Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP, Danusia

Popołudnie w Łowiczu

2014-07-28
2014-11-28 17:16:27
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

   Wjeżdżając do Łowicza oczami wyobraźni widziałam  barwne łowickie pasiaki. Jednak na ulicach miasta nic takiego nie zauważyliśmy. Coś jeszcze kojarzyło mi się z Łowiczem, tylko co? Pustka w głowie…

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Łowicz

Trudno było w upalny, lipcowy dzień znaleźć cień na łowickim Starym Rynku. To rozległe, dość puste miejsce, jednak zewsząd otoczone znakomitymi budowlami. Przede wszystkim z daleka rzuca się w oczy potężna sylwetka XVII- wiecznej bazyliki katedralnej Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Przy niej Pomnik Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość. Tuż obok , z drugiej strony bazyliki, znajduje się klasycystyczny Ratusz z XIX wieku. Na Ratuszu i ścianach sąsiednich kamienic można odczytać pamiątkowe tablice. Jedna z nich upamiętnia kilkugodzinny odpoczynek w Łowiczu samego cesarza Napoleona Bonaparte wracającego ze zwycięskiej bitwy pod Jeną. Inna poświęcona jest pamięci poległych podczas wojny 1939-45 mieszkańców Łowicza. Jeszcze inna przypomina o lustracji wojsk 9 Regimentu Pieszego jakiej na łowickim Rynku dokonał w 1790r. Tadeusz Kościuszko. Z kolei naprzeciwko bazyliki, w potężnym gmachu pomisjonarskim ( projekt Tylmana z Gameren) ulokowało się łowickie Muzeum. Wszystko to znajduje się w zasięgu wzroku , w niezbyt dużej odległości od siebie.Lokalną ciekawostką jest funkcjonowanie w mieście dwóch rynków. Stary Rynek rozplanowany jest na planie kwadratu, a Nowy Rynek, bardzo nietypowo ma kształt trójkątny. Prawdopodobnie jest to jedyny taki rynek w Polsce.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP


Idąc w jego kierunku minęliśmy ciekawy w formie kościół ojców Pijarów pw. Matki Bożej Łaskawej. Po drodze ,znużeni upałem zafundowaliśmy sobie lody dla ochłody, a sympatyczny pan lodziarz szeroko opowiadał nam o Łowiczu, mieście które stało się jego małą ojczyzna, gdy przed laty założył tu rodzinę. Osób związanych z tym miastem oraz znanych rodowitych łowiczan jest sporo. W Łowiczu między innymi urodził się znany aktor Daniel Olbrychski oraz polityk Wojciech Olejniczak.

Na Nowym Rynku odkryliśmy interesujący pomnik Powstańców, postawiony w 70-tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego ,w miejscu kaźni jednego z nich . Powoli wracaliśmy do samochodu . I wreszcie udało się zobaczyć w Łowiczu ślad folkloru w postaci baneru promującego miasto : „Łowicz inspiruje folklorem”. Oczywiście w punkcie informacji turystycznej na Starym Rynku można było też nabyć rozmaite łowickie gadżety z motywem łowickich pasiaków i barwnych wycinanek ludowych.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i pomnik papieża JP II
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP

Wracając na kwaterę mijaliśmy Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Łowicz". Nagłe olśnienie i wypełnienie luki w pamięci… No tak, to przecież tutaj produkuje się znane powszechnie sosy i soki warzywno-owocowe ! Jak można było o tym zapomnieć. W takim razie dla orzeźwienia po upalnym dniu nastąpił obowiązkowy zakup lokalnego soku owocowego i …w drogę.Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP Pomnik Synom Ziemi Łowickiej Ratusz tablica pamiątkowa tablica pamiątkowa tablica pamiątkowa Muzeum Łowickie Muzeum Łowickie Stary RYnek kościół oo. Pijarów kościół oo. Pijarów ul.Zduńska ul.Zduńska promocja Łowicza Nowy Rynek fontanna na Nowym Rynku fontanna na Nowym Rynku fontanna na Nowym Rynku Nowy Rynek Nowy Rynek Nowy Rynek Nowy Rynek Nowy Rynek Pomnik Powstańców
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-12-03 10:48:20

Dopiero teraz zapoznałem się z opisem i zdjeciami. Prze-ładne miasto ten Łowicz, dużo do zobaczenia. No i oczywiście tradycyjnie ciekawa relacja z wycieczki, z historią w tle.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-12-03 09:33:17

