Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Piątek-geometryczny środek Polski, Danusia

Wałcz i Piątek, czyli koniec i początek

2014-07-30
2014-12-12 20:17:10
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Wałcz był pierwszym przystankiem podczas naszej długiej wakacyjnej podróży, a Piątek ostatnim. Ten wpis jest więc krótkim zamknięciem tego tematu.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wałcz > Piątek

Wałcz to nieduże miasteczko w województwie zachodniopomorskim, pięknie położone wśród lasów nad rzeką Żydówką. Urodę krajobrazu miasta podkreślają dwa jeziora : Zamkowe i Raduńskie. Odpoczywając na tzw. popasie spacerowaliśmy alejką nad jeziorem Zamkowym od strony kościoła św. Mikołaja w stronę z daleka widocznej wieży kościoła św. Mikołaja. Potem zawróciliśmy do centrum miasta, gdzie minęliśmy ciekawy budynek poczty oraz budynek Muzeum Ziemi Wałeckiej. Szkoda, że nie było czasu na dłuższe zwiedzanie, bo historia tego regionu jest bardzo ciekawa. Wystarczy wspomnieć chociażby o pozostałościach, w okolicy miasta, schronów i umocnień Wału Pomorskiego. Miejscową atrakcją jest wiszący most spinający brzegi jeziora Raduń oraz „magiczna górka”, na której ( podobnie jak w pobliżu Karpacza) przedmioty i samochody wtaczają się „ pod górkę”. Nie było jednak okazji, by osobiście sprawdzić tą anomalię, bo jechaliśmy inna trasą. Myślę sobie, że region wałecki jeszcze znajdzie się na mojej mapce miejsc, do których chciałabym wrócić na dokładniejsze zwiedzanie.Wałcz-kościół św. Antoniego
Wałcz-kościół św. Antoniego


Piątek to miejscowość w województwie łódzkim. Zawitaliśmy tam na chwilę w drodze powrotnej z naszej długiej letniej wyprawy. Chcieliśmy na moment stanąć w geometrycznym środku Polski, co upamiętnia charakterystyczny obelisk w centrum miasteczka, a właściwie wsi, bo prawa miejskie utracił Piątek w 1870r. i nie odzyskał do dziś . Oczywiście konieczne było też wykonanie sobie w tym miejscu pamiątkowej fotki, jakżeby inaczej! Przez Piątek przebiega rowerowy szlak Bitwy nad Bzurą. Tutaj bowiem i w okolicy w 1939r. podczas kampanii wrześniowej toczyły się zacięte walki.

wałcz-kościoł św. Antoniego
Wałcz-kościoł św. Antoniego
Wałcz- kościół św. Antoniego

Tym sposobem zatoczyliśmy dość duże koło po Polsce . Była to jedna z dłuższych naszych wypraw, trochę sentymentalna, trochę odkrywcza, z całą pewnością krajtroterska. Już mi się w marzeniach roją plany wyjazdu na przyszły rok, ale czy dojdą do skutku czas pokaże. Jeśli nie, to…zawsze do dyspozycji są jeszcze weekendy i krótkie,bliskie wypady.Wałcz-jezioro Zamkowe wałcz- jezioro Zamkowe Wałcz- jezioro Zamkowe Wałcz- jezioro Zamkowe Wałcz- centrum Wałcz-budynek poczty Wałcz- budynek notariatu Wałcz- Muzeum Ziemi Wałeckiej Wałcz- Nuzeum Ziemi Wałeckiej Wałcz- budynek gimnazjum Wałcz- jezioro Raduń Piatek-geometryczny środek Polski Piątek Piątek- skwer w centrum Piątek-centrum Piątek-centrum Piątek-pamiątkowy obelisk
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-12-15 19:46:47

Ja o Piątku ,jako o środku Polski,słyszałam juz w podstaw,owce,gdy robiliśmy album tematyczny o Polsce. Z kolei Wałcz od zawsze kojarzył mi się z pięknym krajobrazem i terenem walk z czasów II wojny. Cieszę się,że mogłam te miejsca choć na chwilę odwiedzić.

Avatar użytkownika
Edward Krężel Krajtroter 3044 kilometrów
2014-12-15 15:25:05

W Piątku byliśmy dwukrotnie. Po raz pierwszy wędrując z przyczepą kempingową po Polsce ze Śląska przez Łęczycę, Tum, Piątek, Płock, Grunwald, Malborg do Krynicy Morskiej i Kątów Rybackich zwiedzając po drodze różne miejsca i obiekty zabytkowe. Był to rok 1983. Pierwszy nocleg był w Piątku. Nocowaliśmy w przyczepie nad Bzurą na dziko bo nie było ani kempingu ani pola namiotowego. W Piątku nie było jeszcze żadnego obelisku ale wiadomo było, że jest to środek Polski. Po raz drugi odwiedziliśmy Piątek w roku 2004 wracając z wczasów w Ciechocinku. Centrum wsi było już zagospodarowane i postawiono już obelisk na skwerze w geometrycznym centrum Polski. Przez Wałcz kilkakrotnie przejeżdżaliśmy lecz bez zatrzymania i nie zwiedzaliśmy tego miasteczka. Gratuluję ciekawej wycieczki i ciekawych zdjęć.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2014-12-15 08:38:03

Piękne zwieńczenie wyprawy :) Też się już marzą wyjazdy, zimą tylko dom i dom...

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-12-15 07:26:03

Super zdjęcia Danusiu. Bardzo ciekawie opisałaś to miejsce. Miłąm tam kiedys przyjaciółkę więc troszkę znam je. 

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-12-13 19:52:10

Ładnie i ciekawie :) pozdrawiamy

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2014-12-13 00:45:08
W bardzo ciekawym miejscu skończyła się Wasza wycieczka.Nigdy nie słyszałem o tej wiosce.Znowu coś ciekawego się do wiedziałem.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020