Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
wejście na molo, Danusia

Zimowe Międzyzdroje

2015-02-03
2015-02-22 11:09:24
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Udało nam się ostatnio wyskoczyć na parę dni w zachodniopomorskie ,na zimowy wypoczynek. Docelowo-Międzyzdroje, a po drodze, jak zwykle, to i owo pozwiedzaliśmy.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Międzyzdroje

Międzyzdroje w zimowej szacie,w posezonowej ciszy i bez tłumów,to coś dla koneserów spokojnego wypoczynku. Oczywiście pierwsze kroki skierowaliśmy na plażę. Co prawda, może wydawać się nieco dziwne, że mieszkając nad morzem, na wypoczynek też pojechaliśmy nad morze, w dodatku nad to samo morze, ale taki właśnie mieliśmy tego roku kaprys.Miałam porównanie gwarnej i tłocznej w sezonie promenady w Międzyzdrojach z zimową bielą i ciszą. Na molo ciszę przerywały jedynie krzyki wiecznie głodnych mew,co także miało swój urok. Tego dnia było bardzo zimno i śnieg sypał od rana. Dodawało to uroku nadmorskiemu spacerowaniu,choć nie powiem,potem z przyjemnością przycupnęliśmy w ciepłej, klimatycznej kawiarence,stylizowanej na wnętrze statku,żeby odtajać.

wieżyczka meteorologiczna
wieżyczka meteorologiczna


Po sezonie w kurorcie wiele lokalnych atrakcji nie działa, ( np. domek do góry nogami) jednak, to co istotne dla mnie ,trwało na swoim miejscu. Mam na myśli oczywiście Promenadę Gwiazd,pomniki i odciski dłoni naszych Vipów. Odkryłam też niezwykły zabytek niedaleko wejścia na molo,mianowicie wieżyczkę meteorologiczną z 1870r. Ku mojej radości otwarte było Muzeum Figur Woskowych. Sporo tam figur, jednak niektóre postacie rozczarowały mnie brakiem podobieństwa do orginału. Zajrzeliśmy też do pobliskiego parku zdrojowego im. Chopina ,by rzucić okiem na Międzynarodowy Dom Kultury,budynek z 1860r, niegdyś najbardziej okazały dom wczasowy. W drodze powrotnej przeszliśmy przez niewielki deptak i skierowaliśmy się w stronę niezwykłej kaplicy Stella Matutina ( czyli Gwiazda Zaranna), pierwszej katolickiej świątyni na Wolinie. Powstała w 1899r. jako dom dobroczynny Sióstr Boromeuszek,które przez lata przyjmowały tam chorych,kuracjuszy,a podczas II wojny także uchodźców.

Kolejnym punktem naszej wędrówki po Międzyzdrojach było wzniesienie Gosań znajdujące się parę kilometrów za miastem jadąc w kierunku Kołobrzegu. Jest to świetny punkt widokowy na piękny klif i Zatokę Pomorską. Widać też Międzyzdroje. Podobno przy dobrej pogodzie także Świnoujście,a nawet niemieckie Albeck. Jednak nawet w nieco mglisty i pochmurny dzień widoki były warte niewielkiej ( 93mnpm),ale forsownej,bo po głębokim śniegu, wspinaczki. Należy pamiętać,że jest to teren Wolińskiego Parku Narodowego,więc obcowanie z naturalnie ukształtowaną przyrodą robi wielkie wrażenie.

na promenadzie
molo
widok z molo

Wracając miałam ochotę zajrzeć do pokazowej zagrody żubrów,ale czas nad gonił ,bo w planach było jeszcze Muzeum Przyrodnicze Parku Wolińskiego ,do którego zdążyliśmy dosłownie na ostatnią chwilę. Miła pani wpuściła nas choć do zamknięcia ( godz. 15.00) zostało zaledwie 10 minut. Obejrzeliśmy wystawę wolińskiej fauny i flory . Jest też prezentacja poświęcona dawnym mieszkańcom tych terenów-Wikingom, można także zobaczyć replikę największego bursztynu wydobytego na ziemiach polskich koło Kamienia Pomorskiego oraz bryły soli z okresu permu znalezione na ternie parku min. w Międzywodziu i Międzyzdrojach. Przy wyjściu z muzeum pani poinformowała nas,że od następnego dnia będzie można już zwiedzać muzeum z użyciem audioprzewodników, niestety,nie mieliśmy już czasu ,by wrócić tam ponownie. Uważam,że muzeum jest świetną edukacyjną alternatywą na mniej pogodne dni podczas pobytu w Międzyzdrojach.Ponieważ zaczęło się już ściemniać wróciliśmy na kwaterę i resztę dnia spędziliśmy na rozrywce typu : basen, ping-pong, leżing, drinking. Leniwy,zimowy wypoczynek:-)

widok z molo
widok z molo
na molo widok z molo w stronę hotelu Amber Baltic klimatyczna kafejka promenada Muzeu Figur Woskowych Muzeum Figur Woskowych promenada dom do góry nogami Aleja Gwiazd hotel Amber Baltic łąweczka Gustawa Holoubka Krzysztof Kolberger Jan Machulski oceanarium Międzynarodowy Dom Kultury park zdrojowy im Chopina deptak obelisk pamięci dr Alfreda Trosta budynek PTTK kaplica Stella Matutina wzgórze Gosań w drodze na wzgórze Gosań widok na klif widok na klif widok na klif Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w muzeum WPN w muzeum WPN w muzeum WPN w muzeum WPN
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2015-03-03 09:57:42

Morze zimą też ma swój urok. Piękne zdjęcia. Super wycieczka. 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-03-01 09:34:58

MIĘDZYZDROJE  to PERLA nad Polskim Baltykiem

bardzo ladnie  Danusko

 

Pozdrawiam  Karol

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2015-02-27 13:48:51

Tradycyjnie świetna wycieczka z konkretnym opisem. Gratuluję fajnego wypoczynku!

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-02-24 19:39:08

Fajnie zobaczyć zimowe- senne Miedzyzdroje. Bardzo różnią się od tych których do tej pory znałem.  

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-23 15:02:51

Takie trochę inne, zimowo-senne  spojrzenie na znany letni kurort.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-02-23 10:31:24

Zanm tylko z letnich wypadów. Więc super popatrzeć na takie zaśnieżone, ciche jakby zapomniane. Super zdjęcia.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-02-23 10:18:25

Pięknie zasieżone Miedzyzdroje, super wyglada promenada a jeszcze lepiej plaża. Ciekawy, szczegółowy opis. Fajna wycieczka. pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-02-22 12:33:17

Międzyzdroje :) ależ Wam zazdraszczam, ze tam byliście... Pora roku nie ma znaczenia dla krajtrotera. Wszędzie można coś zwiedzić , obejrzeć .

   Galeria figur woskowych , pomniki znanych postaci ze swiatafilmu, Aleja Gwiazd. Ojjj, ależ bym się wybrała . Właśnie sprawdziłam na fotach byłam tam w 2009 roku.

  Cieszę się Danusiu, że Ty trochę odsapnęłaś od pracy, pozwiedzałaś .

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2015-02-22 12:13:32

Śliczne zdjęcia z molo :) Bardzo fajna wycieczka :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020