Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Lucy i Tom

Zakopane bez kolejek

2014-11-27
2014-11-27 12:06:36
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów

Na kolejną podróż do Zakopanego wybraliśmy się na jeden z listopadowych weekendów. Na początku były ambitne plany. Jednak moja choroba trochę je pokrzyżowała. 

Sobota. Wyjeżdżamy z Krakowa ok. 8.00. W Zakopanem jesteśmy po 10. Jest szaro i buro. Choć media już wcześniej dudniły o śniegu. Po śniegu ani śladu. Jedynie wierzchołki Tatr są białe. Z dworca PKS kierujemy się na nocleg (tym razem rezerwacja przy ul. Do Samków). Krótki pobyt w pokoju, kawa i wyjście.Przygotowaliśmy jeszcze przed wyjazdem plan- a mianowicie muzea. Wiele razy byliśmy w Zakopanem (nawet w wakacje) ale jakoś wszystko opierało się na wyjściu w Tatry lub tatrzańskie dolinki. A przecież w Zakopanem jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku
Cmentarz na Pęksowym Brzysku


Pierwszym punktem naszej trasy jest kościół i cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzysku. Jest to pierwszy cmentarz w Zakopanem, który powstał w połowie XIX w. Nie będę przytaczać historii cmentarza oraz kościoła (można znaleźć ją w Internecie bez żadnego problemu), jednak warte podkreślenia jest, że w późniejszym czasie na tym cmentarzu zaczęto chować osoby zasłużone i znane. Bez trudu znajdziemy tu groby m.in.: Tytusa Chałubińskiego, Sabały (Jan Krzeptowski), S. Witkiewicza- twórcy stylu zakopiańskiego K. Makuszyńskiego (pana od Koziołka Matołka) oraz wielu innych znanych osobistości. Cmentarz jest piękny i bardzo różni się od innych znanych mi cmentarzy. Każdy grób jest wyjątkowy. Wchodząc na cmentarz mijamy drewniany kościółek. My oczywiście również zaglądamy do niego. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej jest najstarszym kościołem na terenie Zakopanego. Wybudowany został 1847r z inicjatywy pierwszego proboszcza ks. Stolarczyka, którego pochowano na cmentarzu na Pęksowym Brzysku.

Dalej kierujemy się w stronę Willi Koliba (Muzeum Stylu Zakopiańskiego). Jest to jedna z filii Muzeum Tatrzańskiego, znajdująca się przy ul. Kościeliskiej 18. Willa Koliba jest pierwszym domem wybudowanym w Zakopanem w stylu zakopiańskim według projektu Witkiewicza. Willę zwiedzamy my i jeszcze dwójka turystów. Można spokojnie pooglądać pięknie zdobione eksponaty.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku
Willa Koliba
Willa Koliba

Dalej kierujemy się do kolejnej filii Muzeum Tatrzańskiego a mianowicie Muzeum Stylu Zakopiańskiego- Inspiracje. Jest to niewielka chata z ogromną ilością eksponatów. Tam również turystów brak. Znów jesteśmy my i dwójka turystów (tych samych co w Kolibie). Tam już oprowadza nas pani zajmująca się muzeum. Pokazuje izby, eksponaty, opowiada ciekawe historie. Na chwilę można przenieść się do tego starego XIX wiecznego Zakopanego. To właśnie na tym co tam jest zgromadzone inspirował się Witkiewicz, tworząc styl zakopiański. Stad w nazwie pojawia się słowo inspiracje.Na chwilę kończymy zwiedzanie muzeów i kierujemy się w stronę Krzeptówek, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Przepiękne sanktuarium mocno związane z Janem Pawłem II. Chwilkę spędzamy tam na modlitwie i zadumie, po czym wracamy do centrum Zakopanego.

Willa Koliba
Willa Koliba

Dochodzimy do słynnych Krupówek, gdzie znajduje się jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce- Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, które również zwiedzamy. W muzeum tym znajdują się wystawy historyczne, etnograficzne oraz przyrodnicze.

Na tym kończymy nasze zwiedzanie. Na dalsze brakuje nam czasu.

Willa Koliba
Willa Koliba

Wiem, że od niedawna w Zakopanem został otwarty Szlak Stylu Zakopiańskiego, na którym znajduję się 41 obiektów. Począwszy od Muzeum Stylu Zakopiańskiego- Inspiracje, kończąc w schronisku nad Morskim Okiem. Lecz niestety jak na tak krótki pobyt i chęć zaglądnięcia jeszcze w Tatry jest niemożliwe zwiedzenie całego szlaku. Ale myślę, że wszystko jeszcze przed nami.

Willa Koliba
Willa Koliba
Willa Koliba

Nie przytaczam historii ani szczegółowych opiesów zwiedzanych miejsc. Są one bardzo łatwo dostępne i w Internecie i w przewodnikach.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego- Inspiracje Muzeum Stylu Zakopiańskiego- Inspiracje Muzeum Stylu Zakopiańskiego- Inspiracje Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-12-04 08:56:48

[cytuj autor=' Danusia']Ciekawy wypad w znane ,zakopiańskie miejsca. Mam sentyment do tego miasta:-) [/cytuj]

Okazuje się, że aby zobaczyć Zakopane to wcale nie trzeba  wędrować  po Krupówkach. Pieknie pokazaliście to miasto w pigułce. Ja też mam do niego ogromny sentyment i wiele wspomnień :-)

 

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2014-12-04 08:27:36

[cytuj autor='A Maciej']nigdy nie zdobyłem się na zwiedzanie Zakopanego, zbyt blisko Tatr, ale ładnie to nawet wygląda na zdjęciach, część tych miejsc mimochodem widziałem... pozdrawiam [/cytuj]

Myślę, że warto zwiedzić samo Zakopane (oczywiście poza sezonem, choć mam wrażenie, że sezon w Zakopanem trwa 365 dni w roku). Naprawde ma bogatą historię, a jak patrzy się na zdjęcia z czasów dwudziestolecia międzywojennego to, aż płakać się chce, że z tak urocze miasteczko zamieniło się w kicz. 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2014-11-28 07:29:50
Miejsca wartne zwiedzenia.
Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19107 kilometrów
2014-11-27 18:13:49

nigdy nie zdobyłem się na zwiedzanie Zakopanego,

zbyt blisko Tatr,

ale ładnie to nawet wygląda na zdjęciach,

część tych miejsc mimochodem widziałem...

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-27 18:02:00

Ciekawy wypad w znane ,zakopiańskie miejsca. Mam sentyment do tego miasta:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-11-27 14:08:40

Bardzo fajnie i ciekawie jak zwykle opisany wypad , zdjęcia super.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125283 kilometrów
2014-11-27 13:09:00

Bardzo ładne zdjęcia, super wycieczka, większość chyba tak zna Zakopane bardziej z Tatr niż z samego miasta ? Gdzieś coś, ale to tak wszystko trochę po łebkach, na studiach na praktykach trochę po muzeach chodziliśmy, ale to tak się wtedy innych rzeczy patrzyło ;)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-27 12:50:44

Bardzo fajnie, zwięźle i konkretnie opisałaś tą wycieczkę, trochę Wam się udało zwiedzić i zobaczyć.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020