Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Ela

Rybnicki zamek.

2014-10-12
2014-11-01 21:04:41
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Tajemniczy i ukryty.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Rybnica

O zamku w Rybnicy dowiedziałam się z audycji z Muzycznym Radiem na szlaku. Aż karpika szczeliłam, bo bardzo często przejeżdżam przez tą miejscowość i zadnych ruin nawet z daleka nie widziałam. Ale po sprawdzeniu miejsca, map i google faktycznie jest. Więc wybralismy się tam, zaopatrzeni w mapy i informacje zaczerpnięte z internetu jak go znaleść.Nastawieni byliśmy na niezłą przeprawę wg opisu, miały być pokrzywy, marsz pod górę , cuda wianki.Żeby znaleść to miejsce trzeba udać się w kierunku kościoła, który znajduje się przy drodze z Rybnicy do Starej Kamienicy. Za kościołem znajduje się drewniany drogowskaz z napisem Zamek w Rybnicy. Auto zostawiamy koło boiska i tu juz maszerujemy dalej. Przechodzimy pod wiaduktem kolejowym , z daleka wygląda jak tunel i tu spotykamy kolejny ślad w postaci tablicy informacyjnej. I wg opisu dojścia miały być krzaczory i ostre podejście więc zdębieliśmy bo nic takiego nie ma. Droga prowadzi koło stawów, poprowadzony jest tedy szlak konny, a ostre podejście to maleńka górka zaraz za budynkami. Więc uśmialismy się nieźle. Ktoś opisując trasę dojścia mił poczucie humoru🙂

Rozwiązała się zagadka niewidoczności zamku z drogi. Porostu jest zarośnięty i pagórek zbyt mały.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko fragmenty ścian i zasypane piwnice. Historia jego jest tajemnicza bo niewiele o nim wiadomo. Tylko przypuszczenia. Powstanie zamku przypisywanie jest Karolowie IV królowi czeskiemu, który miał tu przebywać w 1365r. Był on prawdopodobnie w rękach Nicoli von Reybnicz. Po 1423 zamek zdobyli husyci. Po ich ataku został został odbudowany i powiększony. Kolejne duże prace budowlane na zamku przeprowadzono w XVIII wieku i to trzykrotnie: w 1750, 1786 i 1794.Po odbudowie zasadniczym elementem był wzniesiony z łamanego granitu trójkondygnacyjny dom na planie prostokąta , z alkierzem kuchennym w północnej ścianie, nad którym prawdopodobnie znajdowała się komnata mieszkalna ogrzewana ciepłem komina. Parter budynku obejmował wąski korytarzyk, klatkę schodową oraz dwie lub trzy izby.Podobny podział występował na innych kondygnacjach. W połowie XIX wieku został opuszczony i popadł w całkowitą ruinę.W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Golejowie. Tu zawsze intrygował mnie pewien budynek. Zaniedbany ale piekny. Pewnie i tym razem bym przejechała obok niego ale jesienne barwy i czerwień lisci mnie wręcz zatrzymały jak czerwone światło na krzyżówce. Jest to dawny dwór sołtysów. Pierwsze zmianki pochodzą z XVI w. Obecny murowany budynek pochodzi z XIX wieku, dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem.

Trasa łatwa, krótka więc nadaje się na jesienne dni i popołudniwe spacerki.

Dwór w Golejowie
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-11-12 11:49:33

Hihi mnie również zaskoczyłas Elu...  nazwą Rybnik. Bo Rybnik na Górnym Śląsku to sporej wielkości miasto z elektrownią i zbiornikiem wodnym /w załączeniu/

Twoja wyprawa jest jak zwykle interesująca, ale zwróciłam uwagę na ... piękny plecaczek PSz! Doskonała promocja wśród pięknej scenerii świetnie przedstawiona.

Pozdrawiam serdecznie :-)

 

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-11-03 13:43:54

Nie będę powtarzał tego o Rybniku, więc napiszę tylko, że świetnie powędrowaliście i obaczyliście ruinki i śliczny "jesienny" dworek. Ekstra!

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2014-11-02 09:12:23

Mi też oczywiście się Rybnik od razu skojarzył :) Piękna Rybnica Elu, uwielbiasz takie miejsca, mi też nie są obojętne :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-11-02 08:32:59

Ciekawe ruinki:-) Fajne odkrycie.Ja też w pierwszej chwili myślałam,że chodzi o Rybnik,nie o Rybnicę. Jak to nigdy nie wiadomo,co kryją pozornie znane miejscowości. Gdzieś już pisałam,że dla mnie takim tegorocznym objawieniem był dobrze znany mi Lębork.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-11-02 08:12:00

Fajny niszczejący, jak to określiła Mokunka zamek. Zaniedbany ale piękny jak to napisałaś, to prawda. Śliczny jesienny krajobraz.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2014-11-02 00:33:27

Rybnicki zamek - myślałem  że chodzi o ten Rybnik że Śląska .Podoba mi się Twoja chęć poznawania mniej znanych obiektów.Fajnie spędzony dzień.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-11-01 23:12:40

Piękna wycieczka Elu, w promieniach jesiennego słonka .  Piekna okolica , sporo  zieleni. Szkoda jednak , że tak niszczeją zabytki....

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020