Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ela

Wielka Kopa

2014-10-19
2014-11-02 11:08:22
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Nazwa może wprowadzić w błąd.....

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wieściszowice

Piękna jesienna pogoda. Szkoda siedzieć w domu. Do wyprawy zachęca nas wiadomość o nowo otwartej ścieżce na Wysoką Kopę. Ta nazwa wprowadza w błąd. Proszę nie mylić z Kopą na Śnieżkę, ani z Wysoką Kopą w Górach Izerskich czy Tatrach. To maleńki szczyt.Wyruszamy z parkingu w Wieściszowicach koło Kolorowych Jeziorek. Za miejsce postojowe płacimy 10zł za caly pobyt, dużo i nie dużo ale z paragonem🙂.Obecnie parkingów jest trzy. My niestety stajemy na tym najniższym, bo jak się okazuje wszyscy wybrali się w to miejsce. Nie bardzo ucieszyła mnie ta wiadomość. Kolejnym zaskoczeniem jest informacja o zakazie pieczenia kiełbasek. A kiedyś było można.

Purpurowe Jeziorko
Purpurowe Jeziorko


Obecnie jeziorek jest cztery: Żółty Stawik to najmłodsze jeziorko do którego dojdziemy przechodząc pod tunelem. Purpurowe to wyrobisko najstarszej kopalni "Nadzieja" Woda tu jest roztworem kwasu siarkowego. Błękitne, to dawne wyrobisko "Nowe Szczęście" Kolor zawdzięcza miedzi. Zielony Stawek to niegdyś kopalnia "Gustaw Grube".

Po paru minutach dochodzimy do Rudawskiego Parku Krajobrazowego i znów niemiłe zaskoczenie. Parasole wrrrr. Zasłaniają widok z góry na Purpurowe Jeziorko ale skąd ta nazwa to niewiadmo bo woda ma kolor bardziej rdzawo-żółty, tak jak piryt kiedys tu wydobywany.

Tunel

Ciekawym miejscem jest Żółty Stawik, obecnie z małą ilością wody ale ciekawy dojściem wśród skał.Robimy parę zdjęć i wyruszamy w kierunku błękitnego jeziorka. Tu miłe zaskoczenie. Kolor jeziorka piękny. Mniejsze tłumy. Obok zostały odkryte sztolnie ale zdjęć nie mamy bo tam zatrzymali się wszyscy. W drodze powrotnej też się nie udało.

Wyruszamy w kierunku zielonego okresowego jeziorka. Szlakiem zielonym. Nie można przeoczyć dojscia bo jest ładnie oznakowane, porobione ławeczki i bajorko. Ludzie rozczarowani że tyle szli żeby nic nie zobaczyć. Ha Ha ha czyta się informacje. Wszędzie pisze że najładniejsze jest na wiosne i po opadach deszczu.

O kolorowych jeziorkach pisałam na Psz, ich barwa zależy od stężenia związków chemicznych zawartych w wodzie i od pory roku. Do tej pory podobały mi się wiosenne. Więc jest okazja sprawdzić zimowe. I może zielone odkryje przed nami swoją prawdziwą barwę. Położone są na różnych wysokościach

Żółty Stawik
Żółty Stawik

Po małym odpoczynku ruszamy dalej w kierunku Wielkiej Kopy. Wysokość 871m npm. Szlak zielony, ładnie oznakowany, opisany z tablicami informacyjnymi i punktami odpoczynku. Po drodze dochodzimy do skałek z których widać kawałek pięknej panoramy . Kiedyś pewnie była ciekawsza, ale drzewa ją zasłoniły. Od tego punku do Wysokiej Kopy już tylko kawałek. Wchodzimy i zdziwienie. Zero widoków, nic tylko drzewa do okoła. Są ławeczki, można odpocząć, jest tablica informacyja. Kiedyś znajdowała się tu 12m drewniana wieża widokowa. Jest plan ją odbudować. Byłoby super bo widoki napewno extra.

Cały spokojny spacerek w jedną strone zajmuje około godzinki. Można z dziećmi się wybrać bo przejście łatwe i dość ciekawe. Takie akurat na krótkie jesienne dni. Nie spodziewałabym się że jest tak oblegane przez turystów. Hmmm taka trochę rewia mody. Bo takich prawdziwych turystów odpowiednio ubranych było niewielu. Ale cóż to, można i w szpilkach tam się wybrać 🙂 jak ktoś lubi, tylko stać i patrzeć🙂.

Błękitno szmaragdowe Jeziorko
Zielone Jeziorko Szczyt Wielkiej Kopy
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2014-11-25 16:04:23

Elu, ja zaliczyłem te jezioska w tym roku, ale tak

1. Prywatne Schronisko Czartak

2. Zielony Stawek - bez wody

3. Błękitne Jeziorko

4. Purpurowe Jeziorko - ciągle pada
 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-03 14:07:09

A co tam turyści w szpilkach. Ważne, że Wam się podobało. Kolory na fotkach- przecudne! Zazdroszczę ;-)

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-11-03 10:57:38

Fajna i ciekawa trasa. Z tego co piszesz dobrze oznakowana, z wieloma punktami odpoczynku - ławeczki, tablice informacyjne jest wielkim atutem takiego szlaku. Plusem są również te jeziorka. Wycieczka Twoja podoba mi się, równiez podobają mi się zdjęcia. Pogoda dopisała a to jest najważniejsze niż inne niedogodnosći o których piszesz.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46810 kilometrów
2014-11-02 20:49:02
Ładnie powędrowaliście.Jeziorka pamiętam z wycieczki Doroty i Krzysztofa i juz wtedy zapragnąłem je zobaczyć . Fajnie ze i Tobie udało się je zobaczyć.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów
2014-11-02 19:58:24

Bardzo fajna wycieczka, piękna pogoda i tylko korzystac :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-11-02 18:08:33

[cytuj autor=' Danusia']Przepiękne zdjęcia Elu. Szmaragdowe jeziorko na tle błękitnego nieba,które się w nim przegląda...rewelacja...:-) Naprawdę piękne rejony są wokół Ciebie. [/cytuj]

Jeziorka kolorowe są cudne ! A mieszkasz naprawdę w regionie cudnym , w którym dosłownie ...o krok z domu jest co zwiedzać .

Zazdraszczam  i pozdrawiam :)

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-02 12:35:07

Przepiękne zdjęcia Elu. Szmaragdowe jeziorko na tle błękitnego nieba,które się w nim przegląda...rewelacja...:-) Naprawdę piękne rejony są wokół Ciebie.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020