Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
prom Bielik, Danusia

Mroźne Świnoujście

2015-02-04
2015-02-26 12:22:54
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Z Międzyzdrojów do Świnoujścia niedaleko,zaledwie kilkanaście kilometrów. Nic dziwnego,że w piękny,zimowy poranek ustawiliśmy się w kolejce na przeprawę promową do Świnoujścia.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Świnoujście

Dla mieszkańców Świnoujścia i okolic przeprawa promem to chleb powszedni, dla turystów dodatkowa atrakcja miasta. Kiedy samochody ustawiły się już na promie,wiadomym było,że Ci którzy zaczęli namiętnie fotografować przeprawę to przyjezdni. Nie mogłam sobie i ja odmówić tej przyjemności i mimo przenikliwego zimna obserwowałam całą drogę stojąc przy barierce,a nie siedząc w ciepełku samochodu. Promy Karsibór kursują regularnie i kolejki nie są zbyt długie.Po wjeździe do miasta skierowaliśmy się do centrum. Tu funkcjonuje jeszcze jedna przeprawa promowa dla mieszkańców Świnoujścia obsługiwana przez promy Bielik. Nas jednak interesował budynek Ratusza oraz mieszczące się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Potem przez deptak Monte Cassino skierowaliśmy się w stronę Dzielnicy Nadmorskiej. Na deptaku można oglądać tablice z poniemieckimi fotografiami tej ulicy .

przeprawa promowa
przeprawa promowa


Szeroka zatłoczona latem ,promenada , dziś świeciło pustkami. Tu i tam przemykali zmarznięci spacerowicze, niestrudzenie chłonący wszechobecny w powietrzu jod. Na plaży zamiast plażowiczów tłoczyły się głodne mewy i łabędzie. U wejścia do portu wypatrzyłam charakterystyczną sylwetkę wiatraka Stawa Młyny, a na promenadzie, cichą o tej porze roku, muszlę koncertową. Wokół imponujące budynki licznych hoteli i pensjonatów zagubione w uliczkach otaczających spory Park Zdrojowy.

Świnoujście to nie tylko port i kurort, ale także twierdza. Pozostałości dawnych fortyfikacji w Świnoujściu jest sporo. Najbardziej znane to Fort Gerharda, Fort Anioła oraz Fort Zachodni. Fort Anioła niestety był zamknięty ( środa!),więc podjechaliśmy do Fortu Zachodniego. Powiem,że warto było,bo choć muzeum wciąż się doskonali i wiele „celi” jest jeszcze pustych,to jednak obejrzeliśmy sporo ciekawych eksponatów świadczących o dawnej sile wojskowej fortu. Oczywiście człowiek zawsze zwraca uwagę na głupstwa,więc i mnie najbardziej utkwił w pamięci oryginalny WC z łodzi podwodnej,reklamowany jako miejsce do zrobienia sobie pamiątkowej fotografii z fortu. Darowałam sobie tą przyjemność,ale obśmiałam się zdrowo. Puste,ciągnące się w nieskończoność kazamaty budzą grozę, a klimatu miejscu dodaje nieustanny dźwięk wojskowego nadajnika dobiegający z budynku wartownika. Co prawda mój maż stwierdził,że nie nadają niczego,tylko markują dźwięk,ale dla mnie-laika to nie miało żadnego znaczenia.

przeprawa promowa
prom Karsibór
skwer Olgi i Andrzeja Malkowskich

Nieźle wymarznięci ruszyliśmy z powrotem w stronę przeprawy,by ponownie przeprawić się na drugi brzeg. Swoją drogą atrakcja atrakcją,ale na co dzień to niezłe utrudnienie w ruchu. Jednak niezwykłe usytuowanie Świnoujścia na wyspach wymaga takiego rozwiązania. Planowaliśmy jeszcze podjechać do niemieckiego kurortu Ahlbeck,ale przenikliwy ziąb zmusił nas do rezygnacji z tego planu. Dobrze,że w hotelu czekało gorące jacuzzi ,co i tak nie uchroniło mnie przed przeziębieniem.Ratusz
Ratusz

