Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Ratusz, Danusia

Szlak słonia w Trzebiatowie

2015-02-02
2015-03-07 15:01:05
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

W drodze do Międzyzdrojów zatrzymaliśmy się na krótko w niewielkim Trzebiatowie. Ostatnio polubiłam takie urokliwe ,mało znane miasteczka.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Trzebiatów

W Trzebiatowie bywałam jako dziecko,jednak niewiele pamiętam z tamtych czasów. To niewielkie miasteczko w województwie zachodniopomorskim, położone nad rzeka Regą. Z przyjemnością odkryliśmy tu ładny Ryneczek z pięknym Ratuszem w centrum i kamieniczkami dokoła. Spacer po centrum miasta pozwolił nam odwiedzić gotycki kościół Macierzyństwa NMP. Pełni on funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego Macierzyństwa NMP. Znajduje się w nim koronowany obraz Madonny z Dzieciątkiem z 1867 roku. W pobliżu Rynku jest też dawna kaplica szpitalna św Ducha,niestety była zamknięta. Park Miejski z XIX w zwany Królewskim Gajem jest jednym z najstarszych parków miejskich na Pomorzu.Ze zdumieniem odkryłam,że w Trzebiatowie zachował się dawny , średniowieczny układ Starego Miasta nazywany szachownicowym, z przepięknie zachowanymi murami obronnymi z XIII-XIV wieku. Ciągną się wokół Starówki ,wzdłuż rzeki Regi spiętej świetnym,kamiennym mostem .Po drodze minęliśmy dobrze zachowaną Basztę Kaszaną lub Prochową. Szkoda,że nie mogłam zrobić fotki z lotu ptaka, pewnie takie foto z planem Starego Miasta byłoby bardzo czytelne. Rzadko dziś spotyka się tak dobrze zachowaną dawną,średniowieczną zabudowę miasta. To jeszcze jeden przykład na to,jak pozytywnie mogą zaskakiwać niewielkie miejscowości.

Ratusz w Trzebiatowie
Ratusz w Trzebiatowie

Jednak przywiódł nas tu przede wszystkim turystyczny Szlak Słonia,lokalna ciekawostka Trzebiatowa. Ma długość ok. 2 km i wiedzie przez kolejne, ciekawe w Trzebiatowie miejsca,wymienione wyżej, w których czekają nie tylko informacje historyczne ,ale i zadania gry miejskiej do wykonania. Nazwano go Szlakiem Słonia ze względu na ostatni punkt wycieczki czyli sylwetkę słonia z 1639r. wykonaną techniką sgraffiti na ścianie kamienicy nr 26. Prawdopodobnie obraz upamiętnia wizytę w mieście w XVII w tresera z bardzo uzdolnioną i znaną w tamtych czasach słonicą Hansen. Zrobiła ona w mieście wielkie wrażenie i długo ją wspominano. Stąd też motyw słonia pojawia się w Trzebiatowie nie tylko w nazwie szlaku turystycznego,ale i w logo miasta.

Wyjeżdżając z Trzebiatowa zatrzymaliśmy się jeszcze przy pięknym klasycystycznym Pałacu nad Młynówką. Jego początki sięgają XIII wieku,gdy początkowy gród książęcy przebudowano na klasztor norbertanek. Potem przejęli go Gryfici i klasztor przebudowano na renesansowy zamek. Urodzili się tutaj król Fryderyk I Wirtemberski i arcyksiężna Elżbieta Wirtemberska, a dzieciństwo spędziła caryca Maria Fiodorowna. W XVIII wieku przebudowano go kolejny raz, tym razem w styku klasycystycznym. Mieszkała tu wtedy Maria z Czartoryskich Wirtemberska. Jej imię nosi mieszcząca się obecnie w pałacu biblioteka publiczna. Swoją siedzibę ma tu również Trzebiatowski Ośrodek Kultury.

Ratusz
Ratusz
Ratusz


W tym momencie rozpętała się istna śnieżyca. Sypnęło śniegiem prosto w oczy i przymroziło zimnym,północnym wiatrem ,co skutecznie zniechęciło mnie do dalszego spacerowania. Darowałam sobie przechadzkę po kamiennym moście nad Regą,choć przejechaliśmy tuż obok. Myślę,że w ciepłe,słoneczne dni jest to naprawdę sympatyczne miejsce do spacerowania, a samo miasto ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Warto zatrzymać się tam w drodze nad morze.

