Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Rybacka osada nad Bałtykiem – Chłopy

2015-02-18
2015-02-18 21:37:39
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Nad Bałtykiem nie tylko latem jest fajnie i ciekawie. Szczególnie dla tych , którzy nie lubią tłumów , natomiast zdecydowanie lubią zwiedzać 🙂

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chłopy

W listopadowy dość chłodny i mglisty poranek , będąc na wybrzeżu zastanawialiśmy się gdzie by się wybrać i co ciekawego zobaczyć ?! Pogoda była niepewna lub po prostu późnojesienna …Wybór padł na wioskę rybacką z bogata historią, położona niedaleko Koszalina w gminie Mielno.Miejscowość w dwójnasób ciekawa . Do dziś bowiem zachował się tam dawny układ urbanistyczny . Dawne rybackie domy . Parterowe. Z pruskiego muru. Ze spadzistymi dachami.Niezwykle interesująco to wygląda . Na dawnych domach są spore tablice informacyjne , dotyczące danego budynku czy zespołu dawnych domków. Umieszczone są tam zdjęcia , z początków XX wieku a nawet kilka z końca XIX stulecia !

Super ciekawe to wszystko zaaranżowane. Większość domów do dziś jest zamieszkała .Pewnie w słonku latem , to wszystko wygląda nieco piękniej .Nic to jednak . Byłam, widziałam - jest oki .

Chłopy, zastanawiająca nazwa , bo jak dowiedziałam się , z wszelkich dostępnych info , wieś istnieje od XIII wieku. Jest dawną osadą słowiańską . Kiedyś przylgnęła do niej nazwa Borowo, jako , że położona była nad morskim brzegiem, lecz otoczona , z trzech stron gęstymi borami.Nazwy zmieniały się …Natomiast miejscowa ludność zawsze zajmowała się rybołówstwem i przetwórstwem ryb . Z pokolenia , na pokolenie.

Już wjeżdżając do osady , na niewielkim skwerku na rozstaju dróg wita nas łódź rybacka , z rozpiętymi sieciami oraz drewnianą rzeźbą rybaka. W tradycyjnym stroju, palącego fajkę .

W Chłopach zwiedzamy oczywiście przystań rybacka . Zaglądamy do przetwórni i smażalni ryb…Co prawda jest tabliczka komunikująca , iż „Wstęp wzbroniony” lecz sam pracownik zachęca nas abyśmy koniecznie wszystko obejrzeli . Pewnie w listopadzie turyści trafiają się tu nezwykle rzadko . Skorzystaliśmy z okazji - rzecz jasna ! Na koniec zaprowadził nas do sklepu znajdującego się przy przetwórni . Nie wypadało nie zrobić zakupów . Nie mniej jednak wędzona ryba była pyszna !

Na koniec zostawiliśmy sobie obejrzenie tzw Obelisku 16 Południka , który właśnie przez Chłopy przebiega. I tu byliśmy mocno zawiedzeni.

Wszystko zasłonięte zardzewiałą lecz solidną metalową bramą. Tam znajdowała się tymczasowa baza sprzętu , którym naprawiano umocnienia brzegowe, ehhh . Wybrali sobie miejsce na bazę. Nie ma co !!!

Choć , może to my byliśmy tam nie w porę ; pod koniec listopada 😉

Tak , czy owak zrobiłam tylko fotę informująca , jak dojść do owego obelisku. Trudno . Czasem krajtroter nie obejrzy wszystkiego co zaplanował .

Pewnie to dobrze znacie ?!

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-02-28 18:16:01

[cytuj autor='M Ela']Super taki odpoczynek bez tłumów, krzyków hałasu. Mogę Ci tylko pozazdrościć. Chociaż Twoja relacja może być bodźcem do odwiedzenia córci w Szczecinie:).  [/cytuj]

 

Tak Elu, wybierz się do Szczecina i nam tu wszystko opisz :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-02-22 16:30:01

[cytuj autor=' Danusia']Dobrze znane mi miejsce:-) Sporo się tam pozmieniało,na plus. Szkoda,że ten obelisk 16 południka był niedostępny,to fajna lokalna ciekawostka. Przez Słupsk przechodzi 17 południk,ale póki co to miejsce jest bardzo skromnie oznakowane zwykłą tablica na przystanku autobusowym. Liczę,że wkrótce coś się zmieni w tej mierze. [/cytuj]

   Fakt Danusiu,  szkoda wielka , zawsze jest pewnien niedosyt , jeśli nie obejrzy się wszystkiego co było w planach...Może kiedyś jeszcze tam będę ?

