Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, paweł rosiński

po Górach Orlickich

2014-09-13
2015-03-31 13:00:29
Avatar użytkownika
paweł rosiński Krajtroter 5342 kilometrów

od Twierdy Hanicka, aleja bunkrów - czerwonym szlakiem  do Masarykovej Chaty 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Hanicka

We wrześniu od wielu lat organizyjemy zakładowe rajdy górskie (około 50 osób) które są kontynuacją rajdów organizowanych przez komisję Krajową Solidarności jeszcze z lat 90-tych, bodajże od około 10 lat zaprzestano tych spotkań rajdowych a szkoda, gromadziły nawet po kilkaset osób!. Przez kilka dni byliśmy w ośrodku Różanka położonym w małej wsi o tej samej nazwie w Kotlinie Kłodzkiej, opiszę jeden z wypadów w Góry Orlickie, co bez autokaru stanowiłoby logistyczny problem. dla zainteresowanych militariami i wojskowością teren jest niezwykle interesujący, jako ciekawostkę mogę dodać że Czesi wzdłuż granicy z Niemcami wybudowali w latach trzydziestych ponad 3 tysiące schronów bojowych (na terenach górskich) wraz z kilkoma warowniami na wzór lini Maginota, chyba największą z nich jest twierdza Hanicka (odsyłam do internetu). Zwiedzanie twierdzy zajmuje około dwóch godzin , i robi duże wrażenie, po wyjściu z obiektu obraliśmy kierunek na Chatę Masarykową i Zieleniec, maszerując czerwonym szlakiem biegnącym po czeskiej stronie granicy, mijamy co kilkaset metrów dobrze zachowane bunkry o różnych gabarytach (aleja bunkrów), w sumie na całym szlaku to było z kilkadziesiąt, po godzinie Anensky Vrch z wieżą widokową, co pozwala podziwiać panorame na Góry Bystrzyckie i dolinę Dzikiej Orlicy. Szlak jest mało widokowy - leśny, z niewielką różnica wysokości, sporadycznie pojawiają się miejsca widokowe. Góry Orlickie dopiero w północnej części małym fragmentem leżą granicznie z Polską - od Zieleńca do Orlicy, ale za to w tym miejscu widoki są w pełnej krasie. Po około 5 godzinach spokojnej wędrówki z zaliczeniem "czeskiego ciemnego" w bufecie przy szlaku (szok) bedąc w pobliżu najwyższego szczytu t.j Vlk Destnej (115m) złapała nas potężna burza, istne oberwanie chmury, największe opady przeczekaliśmy w chatce turystycznej jednakże mgła w połączeniu z deszczem całkowicie przesłoniła świat, opady ciągłe i po dojściu w deszczu do Chaty Masarykowej zapadła decyzja o zakończeniu wyprawy, w planach była dalej Orlica z zejściem do Zieleńca, w tej sytuacji autokar bez problemu z Zieleńca podjechał po nas. Muszę jeszcze dodać że takiej ilości rydzów rosnących w pobliżu szlaku w życiu nie widziałem! i chyba nie zobaczę!, można by zbierać workami. Takie załamanie pogody uniemożliwiło nam również nocną wyprawę na Śnieżnik (w kilkanaście osób od strony Międzygórza)z zamiarem obserwacji wschodu Słońca, mimo zaklepania schroniska pod Śnieżnikiem po konsultacjach z przewodnikiem i sprawdzeniu prognoz (burze deszczowe) z bólem w sercu odwołaliśmy wyjście!!. Przejście dość łatwe, problem może stanowić organizacja transportu.Avatar użytkownika
paweł rosiński Krajtroter 5342 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-04-07 14:05:10

Aleja bunkrów- ciekawe.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-04-06 07:43:35

Super. Ja znam podejście do Vielkiej Destny od Zieleńca. 

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-04-06 06:52:27

Nie znam tych rejonów ale widze, że są bardzo ciekawe. Ładne zdjęcia i fajna tradycja z tymi rajdami :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2015-04-02 10:17:02

ciekawe obiekty : ) nieznane mi rejony

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19194 kilometrów
2015-04-02 00:20:49

Faktycznie kawał umocnień i ciekawa trasa w tym rejonie.

Fajna wycieczka

pozdrawiam

P.S. Raz tylko wędrowałem przez Góry Bystrzyckie i Orlickie. Nie widziałem niestety żadnego z tych umocnień, a nocowaliśmy wtedy w Wójtowicach i Zieleńcu.

 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020