Zapora w Porąbce, widok na Jezioro., Edward Krężel

Góra czterech wiatrów

2008-11-21
2008-11-21 23:08:28
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
Elektrownia szczytowo - pompowa na Żarze
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Międzybrodzie > Góra Żar
Dawno nie odwiedzaliśmy Góry Żar. Obecnie można na nia wjechać kolejką linowo - terenową (jak na Gubałówkę). Wagoniki kursują po dawnym torze wyciągowym dla szybowców, ponieważ na górze Żar było kiedyś lotnisko szybowcowe. Góra Żar była zwana Górą czterech wiatrów ze względu na stale wiejące tam dość silne wiatry. Po wybudowaniu elektrowni szczytowo - pompowej lotnisko na szczycie zostało zlikwidowane i przeniesione do podnóża Góry Żar. Wsiedliśmy więc w samochósd i przez Oświęcim, Kęty, Kobiernice i Porąbke udaliśmy się do Międzybrodzia Żywieckiego. W końcowym etapie trasa prowadzi wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego (od zapory w Porąbce do mostu na Sole w Międzybrodziu). Mieliśmy ochotę wyjechać kolejką, ale po dojechaniu samochodem do dolnej stacji znajdującej się obok szkoły szybowcowej okazało się, że kolejka ma przegląd i jest nieczynna. Wobec tego udaliśmy się dalej samochodem. Po dojechaniu pod szczyt zostawiliśmy samochód na parkingu i spacerkiem przeszliśmy obok górnego zbiornika elektrowni do baru na gorącą herbatę gdyż wiał silny i zimny wiatr. Dzień był wprawdzie pochmórny ale pomimo tego widoki ze szczytu były piękne na zalew Czaniecki i Jezioro Międzybrodzkie. Ze względu na wiatr nie przebywaliśmy na szczycie zbyt długo i zjechaliśmy do dolnej stacji gdzie było spokojniej a następnie pojechaliśmy do Porąbki nad zaporę. Po krótkim spacerze po zaporze wróciliśmy do domu.
Dolina Soły poniżej zapory. Szkoła szybowcowa. Widok na lotnisko i zporę w Tresnej. Dolna stacja kolejki. Wejście na stację dolną kolejki. Obwałowanie górnego zbiornika elektrowni. Górna stacja kolejki. Górny zbiornik elektrowni. Widok ze szczytu Góry Żar w kirunku Porąbki. Góra czterech wiatrów Jezioro Międzybrodzkie
Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
2009-01-27 13:05:40
Cieszy mnie, że mogłem Cię zainspirować. Życzę przyjemnych wrażeń i pozdrawiam.
Avatar użytkownika
MM Krajtroter 4080 kilometrów
2009-01-25 23:31:58
To miejsce jest pełne atrakcji i niespodziane.
Z przyjemnością przeczytałam Twój opis Edwardzie i cieszę esię, że trafiłam na Twoja stronę. Jest tam wile interesujących mnie wycieczek, które z wielką przyjemnością zrealizuję, podążając TWOIM śladem.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Katarzyna Jamrozik Krajtroter 23752 kilometrów
2008-11-22 11:51:01
Faktycznie wiatry w okolicy mocno tam wieją. Chcieliśmy przejść zaporą nad Sołą to nasza siedmio letnia córka przestraszyła się nie na żarty gdy przez wiatr nie mogła ustać na nogach.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021