prom Bielik
prom Bielik
przeprawa promowa w centrum miasta,dla mieszkańców przeprawa promowa dla mieszkańców Muzeum Rybołówstwa Morskiego deptak Monte Cassino deptak Monte Cassino na starej fotografii deptak Monte Cassino na starej fotografii przy promenadzie promenada muszla koncertowa przy promenadzie przy promenadzie przy promenadzie zejście na plażę plaża, w oddali wiatrak Stewa plaża Fort Anioła Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni Fort Zachodni marina widok na port centrum kościół Chrystusa Króla
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-03-01 18:49:05

Piękna miejscowość. Przeprawa promem extra sprawa, ale latem tłok i ścisk do tego pisk kolonijnych dzieciaków:). Brak mostów to zarazem urok tego miejsca ale i utrudnienia w dniu codziennym dla pracujących. Brak opłat to pokusa dla oszustów którzy naiwnych turystów naciągają na kasę. Ale wspomnienia mam miłe i w planie powrót w to miejsce:).

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-03-01 11:52:08

Stojąc w kolejce do przeprawy naliczyłam ze 40 pojazdów zjeżdżających z  promu,w tym samochody ciężarowe. Robi to wrażenie.

Karolu,ja w Świnoujściu byłm zaledwie drugi raz. Pierwszy raz zdarzyło mi się tam być latem dawno temu. Wtedy też nie zwiedzałam miasta,raczej tylko plaża,ale jakies porównanie mam.

 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-03-01 09:37:43

bardzo ładne  to ŚWIŃSKIE  UJŚCIE  .

tyle razy tam bylem ale szcegolowo nie zwiedzilem

pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-02-28 18:00:54

Z ciekawoscią przeczytałam Twoją wycieczkę o Świnoujściu. Dzieki Tobie poznałam troche to miasto. Nigdy tam nie byłam ; jeśli chodzi o północno-zachodnie regiony Polski, najdalej dotarłam do Międzyzdrojów.

   Cieszę się , że nam to wszystko opisałaś ! 

   Przeprawa promowa fajna sprawa i to takim sporym promemy. My latem przeprawą promową mieliśmy okazję pokonywać Wisłę w okolicy Baranowa Sandomierskiego... ale było to w skali mikro. Na prom wchodziły maxymalnie trzy sam,ochody ;)

pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-27 19:51:19

Skutki przeziębienia do dziś odczuwam,ale cieszę się,że na nasz pobyt nad morzem wypadł w  śnieżne,a nie deszczowe dni. No i oczywiście polecam wszystkim wyjazd nad morze także zimą.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-02-27 12:53:41

Nigdy nie byłem zimą nad morzem, a widzę, że warto. Świetna wycieczka, szkoda że zakończona przeziębieniem ;-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2015-02-26 20:27:36

Wspaniała zimowa wycieczka.Przeprawa  promem -tylko pozazdraszczać.

Ostatnio edytowany: 2015-02-26 20:28

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2015-02-26 20:16:36

Wspaniała zimowa wyprawa,Świnoujście znam z letnich wakacji a  fajnie jest zobaczyć zimowe zejście na plażę.Dzięki Tobie wróciły wspomnienia.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125483 kilometrów
2015-02-26 13:28:42

Kolejna Twoja piękna zimowo-morska wycieczka :) U nas już po zimie, choć pogoda brzydka, czekamy wiosny ;)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-02-26 12:49:00

To prawda przeprawa promem mega atrakcja dla Turystów a dla mieszkańców chleb powszechny. Również prawda o zwracanie uwagi na śmieszne albo głupie rzeczy podczas wycieczki sam też tak mam.

Wycieczka fajna, zdjęcia super. A Świnoujście co tu pisać.

pozdrawiam.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020