, łukasz i Gocha

Łańcut

2008-11-22
2008-11-22 05:27:54
Avatar użytkownika
łukasz i Gocha Krajtroter 6761 kilometrów
Łańcut należy do województwa podkarpackiego i leży 16 km na wschód od jego stolicy - Rzeszowa. Miasto założone przez króla Kazimierza Wielkiego. Lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w roku 1376 z nadania księcia Władysława Opolczyka w dolinie rzeki Wisłoka. Jaden z najbardziej znanych zamków w kraju, odwiedzany tłumnie przez tysiące turystów. Historia szczęśliwie go oszczędziła, mógł więc zostać rozwinięty do jednej z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Całe założenie obejmuje także m.in. wspaniałe ogrody, park, oranżerię, powozownię, ujeżdżalnię i pałacyk zwany Zameczkiem Romantycznym. Zamek otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi znacznie już zredukowanymi przed wiekami przez samych właścicieli. Obiekt ma kształt czworoboku z czterema narożnymi wieżami (dwie frontowe zwieńczone są barokowymi hełmami) i wewnętrznym dziedzińcem w środku. Do głównego korpusu przylegają dobudówki. Budynek po prawej stronie przy wejściu to oranżeria, w której znajduje się udostępniony zwiedzającym ogród botaniczny, niezbyt jednak ciekawy. Przy niej stoi piąta wieża odróżniająca się od innych, to pozostałość pierwotnej wieży obronnej z XVI wieku i późniejszego fortalicjum. Obok, w najmniej zabytkowej części obiektu urządzono hotel.
W ogromnym parku rosną stare drzewa, egzotyczne krzewy, są też piękne ogrody z fontannami, m.in. w stylu włoskim. W parku znajduje się dawna ujeżdżalnia, zamieniona obecnie na halę sportową, obok niej są korty tenisowe. Nieco dalej, przy bramie północnej stoi tzw. Zameczek Romantyczny z okrągłą wieżą, mieści się tam kawiarnia. Osobną część zajmuje powozownia i stajnia na południu z przełomu XIX i XX wieku. Znajdujący się tu zbiór ponad 100 powozów jest jedną z największych tego typu kolekcji w Europie. W większości należały one do Potockich i sprowadzane były głównie z Austrii, Francji i Anglii. Są tu powozy i karety spacerowe, myśliwskie, wyścigowe, a także coś specjalnego - kareta, którą podróżował Fryderyk Chopin.
Synagoga w Łańcucie - synagoga znajdująca się w Łańcucie przy placu Jana III Sobieskiego 16, w pobliżu zamku Lubomirskich i Potockich. Zbudowana w typie wschodnim bożnica jest jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Polsce. Synagoga została zbudowana w 1761 roku wraz z całym budynkiem głównej synagogi. Mieściła się w małym pomieszczeniu znajdującym się w południowo-zachodniej części budynku. Służyła jako modlitewna do codziennych nabożeństw oraz posiedzeń kahału i sądu rabinackiego. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest muzeum gorzelnictwa. Na ekspozycję składają się zbiory fotografii i dawnych dokumentów, stare etykiety i butelki, a przede wszystkim stare maszyny i urządzenia gorzelnicze. Muzeum mieści się w zaprojektowanym przez Ludwika Boguchwalskiego klasycystycznym dworku, którym od 35 lat opiekuje się Fabryka Wódek w Łańcucie. Dworek wzniesiono w 1833 roku. Pierwotnie pełnił funkcję komisariatu dóbr łańcuckich, potem nieruchomość należała do zarządu cukrowni, po II wojnie światowej w dworku mieściło się także Technikum Mechanizacji Rolnictwa.
Budynek został zdewastowany przez niewłaściwe użytkowanie i brak remontów i na początku lat 90. ubiegłego wieku był w opłakanym stanie. W latach 1993-1994 w porozumieniu z Muzeum Zamkiem w Łańcucie i Muzeum Wnętrz Fabrykanckich w Łodzi postanowiono przywrócić dworkowi wystrój nawiązujący do czasów ordynacji Potockich a zbiorom i ekspozycji nadać rangę godną czasów świetności "Fabryki Likierów Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego".
Po adaptacji na muzeum w dworku każdy amator wyskokowych trunków może prześledzić rozwój i poznać życie codzienne hrabiowskiej gorzelni. Wśród eksponatów znajdują się stare zdjęcia, dokumenty, butelki (często jeszcze pełne), etykiety, kielichy degustacyjne, dyplomy, urządzenia i maszyny gorzelnicze. Dodatkową atrakcją Muzeum są makiety obrazowo pokazujące proces produkcji wódek. Ciekawostką są również muzealne okna - wprawiono w nie witraże z herbami dwóch ważnych dla Łańcuta rodzin: Lubomirskich i Potockich. Dworek otoczony jest parkiem, gdzie po zwiedzaniu można przysiąść na jednej z wielu ławek i wypocząć.
Niestety dostęp do Muzeum Gorzelnictwa jest ograniczony. Dworek otwierany jest wyłącznie dla grup zorganizowanych, które swoją wizytę zapowiedzą telefonicznie lub pisemnie pięć dni wcześniej.
Łańcut
Avatar użytkownika
łukasz i Gocha Krajtroter 6761 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2012-06-02 15:26:56

Cudownie tam. Pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021