Nie patrzcie na człowieka, jeno na jego uczynki.
Władysław Stanisław Reymont – „Chłopi”
Wojażując po województwie łódzkim dotarliśmy także do Lipiec Reymontowskich. Miejscowość już z samej nazwy kojarzy się z osobą pisarza Władysława Reymonta. Mało kto wie, że ten znany literat, laureat literackiej nagrody Nobla, w Lipcach pracował jako pomocnik dróżnika. Ukończył zaledwie 3 klasy niedzielnej szkoły, niechętnie się uczył , a pracę na kolei załatwił mu ojciec. To właśnie Lipce są pierwowzorem wsi z powieści „Chłopi”, za którą Reymont otrzymał nagrodę Nobla. Od 1983r. nazwa Lipce ma drugi człon Reymontowskie, na pamiątkę osoby pisarza i jego dzieła.
Do dziś zresztą znajduje się tam domek dróżnika, w którym niegdyś w latach 1888-1891 mieszkał Reymont, pracując na kolei. Oczywiście miejsce to było celem naszej wyprawy. Mimo drogowskazów niezbyt łatwo było nam trafić do owego domku, ponieważ jest tuż przy torach, za wsią, zasłonięty krzewami. Nie zniechęceni kurzem polnej drogi, hałasem przejeżdżających po nasypie pociągów oraz żarem lejącym się z nieba, w końcu dotarliśmy na miejsce. Na domku znajduje się czytelna z daleka tablica pamiątkowa.
W Lipcach Reymontowskich znajduje się także Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta. Zgromadzono w nim wiele pamiątek z jego życia i okresu zamieszkiwania w Lipcach. W ogrodzie przed muzeum stoją naturalnej wielkości drewniane rzeźby postaci z „Chłopów” . Powstały podczas jednego z plenerów artystycznych. Samo muzeum mieści się w budynku dawnej XIX-wiecznej manufaktury rodziny Winklów. Można obejrzeć tam zachowany ciąg produkcyjny słynnych łowickich pasiaków.
Lipce do dziś żyją wspomnieniem Reymonta. Co roku w lipcu odbywa się tam Dzień Reymonta z barwnym korowodem przebranym w stroje z epoki reymontowskiej.
W niedużych Lipcach jest zaskakująco sporo do oglądania, bo poza muzeum i domkiem Reymonta, znajduje się tam jeszcze Muzeum Czynu Zbrojnego. Powstało ono w oparciu o prywatne zbiory militariów związanych z walkami w czasie 2 wojny światowej w okolicach Lipiec. Ekspozycja obejmuje trzy sale wystawowe oraz eksponaty zgromadzone na zewnątrz budynku.
W Nieborowie i Arkadii w poniedziałki wejście było bezpłatne, a tu Muzeum im Reymonta w poniedziałki jest nieczynne, więc …pocałowaliśmy klamkę. Na drugim był napis ,żeby dzwonić pod podany numer, ale nie odpowiadał, więc również….pocałowaliśmy klamkę. Taka sytuacja…
Mimo to Lipce pozytywnie zaskoczyły mnie aż dwiema muzealnymi placówkami. Przebiega tam również turystyczny pieszy i rowerowy szlak „Śladami Reymonta” o długości 15 km. Biegnie wzdłuż torów, gdzie niegdyś chodził Reymont, nadzorując pracę robotników kładących podkłady na tory kolejowe. Szlak ten biegnie przez 3 gminy: Lipce Reymontowskie, Słupię i Rogów. Podobno w gminach są specjalne pieczątki dla turystów zbierających je, by uzyskać odznakę reymontowską i zaliczenie szlaku. Jest też chatka łowicka z prywatną galerią Stanisława Kania związaną z historią regionu łowickiego. Niestety, do niej też nie dotarliśmy. Może innym razem uda się zobaczyć wszystko dokładniej.
[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Fajne i ciekawe miejsce odwiedziłaś. Muzeum Czynu Zbrojnego - super, to lubię. Oczywiście inne odwiedzane muzea też super ale wiesz czołgi, armaty to jest to ;-) [/cytuj]
Jasne Romku:-) Cenię Twoje męskie podejście do tematu turystyki:-)
[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']Ciekawe muzeum laureata nagrody Nobla. Pozdrawiam Karol Ps u MNIE tez jest muzeum W. Reymonta KOŁACZKOWO to wies w ktorej mieszkal i pracowal ( 1920-1925 r ) Wl. St. Reymont . Obecnie w Pałacu ( styl kasycystyczny z XIX w ) mieści sie MUZEUM ( Izba Pamięci) poswiecone twórczosci laureata nagrody Nobla W krajobrazowym parku obok palacu znajduje sie pomnik przedstawiajacy W.Reymonta w towarzystwie Jagny i Boryny . Osrodek Kultury pl. Władysława Reymonta 1 62-306 Kołaczkowo tel. 061 438 50 78 KOŁACZKOWO wieś połozona jest 12 km od Wrzesni ( przy A-2 ) oraz ok 70 km od Poznania -wygodny zjazd z A-2 we Wrzesni Ostatnio edytowany: 2014-11-27 10:46[/cytuj]
Świetnie,że przypomniałeś o tym miejscu,słyszałam o nim. Mam nadzieję,że kiedyś uda mi się i tam zawitać.
Sporo tego w tak małej mieścinie,
ciekawa też historia z Reymontem
prawdziwie Krajtroterska dobra robota :-)
pozdrawiam
Fajne i ciekawe miejsce odwiedziłaś. Muzeum Czynu Zbrojnego - super, to lubię. Oczywiście inne odwiedzane muzea też super ale wiesz czołgi, armaty to jest to ;-)
Ciekawe muzeum laureata nagrody Nobla.
Pozdrawiam Karol
Ps u MNIE tez jest muzeum W. Reymonta
KOŁACZKOWO to wies w ktorej mieszkal i pracowal ( 1920-1925 r ) Wl. St. Reymont .
Obecnie w Pałacu ( styl kasycystyczny z XIX w ) mieści sie MUZEUM ( Izba Pamięci)
poswiecone twórczosci laureata nagrody Nobla
W krajobrazowym parku obok palacu znajduje sie pomnik przedstawiajacy
W.Reymonta w towarzystwie Jagny i Boryny .
Osrodek Kultury
pl. Władysława Reymonta 1 62-306 Kołaczkowo tel. 061 438 50 78
KOŁACZKOWO wieś połozona jest 12 km od Wrzesni ( przy A-2 )
oraz ok 70 km od Poznania -wygodny zjazd z A-2 we Wrzesni
Ostatnio edytowany: 2014-11-27 10:46
Jak zwykle, rzeczowo i konkretnie, jak zwykle czyta się z wielką przyjemnością. Dzięki za pokazanie tej ciekawej miejscowości.
Fajna wycieczka, ciekawe miejsce i bardzo ciekawa relacja. Śliczne zdjęcia.
A patrząc na uczynki człowieka , hmmm co niektórych trzeba by wysłac w kosmos🙂
Bardzo ciekawe miejsce.
Interesujące miejsce ciekawie opisane. Matka Boża Łowicka w kapliczce- urocza! :-)
Lubię Twoje opisy Danusiu, bo oprócz ładnych zdjęć, przekazujesz dawkę historii i ciekawostek związanych z poznanym terenem.
Z zainteresowaniem dokładnie wszystko przeczytalam i zobaczyłam piekne zdjęcia.
Pozdrawiam serdecznie :-)
Bardzo mi się spodobała ta miejscowość już jak pisałaś atrakcje 🙂