Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Danusia

W Żelazowej Woli

2014-07-29
2014-12-06 08:39:45
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Wizyta w Żelazowej Woli była uwieńczeniem naszego, dość długiego w tym roku, wyjazdu. Od zawsze chciałam odwiedzić to miejsce. Wyobrażałam sobie romantyczny dworek, snujące się wokół mazurki i polonezy chopinowskie, koncerty fortepianowe wśród zieleni. I mniej więcej tak właśnie to wyglądało…

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
żelazowa Wola

Wejście do muzeum Fryderyka Chopina wiedzie przez główna bramę, szeroką aleją wśród kwiatów i zieleni. Wcześniej jednak należy wykupić oczywiście bilet wstępu oraz wziąć ze sobą audio-przewodnik. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie, we własnym tempie, odsłuchując głos lektora.Dworek Chopina z daleka bieleje zza drzew i prezentuje się naprawdę bardzo urokliwie. Miejsce to, dobrze wszystkim znane z licznych opracowań, i fotografii, słusznie kojarzone jest jako miejsce urodzin kompozytora. Jednak nie był to dworek Chopinów tylko rodziny Skarbków, z którymi spokrewniona była matka Fryderyka. Jego ojciec pełnił w dworku funkcje guwernera, a cała rodzina mieszkała w oficynie dworku.Obecnie dość skromnie zaaranżowano tam mieszkanie Chopinów. Nie zachowało się praktycznie nic z jego oryginalnego wyposażenia. Symboliczna aranżacja kolejnych pomieszczeń ( alkowa, sypialnia, jadalnia) i tzw. sceniczna pustka, przy delikatnych dźwiękach muzyki Chopina, wywołuje jednak ciekawe emocje i działa na wyobraźnię. Ciekawostką i pewnym zaskoczeniem dla mnie była informacja, że w Żelazowej Woli, miejscu chyba najbardziej kojarzącym się z Fryderykiem Chopinem, kompozytor spędził zaledwie kilka miesięcy swojego życia będąc jeszcze niemowlęciem. Potem Chopinowie, ze względu na niski standard mieszkania w oficynie, na stałe przeprowadzili się do Warszawy .

Mimo to jednak miło było w upalny lipcowy dzień, usiąść na ławce w przepięknym parku otaczającym dworek i wsłuchiwać się w dźwięki łagodnej muzyki fortepianowej wyobrażając sobie, że to gra mały Frycek. W całym zresztą parku muzyka dyskretnie towarzyszy zwiedzającym Żelazową Wolę. Umożliwiają to sprytnie ukryte w zaroślach głośniki reagujące na ruch w pobliżu. Park jest bardzo zadbany, pięknie wkomponowany w naturalny krajobraz nad rzeką Utratą. Spacerując po nim można odtwarzać w audioprzewodniku informacje o kolejnych okazach niezwykłych roślin rosnących w parku. Jest to naprawdę świetne miejsce na relaks i miły spacer wśród zieleni. Chwilo trwaj -jesteś piękna!

Fatalnie kontrastował z nim hałaśliwy jazgot grupy włoskich turystek kupujących chopinowskie pamiątki. Romantyzm romantyzmem, a życie życiem , muzeum w ten sposób zarabia pieniążki. Czas wracać do domu….Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-23 16:52:05

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']My nie byliśmy w dworku w Żelazowej Woli, za to odwiedziliśmy kościół w Brochowie, tak przejazdem tylko, ale bardzo ładny bo przypomina zamek :) [/cytuj]

Rzeczywiście, kościół jak zamek. Warto rzucić okiem.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2015-02-23 16:04:36

My nie byliśmy w dworku w Żelazowej Woli, za to odwiedziliśmy kościół w Brochowie, tak przejazdem tylko, ale bardzo ładny bo przypomina zamek :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2015-02-23 15:08:25

Tak,Żelazowa Wola może pozostawiać pewien niedosyt,pisałam o tej scenicznej pustce w aranżancji wnętrz. Jednka ogólny wyglad dworku i otoczenia daje pozytywne wrażenie. Szkoda,że wcześniej nie pomyślałam o zwiedzaniu Brochowa i Sochaczewa,może kiedyś uda mi się jeszcze  nadrobić te braki. Aczkolwiek...nie da się przecież być wszędzie. Nie mniej jednka,dziękuję za cenne wskazówki.

