Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Marcin_Henioo

Chełmżyńskie cmentarze w zadumie

2014-11-01
2014-11-03 13:21:51
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

W tym miejscu chciałbym nieco przybliżyć cmentarze w mojej rodzinnej Chełmży.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża

Lubię chodzić po zmroku na nasze oba cmentarze w Zaduszki. Tym bardziej, że sporo naszych bliskich tam leży. Choć słowo „lubię” nie jest chyba w tym wypadku adekwatne, to lubię też robić fotki w tych miejscach.W Chełmży są trzy cmentarze, jednak tak naprawdę, tylko dwa z nich są godne zwiedzenia. Oba znajdują się przy ulicy Chełmińskiej, naprzeciw siebie.Pierwszy, tzw. „Nowy cmentarz” jest miejscem, z którego możemy podziwiać nasze jezioro, ale najciekawszym widokiem jest widok na konkatedrę Świętej Trójcy, która przepięknie i majestatycznie góruje nad całym miastem.

Wg mnie ciekawszym turystycznie jest tzw. „Stary cmentarz” znajdujący się po przeciwnej stronie tego pierwszego. Na starym cmentarzu podziwiać możemy dwie kaplice, które są zabytkami.

Pierwsza z nich, neoklasycystyczna, pochodzi z połowy XIX wieku, zaś niegdyś należała do rodu von Kalksten, którzy zamieszkiwali pobliskie Kończewice. Obecnie kaplica ta jest tak naprawdę mauzoleum, na jej ścianach znajdują się tablice memoriałowe (co ciekawe, kaplica ta ma kształt oktagonalny, czyli ośmiokątny). Jedna z tablic poświęcona jest mojemu bohaterskiemu ziomkowi, księdzu Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu (wyniesionemu na ołtarze przez Jana Pawła II), który nosząc pomoc współwięźniom, zmarł na tyfus plamisty w obozie w Dachau. Niewiele osób pewnie wie, że Frelichowski jest patronem polskiego harcerstwa.Okres Święta Zmarłych jest „dobrą okazją”, by zobaczyć, jak kaplica von Kalkstenów wygląda wewnątrz.

Drugą kaplicą na starym cmentarzu, jest pochodząca z II połowy XIX wieku kaplica neobarokowa. Fronton tej bogato zdobionej budowli zdobią herby nawiązujące do bitwy pod Grunwaldem, ponieważ jest to grobowiec rodu Zawiszów Czarnych herbu Sulima, z pobliskich Warszewic, a w krypcie kaplicy spoczywa m.in. Alfred Zawisza, polski oficer i uczestnik walk w powstaniu listopadowym (spoczywają tutaj także potomkowie rodziny Sczanieckich z Nawry).

I tak, mogłem Wam przybliżyć nieco historii związanej z moją rodzinną Chełmżą.

Kaplica rodu von Kalksten wewnątrz Kaplica rodu von Kalksten wewnątrz Kaplica rodu von Kalksten wewnątrz Kaplica Zawiszów Czarnych Kaplica Zawiszów Czarnych Pamiątkowa tablica na starym cmentarzu Pamiątkowy nagrobek na starym cmentarzu
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-05 08:42:19

[cytuj autor=' mokunka']Marcin, bardzo ciekawie opisałes tę nekropolię. Foty zrobione w mroku, rozświetlone tysiącem zniczy są wyjątkowe . Zdumiewająco  wygląda cmentarz w początkach listopada... [/cytuj]

Dzięki :-)

Tak, cmentarze wyglądają zdumiewająco w tym świetle...

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-11-04 20:11:11

Marcin, bardzo ciekawie opisałes tę nekropolię. Foty zrobione w mroku, rozświetlone tysiącem zniczy są wyjątkowe . Zdumiewająco  wygląda cmentarz w początkach listopada...

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-04 07:29:17

Dziękuję wszystkim za sympatyczne słowa.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-03 19:38:40

Rozjarzone światełkami cmentarze mają swój refleksyjny urok. Mają też swoje historie,są jak drugie miasto....ciche i spokojne. U nas także jest Stary i Nowwy cmentarz. Jest tam kilka pomników poświęconych poległym i zaginionym. Cieszy mnie,że są bardzo zadbane.

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-11-03 19:36:08

Piękne zdjęcia. Cmentarze wyglądają tak oświetlone- nieziemsko.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-03 14:21:01

Dzięki Aniu za miłe słowa :-)

Aniu, mam problem z wrzuceniem zdjęć pionowych, mam kilka takich do tej "wycieczki". Po wrzuceniu ich do galerii, stają się zdjęciami poziomymi. A to byłoby bez sensu i niezbyt wygodne, aby osoby oglądające musiały przechylać głowę, by coś zobaczyć. Pytanie- gdzie może leżeć problem?

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126700 kilometrów
2014-11-03 13:51:53

Bardzo ładne zdjęcia, ciekawa opowieść i miejsce, też mam w planach się wybrać w tym tygodniu na cmentarz ale chyba po jasnoku jednak :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020