, mokunka

Skansen – Izba rybacka i przystań w Unieściu

2015-03-03
2015-03-03 20:05:29
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Dziś ciąg dalszy późnojesiennych wypraw krajtroterskich . Tym razem Unieście.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Unieście

Unieście – niewielka miejscowość w powiecie koszalińskim . Od pewnego czasu praktycznie „zlała się „ z Mielnem. Tylko tabliczki mijane przy drodze informują , iż kończy się Mielno a zaczyna Unieście.Miejscowość nadbałtycka , jak zdecydowana większość w okolicy jest nastawiona na turystykę. Oczywiście rybołówstwo i wszystko co z przetwórstwem ryb się wiąże , też jest zajęciem sporej grupy ludności .

Toteż będąc w Unieściu oczywiście pierwsze kroki skierowaliśmy na przystań .

Wokół przystani powstała cała infrastruktura, wędzarnie, smażalnie ryb, trochę punktów małej gastronomii , z największą o nazwie Tawerna.Wszędzie wystrój zgodny z tematyką . Przed niektórymi punktami czy wędzarniami manekiny rybaka bądź marynarza ( naturalnej wielkości ) zachęcają do zakupów .

 Obok przystani niewielkie molo (!?) choć chyba to słowo mocno na wyrost powiedziane. To raczej drewniany niewielki pomost , dość mocno nadgryziony zębem czasu . Nie byłobyto specjalnie godne uwagi , gdyby nie to, iż posiada ono…własny regulamin. Co prawda tylko trzypunktowy , hihihi ale jednak . Uwieczniłam to a jednej z fot i potraktowałam bardziej jako element humorystyczny.

Na molo nie było nikogo poza mewami i śladami ich bytności…..

Tuż przy przystani jest drewniany skansen o nazwie ”Izba rybacka” . Nowopowstały . Zorganizował go miejscowy pasjonat niedawno, w 2014 roku. Jak dowiedziałam się od obsługi jednej z czynnych tuż obok wędzarni , ów pasjonat latami gromadził eksponaty związane z tradycjami regionu…w swoim domu i wokół niego. Podobno kiedyś żona postawiła mu ultimatum. Miał wybierać ona lub eksponaty 😉

Jak widać i wilk syty i owca cała - jak mówi dawne przysłowie . Eksponaty przeniesiono do skansenu , w a domu od razu zrobiło się luźniej. Zapewne jest to zgodne z prawdą.

Szkoda , że skansen czynny tylko w sezonie od maja do września . Obejrzeliśmy z zewnątrz drewniany, niewielki budynek, w którego progi zaprasza wyrzeźbiona w drewnie syrenka .

Mimo nie najlepszej pogody wycieczka udała się 🙂 Zakupy w wędzarni również .

 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2015-03-07 19:54:11

   Niewielkie Uniescia , a aż troje krajtroterów ma dawne, wakacyjne wspomnienia.

Gwoli ścisłości dodam, ze daaaawno temu na koloniach byłam nie w samym Unieściu lecz w pobliskich Łazach .

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-03-07 18:11:24

Wychodzi na to że dawniej to była bardzo popularna miejscowośc na kolonie i obozy bo też byłam🙂. Faktycznie latem nadmorskie mijscowości oblegane, pozastawiane i jak dla mnie tracą cały swój urok.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-03-06 07:40:51

Bardzo fajna nadmorska wycieczka. Nie znam tych rejonów- ale z pewnościąkiedyś zwiedzę 🙂 super zdjęcia

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47349 kilometrów
2015-03-04 19:06:47

Bardzo ciekawa nadmorska miejscowość. Skansen rownież może być interesującą atrakcją.Ja osobiście wolałbym w takiej spokojnej miejscowości wczasować  niż w pobliskim zatłoczonym Mielnie. 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2015-03-04 18:19:54

Unieście -pierwszy raz odwiedziłem i to bardzo dawno, byłem na koloniach a nocowaliśmy w koszarach jednoski wojskowej. Pamiętam że było fajnie bo blisko do morza.

Troszkę szalałaś tej jesieni.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-04 08:21:51

Nie tyle morze się zmienia ( chyba,że chodzi o temperaturę) ile nadmorskie miejscowości. W sezonie,zwłaszcza słonecznym,człowiek na człowieku, mnóstwo kramów,kafejek tetniących życiem do późnych godzin nocnych,zimą, jakby sen zimowy nadszedł,wszystko cichnie i uspokaja się. Tylko morze niezmiennie szumi i mewy krzyczą wniebogłosy. 

Mokunko, fajne ,bardzo w morskim klimacie fotki, z kolorowymi kutrami w tle. Dzięki za przybliżenie Unieścia,nie znam tej miejscowości.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów
2015-03-04 08:00:05

Byłam w Unieściu dawno temu jako dziecko, ale latem, morze zmienia się bardzo poza sezonem 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021