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-22 11:01:59

Dobrze znane mi miejsce:-) Sporo się tam pozmieniało,na plus. Szkoda,że ten obelisk 16 południka był niedostępny,to fajna lokalna ciekawostka. Przez Słupsk przechodzi 17 południk,ale póki co to miejsce jest bardzo skromnie oznakowane zwykłą tablica na przystanku autobusowym. Liczę,że wkrótce coś się zmieni w tej mierze.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2015-02-21 07:45:36

Super taki odpoczynek bez tłumów, krzyków hałasu. Mogę Ci tylko pozazdrościć. Chociaż Twoja relacja może być bodźcem do odwiedzenia córci w Szczecinie:). 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2015-02-20 20:46:40

fajne  nadmorskie klimaty 

Och pamietam jak chodzilem po swieżą rybke ,prosto z kutra - od rybakow  

.do tej pory cala rodzinka  pamietaja ta swieżutka rybke

 

 

Pozdrawiam karol

 

 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-02-19 11:36:51

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='Świątkowski Roman ']Fajna ciekawa miejscowość - znana najbardziej chyba z pisenki Wodeckiego "Chałupy Welcome". Ładne zdjęcia, ach te morze szkoda że tak daleko jak to Ania stwierdziła. [/cytuj]   Romku, Chałupy i Chłopy , to dwie całkiem inne nadmorskie miejscowości :) Chalupy - wspomniane przez Ciebie - leżą niedaleko Władysławowa, w woj. pomorskim i fakt, iż znane są z plaż dla naturystów, tudzież z piosenki Wodeckiego natomiast Chłopy - te opisywane w wycieczce, są położone niedaleko Koszalina, w woj. zachodniopomorskim .  To niewielka osada rybacka , znana z tego, że przebiega tam 16 południk pozdrawiam :) [/cytuj]

 

Wiem, wiem mały żarcik. Ja relacje, posty czytam,  sprawdziłem i wiem ze nie na marne pisze. Chłopy - nie znałem tej miejscowości. Poczytałem atrakcje- baza grubych ryb, przeczytałem twoją relację z wypray i stwierdzam ze bardzo ciekawe i fajne miejsce odwiedziłaś i przedstawiłaś a Chałupy będą NASTĘPNE hI, hI

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2015-02-19 11:18:18

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Fajna ciekawa miejscowość - znana najbardziej chyba z pisenki Wodeckiego "Chałupy Welcome". Ładne zdjęcia, ach te morze szkoda że tak daleko jak to Ania stwierdziła. [/cytuj]

 

Romku, Chałupy i Chłopy , to dwie całkiem inne nadmorskie miejscowości :)

Chalupy - wspomniane przez Ciebie - leżą niedaleko Władysławowa, w woj. pomorskim i fakt, iż znane są z plaż dla naturystów, tudzież z piosenki Wodeckiego

natomiast

Chłopy - te opisywane w wycieczce, są położone niedaleko Koszalina, w woj. zachodniopomorskim .  To niewielka osada rybacka , znana z tego, że przebiega tam 16 południk

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-02-19 10:02:46

Fajna ciekawa miejscowość - znana najbardziej chyba z pisenki Wodeckiego "Chałupy Welcome". Ładne zdjęcia, ach te morze szkoda że tak daleko jak to Ania stwierdziła.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2015-02-19 08:38:32

Morze zawsze ma swój urok :) super, szczególnie dla nas, co mają do niego tak daleko

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2015-02-19 08:34:12

Morze bez tłumów :-)

Mimo nienajlepszej pogody wycieczka udana

Ale bym zjadł taką wędzoną rybkę hmhmmm...

A plany i ich realizacje często mi się gdzieś rozłażą, więc to znam jak najbardziej ;-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2015-02-18 22:32:30

Miło popatrzeć na morze.Szkoda że nie wszystko udało się Wam zobaczyć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020