Powrót do zamku Czocha

2015-02-22
2015-02-22 17:49:23

Na przekór pogodzie za oknem, dziś wspomnienia z letniej wycieczki .  Leśnej , zamku Czocha oraz Jeziora Leśniańskiego .

Zamek Czocha , znany jest większości krajtroterów. My po raz kolejny odwiedziliśmy latem.Dziś wracam wspomnieniami do Leśnej , zamku Czocha oraz Jeziora Leśmiańskiego .

      Zamek Czocha to jedna z ciekawszych perełek architektonicznych Dolnego Śląska. Położony na wzgórzu, w pięknej okolicy, tuż nad brzegiem Jeziora Leśmiańskiego. Monumentalna bryła zamku widoczna jest już z oddali.          Charakterystyczne wieże, wieżyczki, kamienne mostki, strome schody, baszty, zamkowe zaułki , mury obronne, spory zamkowy dziedziniec , z rzeźbami i altanami….Mimo, iż jestem tam po raz trzeci – to wszystko robi wrażenie !

Trudno się dziwić , że zamek Czocha jest oblegany przez turystów .

Daruję sobie tu opisywanie historii zamku. Większość z aktywnych na PSz krajtroterów jest ona bowiem znana. Podobnie jak to ,że właśnie plenery wokół i sam zamek można było oglądać w serialu ”Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz dość starym ,czarno-białym „Gdzie jest generał”.

W upalny, parny letni dzień chłód zamkowych kamieni przynosi nieco ochłody.

Postanawiamy , że wybieramy się na rejs niewielkim statkiem wycieczkowym po Jeziorze Leśniańskim. Idziemy „na pewniaka” wzdłuż obronnych murów , tych umiejscowionych tuż na skarpie, nad jeziorem. Pamiętamy to dokładnie z poprzedniego pobytu.Niestety…okazuje się, że prowadzące na przystań masywne metalowe drzwi są zamknięte !!! Na nich umieszczona karta , iż aby dojść na przystań…trzeba wyjść z terenu przyzamkowego i udać się na przystań wyznaczoną drogą.

Cóż , idziemy zgodnie z …instrukcją.

Na przystani dowiadujemy się, że zamknięto dojście do przystani odkąd zamek administruje Agencja Mienia Wojskowego. Chcieli wykupić teren przystani. Właściciel się nie zgodził. Efekt tego już znacie.

Rejs po jeziorze jest rewelacyjny ! Dopływamy aż do zapory na Kwisie. Po drodze widać doskonale niewidoczną z lądu część zamku. Brzegi jeziora, tak różne. Skaliste i niedostępne oraz te piaszczyste , z plażami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Mijamy kajakarzy oraz amatorów rowerów wodnych.

Chłoniemy widoki. Nie wiadomo bowiem kiedy uda mi się znów być w tak interesującym turystycznie i pięknym miejscu.

Odwiedzone miejsca

niedziela, 2015-02-22

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

2015-03-03 09:56:42

Zamek wspaniały... Zawsze mni inspirował. Piękne zdjęcia.

2015-03-01 21:40:27

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']Mokunka - w poszukiwaniu skarbów  III rzeszy ? Mnie  jeszcze  nie udalo sie odnaleść tych skarbów   Pozdrawiam poszukiwacz  skarbów Karol [/cytuj]

 

Taaa : ) jak  napisałeś Karolu o tych "skarbach" to pomyślałam, że mnie takie zamczyska pełne tajemic kojarzą się raczej  z serialem oglądanym baaardzo dawno temu pt"Wakacje z duchami" oraz filmem "Pan samochodzik i Templariusze".

   Zamczyska i tajemnice  , poprostu dwa w jednym :)

2015-03-01 09:32:42

Mokunka - w poszukiwaniu skarbów  III rzeszy ?

Mnie  jeszcze  nie udalo sie odnaleść tych skarbów

 

Pozdrawiam poszukiwacz  skarbów

Karol

2015-02-28 18:19:15

[cytuj autor=' marian']Miłe wspomnienia powracają.Rejs po Kwisie to wspaniałe przeżycie. [/cytuj]

 

Racja, Marian  rejs po Jeziorze Leśmiańskim , aż do zapory na Kwisie jest rewelacyjny. Widok  zamku od strony wody , w całkiem innej perspektywie niż z lądu daje wyobrażenie o całości tego wielowiekowego obiektu .

pozdrawiam :)

2015-02-27 13:41:12

Zamek Czocha jeszcze przede mną.

Super wycieczka, a ta paskudna komercja wszędzie w naszym kraju wchodzi, począwszy od samego dołu...
 

2015-02-24 19:27:26

Miłe wspomnienia powracają.Rejs po Kwisie to wspaniałe przeżycie.

2015-02-23 15:01:51

Rzeczywiście zamek dobrze i chętnie odwiedzany:-) Miło wrócić razem z Tobą wspomnieniami do wizyty w zamku ,choć było to już dobrych parę lat temu.

2015-02-23 11:04:47

[cytuj autor='M Ela']Zmiany są jeszcze większe. Bo nawet wejście na dziedzińce jest już płatne. Kiedyś tylko wnetrze zamku.Tak więc i tu dotarła komercja i biurokracja. Ale zamek piękny i dobrze mi znany.  [/cytuj]

    Racja Elu ! Za wejście na dziedziniec też niestety płaciliśmy...widać owa Agencja Mienia Wojskowego, która administruje obecnie zamkiem , nastawiona na "czysty zysk", ehhh...

Zazdraszczam Ci , że masz tak blisko to tej cudnej okolicy i zamku .

pozdrawiam :)

Ela
2015-02-23 10:29:16

Zmiany są jeszcze większe. Bo nawet wejście na dziedzińce jest już płatne. Kiedyś tylko wnetrze zamku.Tak więc i tu dotarła komercja i biurokracja. Ale zamek piękny i dobrze mi znany. 

2015-02-23 10:22:24

Fajna wycieczka. Do fajnych rzeczy, ciekawych miejsc warto wracać, wiesz sama jak jest z naszą Jurą, Ogrodzieniec. Ładne zdjęcia i jak zawsze ciekawie opisana wyprawa.

2015-02-22 20:00:10

Piękny jest zamek Czocha teraz już też wiemy z własnych doświadczen :)

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: