Kolejny słoneczny wrześniowy weekend spędziliśmy na Kaszubach. Pojechaliśmy przede wszystkim do Gniewina, by wdrapać się na wieżę widokową im. Jana Pawła II,zwaną „Kaszubskim okiem”.
Widać ją już z daleka, góruje nad okolicą. Znajduje się w centrum kompleksu rekreacyjno-turystycznego Kaszubskie Oko. Oprócz wieży widokowej jest tam również kawiarnia, pole do mini golfa, plac zabaw dla dzieci, mini ogród botaniczny i makiety dinozaurów. Jest tu też Kraina Ortofrajdy, gdzie spotykają się grupy realizujące innowacyjną metodę nauczania ortografii, zwaną Kolorową Ortografią. Stworzył ją mieszkaniec Gniewina Lesław Furmaga. Temat dla mnie bardzo interesujący, bo korzystałam kiedyś w pracy z tej metody. Całość kompleksu przypomina kształtem oko ,z wieżą jako źrenicą , stąd nazwa kompleksu.
Sama wieża ma 44 m wysokości, stoi na wzniesieniu i doskonale widać z niej całą okolicę. Poza pięknymi, okolicznymi krajobrazami, brzegiem morza i jeziorem Żarnowieckim najciekawszym obiektem w polu widzenia jest sztuczny zbiornik Czymanowo. Jest to górny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Powstał on w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała lustrowaniu okolicy. Za niewielką opłatą w kasie można wypożyczyć lornetkę, by lepiej widzieć odległe obiekty. Na górę można wjechać windą lub wejść po schodach. W dolnej części wieży znajduje się makieta całego kompleksu oraz fotografie z ciekawostkami dotyczącymi obiektu i miejscowości.
Z Gniewina pojechaliśmy pod elektrownię w Żarnowcu, by obejrzeć czymanowski zbiornik z drugiej strony. Elektrownia to potężny obiekt, podobno największy w Polsce. Niemałe wrażenie robią 4 potężne rury łączące górny zbiornik z dolnym. Każda jest długa na 1100 m, a ich średnice zmieniają się od 7100 mm do 5400 mm. Naprawdę imponujące urządzenia. W pobliżu zorganizowano miejsce obserwacyjne z tablicami informacyjnymi dotyczącymi poszczególnych etapów budowy elektrowni i zasad jej działania.
Będąc w okolicy nie mogliśmy odpuścić sobie rzutu oka na samo Jezioro Żarnowieckie, które stanowi dolny zbiornik dla elektrowni w Czymanowie. Z wieży widokowej widać było je z daleka. Stojąc na brzegu jeziora miałam wrażenie ,że stoję nad zatoką morską. Jezioro jest ogromne. Ma ono pow. 1431 ha, długość 7,6 km, szerokość 2,6 km, maksymalna głębokość 16 m. W latach 80-tych rozpoczęto nad nim pierwszą w Polsce budowę elektrowni jądrowej. Na skutek licznych protestów budowa została wstrzymana. Obecnie jeziorem jest idealnym miejscem dla miłośników żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa, a w razie czego nad morze jest stąd blisko, tylko 6km.
My także ruszyliśmy w stronę morskiego brzegu, ale o tym następnym razem.
Wieża ciekawa i ciekawy z niej widok:-) Polecam i zapraszam .
Bardzo ciekawa wieża, pierwszy raz widzę taką konstrukcje.
Super ,następna ciekawa wycieczka .
Bardzo fajne miejsce. Może w tym roku przy okazji pobytu w Karwii tam skoczymy...
Fajne miejsce, miałem przyjemność zobaczyć w 2010 r.
Wciąż upiększają i rozwijają widzę. Super wieża widokowa i całkiem zgrabna przy okazji. Plus tereny rekreacyjne dla rodzin. Więcej takich miejsc...
Byłem w tym miejscu również po rozpoczęciu budowy niedoszłej elektrowni jądrowej, oglądałem wykop pod bloki reaktorów i początki tej wodnej elektrowni, która widnieje na Twoich zdjęciach.
pozdrawiam
Ostatnio edytowany: 2015-01-18 22:20
Bardzo ciekawe miejsca.Uwielbiam takie wieże.Super fotki.
Bardzo piękne miejsce, chciałabym je odwiedzić 🙂