Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ela

Pałacowym szlakiem

2014-11-10
2014-11-10 16:54:19
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Obiekty mniej znane i przeważnie nie dostępne. Niestety

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Czernica > Rząśnik > Sokołowiec > Twardocice

Na wycieczkę wybraliśmy się w lipcowy dzień. Wakacje, słońce. Trudno się lenić. Juz dawno chcieliśmy pojechać i zobaczyć obiekty jakby mniej znane a całkiem niedaleko. Od takie kółeczko około 70km.Zwiedzanie zaczynamy od Czernicy. Pałac mozna przegapić bo za wysokim murem i niedostępny niestety. Zaliczany jest do obiektów Doliny Pałaców i Ogrodów. Pałac powstał po modrenizacji dworu z XVI wieku. Zmian dokonał w 1543 roku Balthsarem von Schaffgotch. Jest on też fundatorem malowideł zachowanych do dnia dzisiejszego. W ciagu stuleci istnienia pałac przechodził w rece różnych rodów szlacheckich. Kolejnych zmian i modernizacji dokonywali właściciele z rodziny von Glaubitz w latach 1728-87. Potem obiekt należał do rodziny von Forster. Największych jednak zmian dokonano w połowie XIX wieku i początku XX wieku, kiedy to nadano obiektowi obecny kształt w stylu francuskiego renesansu architektury zamkwej.Stożkową wieżę dobudowano w 1911roku.

Pałac w Czernicy
Pałac w Czernicy


Kolejnym obiektem a raczej zaniedbanymi ruinami jest pałac w Rząśniku. Jeden z piękniejszych obiektów niestety zaniedbany popadł w całkowitą rozsypkę. Pałac pochodził z 1734r, jego projektantem był Martin Frantz, a budowniczym J. B. Holtzhausen. Budynek późnobarokowy, murowany wzniesiony na planie prostokąta z trzema ryzalitami od strony zachodniej i bocznymi skrzydłami od wschodu,trzykondygnacyjny, podpiwniczony. Nakryty mansardowym dachem z lukarnami. Przed drugą wojną światową pałac należał do rodziny Vogler. W drugiej połowie lat 30. majątek należał do wdowy po zamordowanym w roku 1934 Eberhardzie von Wechmar, działaczu SA.

Jeszcze podczas wojny pałac w centrum wsi został częściowo zajęty przez wojska niemieckie, gdzie zorganizowano sąd polowy. Rodzinie Vogler pozostało najwyższe piętro budynku. Sądzono tu dezerterów. Skazanych czekał jeden wyrok. Według świadków przed jego wykonaniem musieli sami wykopać sobie grób. Po wkroczeniu wojsk radzieckich pałac zajęła miejscowa komendatura. Rosjanie zarządzali pałacem i folwarkiem do lat 50. Potem przeszedł w ręce PGR-u i po roku 89 został opuszczony, ogołocony i popadł w całkowita ruinę.

Kolejnym obiektem oddalnonym niedaleko jest pieknie zachowany Palac w Sokołowcu. Niedostepny. Pomimo zadzwonienia i zapytania o możliwość wejścia na teren, odpowiedzi nie uzyskaliśmy niestety😢.A szkoda bo obiekt piękny. Pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku i został wzorowany na zamek warowny. Posiada trzy kondygnacje i poddasze mieszkalne. Obok zabudowania starsze od pałacu w których mieści sie zakład przetwórstwa.

Wieża dzwonnicy

Troche zorczarowani brakiem dostepu do wielu obiektów wyruszyliśmy w droge powrotną. Mówi się że kto drogę skraca ten do domu nie wraca. Ja mówię kto ją skraca ten bogatszy w doświadczenia wraca. I tak było tym razem. Bo podczas skracania tej drogi zobaczyłam ruiny pięknego kiedyś kościoła ewangelickiego, granicznego, ucieczkowego. Kościół zbudowany został w latach 1701-1727 , z kaplicą grobową Holzbergów, z 1726 r.Kościół służył protestantom z sąsiedniego księstwa jaworskiego, gdzie nie mogli mieć miejsc kultu. Był jednym z największych na Śląsku, miał 2400 miejsc siedzących.Znajduje się tu i pałac ale do niego nie dotarłam. bo i słonce zaszło i brzuszki domagały się o małe co nieco🙂. Ale nic straconego.

Ruiny pałacu w Rząśniku Pałac w Sokołowcu Ruiny kościoła w Twardocicach.
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-11-12 11:11:01

Piekne miejsca opisujesz Elu i świetnie prezentujesz. Takie obiekty trzeba uwieczniać, bo z biegiem czasu ulegają nieuchronnemu niszczeniu. Niesamowite są malowidła na sklepieniu ruiny! Coś podobnego widziałam w Zagórzu!

Dzięki opisom zdjęcia są czytelne i przez to ciekawsze.

Świetna relacja, oczywiście na piątkę z plusem!

Pozdrawiam serdecznie :-)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-12 10:03:05

Ech, jaka szkoda, że z jednej strony brak możliwości zobaczenia tych obiektów, a z drugiej strony, że tak bardzo pogryzł je "ząb czasu"...

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2014-11-12 08:12:33

Elu super miejsca, jak zwykle :) 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2014-11-11 21:17:29
Dzięki Tobie poznajemy bardzo ciekawe miejsca.Niektóre pałace mi wogóle nie znane.Śliczne fotki.
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-11-11 21:09:12

Elu, jak zawsze , przedstawiasz ciekawie Dolny Śląsk. Miejsca znane i calkiem niezane. Ileż tam historii , w śladachdawnych budowli. Szkoda, że wiele z nich niszczeje. Na szczęście są i perełki, ocalone od zapomnienia i pięknie odrestaurowane.

pozdrawiam :)

 

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-11 10:17:11

Po prostu trudno uwierzyć,ile takich ciekawych miejsc jest na Dolnym Śląsku! Wciąż odkrywasz je Elu przed nami. O większości z nich nawet nie słyszałam:-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-11-11 08:33:50

Ciekawe obiekty, fajne zwiedzanko. Zdjęcia śliczne.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020