Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ela

Okolice mało znane -Niwnice

2015-01-18
2015-01-28 20:35:06
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Ostatnio bardzo popularna reklama Dolnego Śląska natchnęła mnie do zwiedzania tego czego nie pokazują i pewnie nigdy nie pokażą.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Niwnice

Z racji nie ciekawej zimy, nie sprzyjającej pogody odbywamy wędrówkę po naszych okolicach. Dla rozruszania kości i zrzucenia paru deko z poświątecznego obrzarstwa. Wybrałam Niwnice, przy pracy nad projektem Tomka do szkoły wiedziałam że znajdują się tu ciekawe ruiny dawnego klasztoru. Dodatkowo wysłuchałam audycji na temat tego miejsca i tak powstał plan. Oglądając galerię można zobaczyć zdjęcia tak jakby z różnych pór roku ale to błędne myslenie bo dzieli ich tylko 6 dni różnicy . W końcu zimę mamy🙂Ostatnio tak modne hasło "Tajemniczy Dolny Śląsk" skłania do pewnych przemysleń. Bo to nie tylko Wrocław, Kłodzko czy Czocha. Najwięcej tajemnic ukrywa się w takim małych wioskach, miejscach rzadko odwiedzanych a nawet zapomnianych przez ludzi. Z jednej strony może i dobrze bo nie straciły swojego klimatu tajemniczości, ale z drugiej strony nie nagłaśniane popadają w coraz większą ruinę lub całkiem znikają.

Szymonki
Szymonki


Niwniece położone są niedaleko Lwówka Śląskiego. Znane są z Kopalni Nowy Ląd. Ale tak naprawdę powinny być znane ze swoich zabytków bo jest ich tu całkiem sporo. Na pierwszym planie opisywamy przeze mnie tutaj Pałac z którym związany był król Prus Wilhelm I.W Niwnicach obchodził on swoje 70 urodziny i majatek gościł najbliższą rodzinę solenizanta.

Niedaleko pałacu, dziś podążając szlakiem żółtym, znajduje się wzgórze Twardziel a na nim obecnie, ruina kościoła z 1703 roku. Była to barokowa, jednonawowa budowla. Obok kościoła powstał Dom Szymona w którym znajdowały się barokowe, religijne rzeźby. Najcenniejsze były te przedstawiające Ostatnią wieczerzę. Los ich nie jest znany do dziś. Odbywały się tu bardzo słynne odpusty Wielkanocne, które cieszyły się ogromną popularnością. Między kościołem a dawnym klasztorem posadzono dwurzędową aleję lipową przy której znajdowały się cztery kaplice kalwaryjne. Aleja zachowała się do dziś ale kaplicach ślad zaginął. Jedynie można odnaleść pozostałości po starym cmentarzu.

Ruiny kościoła

Na wprost Kopalni Nowy Ląd znajduje się Lipowy Dwór. Posiada on dwie tylne narożne, okrągłe wieże bez zwieńczeń. Mieściły się tu zwykle alkierze. Budynek przylega do parku pałacowego. Obecnie jest opuszczony i tak naprawdę jego los jest nieznany, nie zanosi się na jego odrestaurowanie. A nazwę soją zawdzięcza słynnej alei lipowej która stąd rozpoczyna swój bieg.Kolejnym ciekawym zabytkiem jest Kościół pw Św. Jadwigi. Można by powiedzieć rycerski z racji swojej wieży. Możemy zobaczyć tu renesansowe epitafia właścicieli Niwnic oraz przed wejściem do kościoła w murze Krzyż Pokutny z rzadko spotykanym narzędziem zbrodni "goedendag" , była to broń flamandzka, składała się z draga zakończonego szpikulcem.

Obok kościoła znajdują się riuny dworu "Cunzendorf". Powstał prawdopodobnie w 1579 roku. Prowadził do niego kamienny most, był to renesansowy ,dwukondygnacyjny budynek z dziedzińcem. Dziś zamiast fosy , płynie niewielki strumyk który tworzy urocze małe stawiki. Miejsce niebezpieczne do zwiedzania z dziećmi, ale przy zachowaniu ostrożności można wejść do środka. Obok na budynku gospodarczym możeny zobaczyć portal z herbami i datą 1579, a nad oknem kolejne herby.

Niedaleko dworu znajduje sie stara drewniana dzwonnica, używana do dziś. Jest ona pozostałością po kościele ewangelickim. Możemy też zobaczyć tu zaniedbany stary cmentarz. Ruiny nagrobków. Robi to przytłaczające wrażenie.

Ruiny kaplicy Dom Szymona
Ruiny kaplicy Dom Szymona

Niwnice mała wioska a tyle tajemnic i zabytków godnych zobaczenia, dla tych co nie lubią tłumów a lubią ciszę spokój i spacery.

Stary cmentarz

Aleja lipowa Lipowy Dwór Kościół Św, Jadwigi Niwnice Niwnice Krzyż Pokutny Dzwonnica Cmentarz a raczej jego ruina Ruiny dworu Kamienny most Herby na budynku gospodarczym Pałac Pałac w Niwnicach
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2015-02-06 10:30:34

Ciekawe i interesujące miejsce. Ciekawie opisana wycieczka.

Pozdawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-01-31 16:22:49

Prawdziwie tajemniczy Dolny Śląsk nam odkrywasz Elu:-) Bardzo ciekawa wycieczka. Kolejny raz przekonujemy się,że nie trzeba daleko jechać ,by interesujaco spędzić czas.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2015-01-29 22:45:54

Bardzo ciekawe miejsce nam pokazujesz.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2015-01-29 18:59:14

Ciekawe miejsce małoznane

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2015-01-29 14:22:11

Świetne miejsce odwiedziłaś. Uwielbiam takie zakątki, w których czas się zatrzymał, bo to tam tak naprawdę można poczuć ducha czasu i spokojnie odetchnąć. To prawda, że na Dolnym Śląsku zachwycających zabytków nie brakuje, ale tłumy, przepychanki i towarzysząca temu komercja, sprawia, że człowiek nie jest wstanie poczuć miejsca. Dlatego często szukam takich miejsc jak to które pokazałaś. A i pogoda w klimat miejsca się wpasowała.

Ostatnio edytowany: 2015-01-29 16:04

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2015-01-29 09:04:30

Ale klimatyczna wycieczka :) Tak zawsze się mówi o hitach przez co są jeszcze bardziej popularne, a to co mniej znane w końcu jest zapomniane. Fajne miejsca odkryłaś, od czego mamy Polskie Szlaki ;)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020