Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ratusz, Danusia

W Kamieniu Pomorskim

2015-02-05
2015-03-09 20:06:01
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

W drodze powrotnej z Międzyzdrojów postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jedno zachodniopomorskie miasteczko, czyli Kamień Pomorski. I spotkało mnie tu kolejne ,miłe zaskoczenie.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kamień Pomorski

Kamień Pomorski kojarzył mi się przede wszystkim z sanatorium i koncertami organowymi. Zupełnie zapomniałam o pięknym Zalewie Kamieńskim, nad którym leży miasto. Spacer,jak zwykle,rozpoczęliśmy od Rynku. Nie jest on duży, ale sprawia sympatyczne wrażenie. Pośrodku wznosi się bardzo ciekawy Ratusz. Został zrekonstruowany po zniszczeniach wojennych w stylu po części gotyckim,po części renesansowym. Nadaje mu to niepowtarzalny wygląd.Warto zajrzeć do Muzeum Kamieni znajdującego się w XIV-wiecznej Baszcie Wolińskiej. Na szczycie baszty znajduje się taras widokowy z którego rozpościera się widok na Zalew Kamieński, miasto i okolicę. Przy dobrej pogodzie widać też Wyspę Chrząszczewską i Głaz Królewski ,od którego miasto wzięło swoją nazwę. Przyznaję,że planowałam zwiedzanie muzeum i wejście na wieżę widokową,jednak pokonała mnie tzw. proza życia. Przemokły mi buty,przemarzły nogi i zamiast zwiedzać muzeum, skupiłam się na natychmiastowym szukaniu nowych,ciepłych butów. Poszukiwania zostały uwieńczone sukcesem. Dalej szłam już suchą nogą.

Ratusz
Ratusz

A tuż za ratuszem-niespodzianka! Ryneczek prowadzi wprost do Zalewu Kamieńskiego,malowniczo rozciągającego u podnóża Ratusza. Molo jest niejako przedłużeniem jednej z uliczek wokół Rynku. Spacerując wokół Rynku schodzi się wprost nad wodę. Wyobrażam sobie jak pięknie i kolorowo musi tu być latem. Marina,molo, miejsce koncertowe tuż nad wodą w samym centrum miasta. Super sprawa.

Spoglądając z molo w kierunku miasta podziwialiśmy panoramę Starówki przeplatanej nowymi blokami i otoczonej murami obronnymi. Ładny to widok,tym bardziej,że wzdłuż murów prowadzi szlak spacerowy. Z jednej strony widać budynek dawnego spichlerza z lat 30-tych XX wieku oraz machiny oblężnicze zgromadzone pod dawnymi murami miejskimi, a z drugiej marinę i sylwetkę kościoła Najświętszej Marii Panny.

Baszta Wolińska
Muzeum Kamieni
Baszta Wolińska


Jednak najbardziej znanym zabytkiem w Kamieniu Pomorski jest okazała katedra z 1176r pw. św. Jana Chrzciciela. Słynie ona przede wszystkim ze wspaniałych ,pochodzących z XVII wieku , organów. Ufundował je pomorski książę Ernest Bogusław de Croy. Niezwykły dźwięk organów sprawił,że to właśnie tutaj, corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Zabudowania wokół katedry stanowią również obiekty zabytkowe np. plebania katedralna, dom zakrystiana ( obecnie dom mieszkalny), kanonia,wirydarz i obwarowania katedralne. W dawnym gotyckim Pałacu Biskupim ma dziś swoją siedzibę Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Przy Placu Katedralnym znajduje się również szachulcowy dom, w którym niegdyś mieszkał Gwido Chmarzyński ,muzeolog i wybitny znawca sztuki ziem zachodnich i północnych.

Wędrując po centrum Kamienia Pomorskiego, co krok napotykaliśmy jakąś ciekawostkę historyczną ,zabytek lub inne warte zatrzymania się,miejsce. Szkoda,że przejmujące zimno zmusiło nad dość szybko do zakończenia spaceru. Warto tu kiedyś wrócić w cieplejszy dzień.