Jamaika Domator 7 kilometrów
2014-12-15 16:21:23

Negatywnie jestem nastawiony do Żelazowej Woli. Mowa oczywiście o okresie wakacyjnym. Park przeszedł gruntowną renowację. Rzeka Utrata od dawna nie śmierdzi, aczkolwiek w tym roku byłem i żab było mało, pływały mydliny. Drzewa były mocno poprzycinane, bo zagrażały spacerowiczom. Ciekawe kompozycje kwiatowe i to tyle.

Najważniejsze: Pusty dworek, w którym nic nie ma. Eksponaty wywiezione do Warszawy. Na terenie muzeum jest nowoczesne, nie w stylu nowe muzeum. Miody, jadła, proporczyki, przewodnik można kupić. Trochę skromnie jak dla mnie na tak wielki obiekt. Następnie problem z jedzeniem. Nigdzie nie można porządnie zjeść, nawet lody kupić. Czeka się bardzo długo. Ta strona internetowa jest mocno przereklamowana.

http://chopin.museum/pl/museum/zelazowa_wola/id/560 

Co można jeszcze zrobić będąc na rubieżach Mazowsza?

Odwiedzić Brochów. Jest tutaj gotycki kościół, gdzie ochrzczony był Chopin. Nie jest on zawsze otwarty. Centrum Kształcenia im. Fryderyka Chopina w Brochowie to jedna wielka malwersacja. W tym roku coś drgnęło, odkopywane są fosy wokół pałacyku i kościoła. Może w przyszłości będzie jakaś rekreacja. Kajaczki, rowery wodne.

Odwiedzić Sochaczew. Jest tutaj Muzem Bitwy na Bzurą. Ciekawe, ale trzeba lubić te tematy historyczne jak oberwaliśmy w ucho. Dalej. Polecam odrestaurowany zamek. Na mnie duże wrażenie zrobił. Ma być nowy amfiteatr na dole i pole gotardowe nad Bzurą. Uwaga!!! Sochaczew jako prężne miasto UE wprowadza w 2015 r. "odcinkowy pomiar prędkości 50km/h" na trasie koło zamku.

http://www.blognavi.pl/newsy-drogowe/430-odcinkowy-pomiar-predkosci-gdzie-stana-bramki

Oczywiście jest jeszcze kolejka Sochaczewska. Rezerwacja przez internet.

Ostatnio edytowany: 2014-12-17 16:00

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-12-08 15:42:48

Wycieczka trochę patriotyczna,trochę romantyczna :-) Lubię odwiedzać miejsca, o

których mogę potem opowiadać uczniom na lekcjach.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-12-08 08:06:27

Super. Ciekawe miejsce. Danusia miała wycieczki bardzo patriotyczne. Ciekawie opisane i śliczne zdjęcia.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-12-07 06:37:32

Ciekawie opisana wycieczka. Mam nadzieję że się nie zniechęciłaś do zagranicznych turystów.

Tak jak i ty od dawna mam w planach zwiedzenie tego kultowego miejsca ale narazie są tylko plany

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2014-12-06 23:49:47

Chciałbym też tam być. Piękne wspomnienia masz z wakacji. Bardzo dużo i ciekawych miejsc zwiedziłaś.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2014-12-06 13:21:19

Miejsce ważne dla Polaków, super :)

Avatar użytkownika
violus Krajtroter 4489 kilometrów
2014-12-06 11:15:20

Fajna ,ciekawa wycieczka ,park faktycznie piękny co widać na Twoich zdjęciach.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-12-06 10:44:53

Super wyprawa do  Chopina .

mamy sie czym pochwalic.

Chopin najbardziej znany Polak obok  Papieza J .P. II , Kopernika  w swiecie

 

Pozdrawiam Karol

 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020