kamieniczki przy Rynku kamieniczki przy Rynku kamieniczki przy Rynku kamieniczki przy Rynku Szlak Słonia Szlak Słonia Pamięci generała dywizji Stanisława Nałęcz-Komornickiego Pamięci generała dywizji Stanisława Nałęcz-Komornickiego kościół Mariacki kościół Mariacki figura Chrystusa przy kościele Mariackim figurka św. Antoniego figurka św. Antoniego wnętrze kościoła Mariackiego innformacja o dzwonach kościoła Mariackiego mury obronne mury obronne kamieniczka w pobliżu Rynku kościół św. Jana Baszta Kaszana z murami obronnymi mury obronne Baszta Kaszana mury obronne mury obronne Baszta Kaszana kaplica św. Ducha sgraffiti ze słoniem Fontanna z okazji 700-lecia miasta Pałac nad Młynówką Pałac nad Młynówką Pałac nad Młynówką Pałac nad Młynówką Pałac nad Młynówką
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-03-11 10:23:28

ciekawy ten Trzebiatów .

pamietam to miasteczko z lat 90 tych . jak dzieci byly w sanatorium w  Miedzywodziu.

jezdzilem do Trzebiatowa ( na targ ) po świeże ryby z Baltyku

pamietam kosciol MARIACKI  .

 

Pozdrawiam Karol 

 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2015-03-09 23:07:13

Miasteczko ładne, a i konwencja szlaku też pomysłowa

przyjemny kawałek zwiedzania

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-08 17:10:53

Z tym wizerunkiem słonia najciekawsze jest to,że  sgraffiti pochodzi z XVII wieku! Ktoś zadał sobie tyle trudu ,by uwiecznić tresera i słonicę na murze skomplikowaną techniką i ten obrazek przetrwał do dziś. I masz rację mokunko,że szlak słonia przypomina w konwencji nieco Trakt Smoka w Dzierżoniowie,też przypomniała mi się ta opisywana przez Ciebie atrakcja.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-03-08 16:25:42

Piękne miejsce... Zwiedzałam jako dziecko będąc na jakieś kolonii.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-03-08 11:13:12

Wycieczka fajna z małymi przygodami. Ciekawe i jak to określiłaś urokliwe miejca.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-03-08 09:51:50

[cytuj autor=' Danusia'][cytuj autor=' marian']Przejezdzałem przez te miasto gdy jechaliśmy nad morze.Słyszałem o tym szlaku słonia i przyznam że rozglądałem się z nadzieją zobaczenia słonia. Jak widzę to ten słoń znajduje się na ścianie.Szkoda że nie zatrzymaliśmy się w tym mieście. [/cytuj] Marianie,choc słoń jest na ścianie kamienicy znajdującej się tuż przy Ratuszu i Rynku,paradoksalnie szukaliśmy go dość długo. Może dlatego,że poszukiwania zaczęliśmy  z drugiej strony Rynku:-) Ostatnio edytowany: 2015-03-08 09:14[/cytuj]

  Z tym Szlakiem Słonia i jego poszukiwaniem , to widzę analogię z Dzierżoniowem i jego Traktem Smoka. To też rodzaj miejskiej trasy trystycznej. Nie mniej jednak smok pojawia się niemal w każdym jej punkcie.

      W sumie ciekawie miasta promują i nazywaja swe trasy miejskie, zachęcając do zwiedzania!

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-08 09:12:53

[cytuj autor=' marian']Przejezdzałem przez te miasto gdy jechaliśmy nad morze.Słyszałem o tym szlaku słonia i przyznam że rozglądałem się z nadzieją zobaczenia słonia. Jak widzę to ten słoń znajduje się na ścianie.Szkoda że nie zatrzymaliśmy się w tym mieście. [/cytuj]

Marianie,choc słoń jest na ścianie kamienicy znajdującej się tuż przy Ratuszu i Rynku,paradoksalnie szukaliśmy go dość długo. Może dlatego,że poszukiwania zaczęliśmy  z drugiej strony Rynku:-)

Ostatnio edytowany: 2015-03-08 09:14

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-08 09:04:20

Aniu masz rację, w Trzebiatowie jest linia  kolejki wąskotorowej. Trasa obsługiwała nadmorskie i pobliskie miejscowości : Gryfice, Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Trzęsacz. Słyszałam jednak ,że linia do Pogorzelicy została zawieszona w 1999r i  jak na razie do tej pory  nie funkcjonuje. Szkoda.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2015-03-07 23:54:56

Przejezdzałem przez te miasto gdy jechaliśmy nad morze.Słyszałem o tym szlaku słonia i przyznam że rozglądałem się z nadzieją zobaczenia słonia. Jak widzę to ten słoń znajduje się na ścianie.Szkoda że nie zatrzymaliśmy się w tym mieście.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2015-03-07 19:48:11

Trzebiatów. Ciekawe miasto. Niestety nie znam. Dzięki Twojej wycieczce coś się już o nim dowiedziałam :)

   Ja natomiast wstawiam właśnie wycieczkę z twojego rodzinnego miasta !

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-03-07 18:03:40

Bardzo ciekawe miejsce. A szlak to super zachęta do rodzinnych wypadów i zwiedzania. Świetna relacja i super zdjęcia.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2015-03-07 16:11:54

Ciekawe zabytki w tym Trzebiatowie, zawsze kojarzył mi się tylko z kolejką turystyczną :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020