Baszta Wolińska
Baszta Wolińska


miejsce plenerowych imprez scena Aleja Mistrzow Żeglarstwa molo molo kaczki marina panorama miasta ,widok z molo panorama miasta,widok z molo widok z molo w stronę Ratusza spichlerz zbożowy widok na marine i miasto widok na spichlerz repliki machin oblężniczych mury obronne widok na Zalew kamieński i molo mury obronne Rynek i Ratusz budynek hotelu kościół NMP kościół NMP konkatedra pomnik Festiwalu Muzki Organowej budynek wolontariatu mury katedralne wejście do katedry konkatedra konkatedra Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej,dawny Pałac Biskupi dawny Pałac Biskupi dawy Pałac Biskupi szkoła z początków XX wieku dom Gwido Chmarzyńskiego Plac Katedralny
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-16 15:02:16

Do Kamienia chętnie wróciłabym i latem. Jest tam co ogladać,zwiedzać i podziwiać.
 

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2015-03-14 23:44:07

Z zainteresowaniem oglądałam zimowe zdjęcia Kamienia Pomorskiego- znanego mi z letnich wedrówek. Gdzieś tam na horyzoncie "widziałam" nawet Międzywodzie w którym byłam ub. roku. A w samym Kamieniu- prócz opisywanych przez Ciebie zabytków, mile wspominam też klimatyczną kawiarnię "O Poranku". Jaką tam parzą kawę! Hm....

Ale Ci dobrze Danusiu, że masz dosłownie "pod ręką" miejsca oblegane latem i mozesz je odwiedzać w spokoju, bez tłumów turystów:-)

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-03-12 20:53:03

Miasteczko znane z młodzieńczych wyjazdów na OHP. A potem już z rodzinnych podróży. Zmieniło się trochę. Super zdjęcia i ciekawa relacja.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2015-03-12 14:06:27

Zwiedziłbym z chęcią tą katedrę, piękna sprawa, lubię takie miejsca.

A przygodę z butami, to pewnie zapamiętasz do końca życia...?

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-11 14:23:14

Tak,rzeczywiście można i zimą co nieco odkryć,zobaczyć,choć z pewnością jest to odmienny obrazek niż latem. Jak zwykle,gdy gdzieś jedziemy,starałam się wykorzystać maksymalnie ten czas,stąd też opisy wypadów do okolicznych miejscowości. Luuubię tak:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-03-11 12:40:42

Nie tylko w górach ładnie zimą jest.

 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-03-11 10:07:00

ladny ten Kamien Pomorski -

kiedys tam bywalem  jak  dzieci bywaly w sanatorium w Miedzywodziu 

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-03-10 17:01:07

Widzę Danusiu, że kompleksowo postanowiłas pozwiedzac zachdnie wybrzeże Baltyku . Fajnie nam opisjesz kolejne miejscowości na szlaku swojej wędrówki .

    Fajnie tak zwiedzać  zimową porą :) ma to swój urok !

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2015-03-10 10:50:08

Nie dość że nad morzem, to jeszcze jezioro mają :) Pięknie Danusiu, to pozwiedzaliście :)

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-03-10 07:35:12

Bardzo ładne i urokliwe miasteczko. Kilka razy wybierałam się tam aby pozwiedzać, lecz niestety nie udało mi si nigdy. Piękne zdjęcia. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2015-03-09 21:23:22

Ładne miasteczko,

swoją drogą jak już widzę akwen wodny, to zawsze miejsce mi się spodoba ;-)

i nie ma tłoku, same plusiki

pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2015-03-09 21:20:20
Następne piękne miasto zwiedziłaś.Podoba mi się że potrafisz w każdej miejscowości odkryć coś pięknego i interesującego.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020