodze do tężni wejście na teren tężni tężnia solankowa im. Jana Oseta wejście na taras widokowy na szczycie tężni widok na tężnię z tarasu widok na teren tężni z tarasu Aleja Dębów Pijalnia Wód Inowrocławianka ławeczka teściowej Chata Kujawska W Chacie Kujawskiej W Chacie Kujawskiej W Chacie Kujawskiej Palmiarnia Palmiarnia Palmiarnia Leżaki w Parku Solankowym Parkowa alejka deptak w centrum budynek poczty Teatr,Galeria im.J.Glempa,Wystawa Solnictwa. makieta klasztoru franciszkanów na Placu Klasztornym inowrocławska bimba fontanna na Rynku pomnik Królowej Jadwigi,patronki miasta żaczek w pobliżu Rynku romański kościół NMP Kościół Zwiastowania NMP
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2015-04-11 17:54:50

Wszystkiego dobrego Danusiu.Piękne są te Twoje wycieczki i takie ciekawe.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-08 08:44:08

Dziekuję za życzenia z okazji 18-tki;-)

Aniu, odkrycie nowych pomników- ławeczek cieszy mnie jak znalezienie w lesie dorodnego prawdziwka hihi:-)

Ostatnio edytowany: 2015-04-08 08:44

Ostatnio edytowany: 2015-04-08 08:57

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-07 14:08:46

spóźnione Wszystkiego Najlepszego.

Fajna wycieczka, ładne miasteczko, troszeczkę je znam.

pozdrawiam
 

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-04-07 14:06:26

Super wyprawa. Piękne zdjęcia. 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-04-07 09:51:09

z okazji  18-tych urodzin duzo  drowia , szcześcia powodzenia i spelnienia  marzen

 

zyczy karol

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136669 kilometrów
2015-04-07 09:05:05

Również dołączam się do życzeń urodzinowych :) Nasza wycieczka do Brzegu to była moja urodzinowa wycieczka :)

Piękny Inowrocław, znam tylko ze zdjęć z Polskich Szlaków :) I ławeczki nowe do kolekcji ;)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-04-06 22:51:12

Rok temu na urodziny dostałam wyjazd do Fromborka,a mój mąż do Szczecina. W tym roku wybór padł na Inowrocław. Kto wie,może tworzymy "nową,świecką tradycję" ;-)?

Macieju,mokunko,Karolu...Tężnie w Inowrocławiu są drugie co do wielkości w Polsce. Mają 9 m wysokości i 300 m długości. Oddano je do użytku w 2001r.Warto odwiedzić.

Co do ławeczki teściowej to rzeczywiście Marianie,masz rację,zapomniałam wstawić ją na forum w temacie "ławeczkowym".Dzięki za przypomnienie, zaraz nadrobię to niedopatrzenie.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-04-06 21:17:52

Fajny pomysł z tym ' wyjazdowym prezentem urodzinowym" ! Kiedyś już chyba Danusia z Tychów pisała o takiej formie spędzania urodzin. Jak widać na PSz sie przyjęła....

   Niedy niestety nie byłam w Inowrocławiu, cieszę się , że tak szczegółowo opisałaś miasto . Dzięki temu czuję się jak bym (trochę) go poznała. Foty tężni super, chciałabym tam kieydś dotrzeć .

pozdrawiam: )

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2015-04-06 20:57:29

Wspaniała forma spędzania urodzin  w tak pięknym mieście. Ławeczka teściowej-ciekawy pomysł.Nie wiedziałem że w Inowrocławiu jest tyle ciekawych miejsc. 

Ps Pamiętam że na forum Ławeczki i pomniki wstawiłaś ławeczke gen. Sikorskiego ale nie kojarze ławeczki teściowej.

Ostatnio edytowany: 2015-04-06 21:07

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-04-06 20:41:41

Inowroclaw to piekne miasteczko .

bylem swiadkiem  budowy TĘŻNI W 2001 r

 

Karol

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2015-04-06 20:10:49

A, to wszystkiego najlepszego :-),

fajne prezenty dostajesz swoją drogą, przyjemna wycieczka, ładne zdjęcia i miejsca

W tężni solankowej byłem tylko w Rabce, ale tam jest malutka w porównaniu z tą

pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020