Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pałac w Nieborowie, Danusia

Wizyta w Nieborowie

2014-07-28
2014-11-21 18:46:55
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Kolejnym przystankiem w naszej powrotnej drodze z wakacji do domu był Nieborów. Jechaliśmy tam do rodzin,ale byłoby turystycznym grzechem być w tej miejscowości i nie zwiedzić pięknego nieborowskiego pałacu.

 

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Nieborów

Brama do pałacu w Nieborowie jest przy samej drodze,w środku Nieborowa,więc trudno jej nie zauważyć. Ceny wstępu do pałacu i Manufaktury Majoliki mogą odstraszyć,ale my zajechaliśmy tam w poniedziałek,a jest to dzień bezpłatnego zwiedzania!!! Hura! Raz nam się udało! I pogoda była jak marzenie,super.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Manufaktury Majoliki. Manufakturę oraz rzeźbiarnię założył w 1881r. Michał Radziwiłł. Zatrudnieni w niej lokalni artyści tworzyli w niej własne wzorce projektowe majoliki artystycznej. Obecnie w siedzibie manufaktury urządzono bardzo piękną i ciekawą wystawę mebli i wyrobów ceramicznych z pracowni Radziwiłła.

Pałac w Nieborowie
Pałac w Nieborowie

Następnie zwiedzaliśmy wspaniałe wnętrza pałacu w Nieborowie. Jest to piękny,barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren,wzniesiony w latach 1690-1696. Jest to jedna z najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. We wnętrzach można podziwiać ocalałe elementy dawnego wyposażenia oraz cenne kolekcje rycin ,porcelany,mebli i tkanin. Dla mnie dodatkową atrakcją tego miejsca byłą świadomość,że pałacowe plenery wykorzystano w filmach „ Pan samochodzik i Niesamowity Dwór” oraz „Akademia Pana Kleksa”.

Następnie z ogromną przyjemnością pospacerowaliśmy po pałacowym ogrodzie. Składa się on z części krajobrazowej oraz ogrodu w stylu francuskim, na wzór ogrodów wersalskich. Dla mnie najciekawszym jego elementem był bukszpanowy labirynt oraz malownicza główna aleja,wiodąca ...donikąd. Szliśmy, szliśmy, szliśmy i zastanawialiśmy się co będzie na końcu tej pięknej alei. Jednak gdy szpaler drzew się skończył oczom ukazała się jedynie łąka. Pomyśleliśmy sobie z zaskoczeniem :Aha!,a gdy wróciłam do domu i poczytałam o tym ogrodzie,okazało się,że ten zaskakujący ogrodowy efekt optyczny nosi właśnie nazwę AHA od odgłosu jaki wywołuje i jest celowym działaniem ogrodników. W ten sposób prowadzono niegdyś parki , aby sprytnie ukryta granica ogrodu wydawała się bardzo odległa i wywoływała wrażenie dali,a w rzeczywistości była naturalnym końcem parku czy ogrodu.

Pałac w Nieborowie
Manufaktura Majoliki
Manufaktura Majoliki


Spacerowanie zajęło nam trochę czasu. Zajrzeliśmy także do Nowej i Starej Oranżerii. W Nowej niewiele można zobaczyć. Zbudowano ją,podobnie jak i Starą Oranżerię dla najwspanialszej w ówczesnej Rzeczpospolitej, kolekcji drzew oranżeryjnych. Stanowiła ona podarunek od króla Augusta III Mocnego dla hrabiny Cosel. Sam romantyzm,to się dopiero nazywał podarunek!!! Niestety,dziś nie zostało po niej w zbyt wiele. Kolekcję tą za ciężkie pieniądze sprowadzili z Drezna do Nieborowa Helena i Michał Radziwiłłowie . W 1875 r Zygmunt Radziwiłł sprzedał ją carowi Aleksandrowi II do Królewskich Łazienek. Nowa Oranżeria została rozebrana,dzisiejszy budynek to jedynie jej ocalały fragment,niestety,stoi pusty. W Starej Oranżerii umieszczono niegdyś drezdeńską kolekcję drzew oranżeryjnych z królewskiej pomarańczarni . Odnowiony jej budynek spłonął w 1981r. Obecny stanowi wierną replikę Starej Oranżerii sprzed pożaru. Wewnątrz znajdują się rozmaite okazy roślin,z całą pewnością nie jest to jednak królewska kolekcja.

