Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
ujście Piaśnicy, Danusia

U ujścia Piaśnicy

2014-09-14
2015-01-31 16:25:15
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Plaża,dzika plaża...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Dębki

Niedaleko od Karwi i żarnowieckiej elektrowni znajdują się Dębki-niewielka osada letniskowa. Niegdyś była to mało znana wieś rybacka,dziś chętnie odwiedzana nadmorska miejscowość wypoczynkowa.Jej nazwa pochodzi od nazwiska Dębków, XVIII-wiecznych właścicieli tego terenu. Miejscowa legenda mówi jednak o rycerzy Dębku,który jadąc konno brzegiem morza postanowił odpocząć w miejscu,gdzie rzeka Piaśnica uchodzi do Bałtyku. Zobaczył tam piękną syrenę,która na jego widok spłoszona umknęła w fale. Zachwycony jej urodą rycerz postanowił zamieszkać w tym miejscu i czekać na powrót syreny. Jednak nigdy więcej jej już nie ujrzał,natomiast po latach znalazł kobietę bardzo do niej podobną,ożenił się i założyli pierwszą w Dębkach rodzinę.

W Dębkach
W Dębkach


Pojechaliśmy tam jednak głównie po to, by znaleźć słupek graniczny nr 1,który niedawno został odtworzony. Jest to niezwykła ciekawostka ,że właśnie tu,wzdłuż rzeki Piaśnicy, biegła w okresie międzywojennym granica polsko-niemiecka.

Wieś jest oznakowana i opisana turystycznie. Mimo to jednak trochę błądziliśmy zanim znaleźliśmy historyczny słup graniczny nr 1. Przyczyna była prosta- ktoś odwrócił drogowskaz,ale ten fakt odkryliśmy dopiero w drodze powrotnej. Może i dobrze się stało,bo dzięki temu szliśmy tak trochę „lewą ręką do prawego ucha” i zobaczyliśmy po drodze śliczny, drewniany kościółek pośrodku nadmorskiego lasu. To kaplica pw. Matki Boski Częstochowskiej,która powstała z inicjatywy prof. Adama Wrzoska. Wrzosek tak upodobał sobie Dębki,że założył tu nie tylko kaplicę,ale także w starej chacie rybackiej Muzeum Etnograficzne. Do dziś w Dębkach znajduje się dworek prof. Wrzoska,w którym obecnie znajduje się Ośrodek Rekreacyjno-Wczasowy.

W Dębkach
W Dębkach
kaplica pw. Matki Boski Częstochowskiej

Po dłuższym spacerze trafiliśmy wreszcie do zejścia na plażę przy ujściu rzeki Piaśnicy do morza. I tam właśnie znajduje się ów słupek nr 1. Moje towarzystwo pękało ze śmiechu,że tak długo szukaliśmy jakiegoś tam słupka,jednak gdy poczytali informacje zrozumieli,że stoimy w historycznym,choć niepozornym miejscu. Tu przebiegała linia granicy między II Rzeczypospolita Polską,a Rzeszą Niemiecką. Na słupku umieszczono napis „Versailles 28.06.1919r.” Miało to być odniesienie do Traktatu Wersalskiego,który odnowił ład polityczny w Europie po I wojnie światowej. Podobno oryginalny słupek został ofiarowany Hitlerowi jako trofeum wojenne,ale do dziś nie zostało to jednoznacznie potwierdzone.Ponieważ słupek stoi tuż przy przy wejściu na plażę,postanowiliśmy zobaczyć miejsce ujścia Piaśnicy do morza. Rzeka ta malowniczo wije się wśród łąk i lasów od Jeziora Żarnowieckiego do Bałtyku. W sezonie można wypożyczać kajaki i ruszyc na spływ rzeką do morza,przepływając przez niezwykle urokliwy rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Do jego powstania w 1959r. przyczynił się prof. Bronisław Niklewski pragnąc zachować naturalne ,dzikie piękno tego terenu.

Przed kaplicą
Przed kaplicą

Rzeka wpada do morza również bardzo naturalnie,nie ma tu żadnego nabrzeża,portu czy przystani. Jest to jedno z nielicznych na wybrzeżu miejsc tak pełnych naturalnego uroku. Podobno jest tu znana plaża nudystów,ale my nie spotkaliśmy nikogo bez stroju. Byliśmy w Dębkach oczywiście po sezonie,więc spokój, szeroka ,czysta plaża i zachód słońca u ujścia Piaśnicy był wspaniałym ukoronowaniem wrześniowej niedzieli.

kaplica pw. Matki Boski Częstochowskiej w kaplicy nad Piaśnicą Piaśnica Piaśnica stacja pomp w Dębkach,Piaśnica stacja pomp Piaśnica Piaśnica Piaśnica słupek graniczny nr 1 słupske graniczny nr 1 ujście Piaśnicy ujście Piaśnicy ujście Piaśnicy ujście Piaśnicy ujście Piaśnicy ujście Piaśnicy ujście Piaśnicy nad morzem w Dębkach w Dębkach wejście do dworku prof. Wrzoska dworek prof. Wrzoska dworek prof. Wrzoska ośrodek Caritas ośrodek Caritas chata rybacka w Dębkach w Dębkach przydrożna kapliczka w Dębkach bar w Dębkach Dębki,łódź przed barem
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50919 kilometrów
2015-02-16 09:52:12

Niby "tylko" taki słupek graniczny, a jaka atrakcja! Fajne miejsce. Może w tym roku namówię moją rodzinę, to przy okazji pobytu w Jastrzębiej, odwiedzimy...?

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-10 11:29:01

Jak miło Karolu,że zajrzałeś!!! Zaglądaj do nas częściej,jakoś mało Cię ostatnio na PSz.
 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2015-02-08 20:59:01

fajne wspomnienia -.ciekawe opisy .

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-02-06 10:32:49

Fajny opis, dużo ciekawostek.

Spacer niedzielny udany.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-04 09:19:00

Bardzo często zaskakują mnie ciekawostki historyczne związane z jakimiś miejscami,zwykle mało mi znanymi,a kryjącymi w sobie spory ładunek emocji i historii.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1132848 kilometrów
2015-02-03 10:23:08

Bardzo urokliwe miejsce Danusiu :) Ja też czasem wciągnę się w historię jakiegoś miejsca, gdy je odwiedzam, wtedy okazuje się, że jest ono jeszcze ciekawsze niż się wcześniej sądziło

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46980 kilometrów
2015-01-31 20:41:15

Znowu poznałem trochę  historii.Nieraz sobie uświadamiam że dzięki moich wycieczek   i relacji krajtroterów na PSZ. bardzo dużo poznaje histori. Napewno gdy uda mi się być w tych stronach to poszukam tego słupka. Widzę po fotkach że bardzo ładne miejsce na wypoczynek.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020