[cytuj autor=' Marcin_Henioo'][cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Właściwie to znam to, u nas też się tak mówi :) Może przyszło od Was :) [/cytuj] Tak, to takie nasze wspólne "korzenie". My byliśmy przecież pod zaborem pruskim. I w czasie wojny też nas germanizowali. A co do "bany", to jak dobrze kojarzę w Poznaniu to jest tramwaj? Czy pociąg? [/cytuj]

Z tego co mi wiadomo  - na Śląsku, ale pewnie i w innych regionach kraju- bana to określenie pociągu, ale również tramwaju. Regionalnie określany jest tak też  dworzec kolejowy, choć tu bywa również nazwa banhof. Na pociąg znam też określenie "cug". /jechali my cugiem/ :-)... takie- tam regionalizmy ...

Masz rację- wiele nazw to zapozyczenia z języka niemieckiego.

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-12-02 13:55:47

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Właściwie to znam to, u nas też się tak mówi :) Może przyszło od Was :) [/cytuj]

Tak, to takie nasze wspólne "korzenie". My byliśmy przecież pod zaborem pruskim. I w czasie wojny też nas germanizowali.

A co do "bany", to jak dobrze kojarzę w Poznaniu to jest tramwaj? Czy pociąg?

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-12-02 12:12:05

BDJ dooobre,po prostu qń by sie uśmiał:-) Nie znałam takich gwarowych tekstów terenu czy to śląskiego,czy to chełmżyńsko-dobrzyńskiego.Natomiast znam coś ,(podobno,kaszubskiego,a może śląskiego,nie wiem)co znaczy "gwiżdże pociąg w lesie",czyli " wyje bana w lesie"!.;-)

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2014-12-02 10:38:12

Właściwie to znam to, u nas też się tak mówi :) Może przyszło od Was :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-12-02 10:27:01

[cytuj autor=' Danusia'] Super Karolu:-) Z cyklu "opowieści na ł" znam takie zdanko: "Łódzka łorkiestra łurżnęła łódzkiego łoberka".   [/cytuj]

Z tego typu "historii", to u mnie mówi się qń (dla niewtajemniczonych- chełmżyńskie określenie konia). A najkrótsze zdanie w gwarze chełmżyńskiej (czyli de facto w chełmińsko-dobrzyńskiej), to BDJ ;-) Czyli jak kto nie wie: "Będę jadł".

Piękna jest moja gwara.

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-12-01 20:59:30

Danusiu! Nie marnowałaś jedynej w swoim rodzaju okazji, aby jadąc przez Polskę wzdłuż i w szerz - odwiedzać miejsca piekne i nam je prezentować. A Łowicz to kolejne piękne miasto na Waszej trasie-  ciekawie pokazane. W Łowiczu byłam tylko raz. 

I widziałam mieszkańców ubranych w pasiaste stroje łowickie. Było bogato, kolorowo, zdobnie i baaardzo tłumnie.

Bo wybrałam jedyny w swoim rodzaju dzień- Boże Ciało z procesją!

Polecam, bo są to nie zapomniane chwile!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2014-11-29 10:37:04
Prawdziwy krajtroter z Ciebie Danusiu.Dużo miast dzięki Tobie poznajemy.Tak jak Karol pisał Łowicz kojarzy nam się z przetworami spożywczymi.Okazuje się że to bardzo ciekawe miasto.
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-11-29 10:35:00

miasto w polu to  O pole

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-29 08:56:19

 Super Karolu:-) Z cyklu "opowieści na ł" znam takie zdanko: "Łódzka łorkiestra łurżnęła łódzkiego łoberka".
 

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-11-28 22:12:32

ladny ten ŁOWICZ bardziej znany dla wielu   ze sokow  konserw  i innych przetworow .

Pozdrawiam Karol

Ps.

jakie jest miasto na  O .

odp. to  Ł Owicz

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2014-11-28 19:08:43

A na Śląsku wszyscy powinni być górnikami i mieć "pomalowane" oczy :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-28 17:37:16

Otóż to,myślimy stereotypami. Sama się na tym teraz złapałam. Zgodnie z tym tokiem myślenia w nadmorskich miejscowościach mieszkańcy powinni zawsze nosić stroje kapielowe hihi;)
 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2014-11-28 17:25:31

Bardzo ładne letnie zdjęcia :) Też bym szukała tych pasiaków i byłabym ich brakiem zawiedziona :) Jak jedziemy w górę w takie miejscowości słynne z folkloru to też zawsze czekam, że zobaczę ludzi w strojach ludowych itp :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020