Ponieważ od pobliskiego uroczego, ale zdradliwego stawu, zaatakowały nas chmary komarów,postanowiliśmy ewakuować się z parku w bardziej przyjazne miejsce,czyli do pobliskiej Arkadii,ale o tym już w następnej opowieści.

Manufaktura Majoliki
Manufaktura Majoliki


Manufaktura Majoliki Manufaktura Majoliki Manufaktura Majoliki Manufaktura Majoliki Manufaktura Majoliki Manufaktura Majoliki Manufaktura Majoliki Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie Park Nieborowie Park Nieborowie Nowa Oranżeria w Nieborowie Nowa Oranżeria w Nieborowie Nowa Oranżeria w Nieborowie Stara Oranżeria w Nieborowie Stara Oranżeria w Nieborowie Stara Oranżeria w Nieborowie Park Nieborowie Park Nieborowie Park Nieborowie Park Nieborowie
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-26 07:53:20

Ta wycieczka to był pomysł mojego męża. Chyba chwycił krajtroterskiego bakcyla . I oby tak dalej:-)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-11-25 20:06:45

Piekny ten pałac Danusiu . Nie znam tych terenów , więc choć wirtualnie odbyłam wraz z Tobą tę wycieczkę . Bardzo ciekawe miejsce , chyba jeszcze na PSz nieopisywane.

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-25 10:28:10

[cytuj autor=' Marcin_Henioo']Przepiękne miejsce. O Nieborowie i Arkadii usłyszałem/zobaczyłem w programie "1000 miejsc..." o którym pisałem w innym wątku. Mam to miejsce wpisane w listę oczekujących na obejrzenie, ale kiedy...? Pięknie wyglądają te kafelki, czy jak to nazwać na korytarzu prowadzącym schodami do góry. To ile ich tam jest? Paręnaście tysięcy? [/cytuj]

 

Tak,te majolikowe kafleki sa wspaniałe,stałam na schodach jak oczarowana ,gdy je zobaczyłam. Myślę,że pochodzą z nieborowskiej manufaktury majoliki.

A wspomnianego przez Ciebie programu nie znam...szkoda,lubię turystyczne audycje o Polsce.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2014-11-25 08:58:04

Przepiękne miejsce. O Nieborowie i Arkadii usłyszałem/zobaczyłem w programie "1000 miejsc..." o którym pisałem w innym wątku. Mam to miejsce wpisane w listę oczekujących na obejrzenie, ale kiedy...?

Pięknie wyglądają te kafelki, czy jak to nazwać na korytarzu prowadzącym schodami do góry. To ile ich tam jest? Paręnaście tysięcy?

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-11-25 08:44:06

piękny palac i super zbiory . udala sie wyprawa Danusce w mazowieckim .

w poniedzialki najtaniej -

mam to juz opanowane i sprawdzone  ,ale nie jeden raz mozna "pocalowac "klamki

 

Pozdrawiam Karol

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2014-11-23 18:44:58

Piękny pałac i równie piękny park.

My też połączyliśmy kiedyś zwiedzanie z pobliską Arkadią.

Ogólnie mile spędzony czas

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-11-23 12:50:45

Bardzo ciekawe miejsce, świetna relacja i sliczne zdjęcia. Super udana wycieczka.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2014-11-22 10:56:50
Miejsce bardzo przyjemne.Pospacerowałbym chętnie po takim parku.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów
2014-11-22 08:11:08

Cudne miejsce i fantastycznie się Wam udało :)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-11-21 21:50:53

Piękny pałac podoba nam się :)))) pozdrawiamy

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020