Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
ruiny zamku Kamieniec, Danusia

Ruiny zamku Kamieniec

2014-07-23
2014-10-12 15:49:13
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Gdy wyszliśmy z muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu nieoczekiwanie przejaśniło się i wyszło słońce. Postanowiliśmy wykorzystać ładną pogodę i pojechaliśmy w stronę malowniczych ruin zamku w Odrzykoniu.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Odrzykoń

Widać je już z daleka. Podobno w słoneczny dzień ,przy dobrej widoczności ,widać je nawet z Żarnowca. Podjazd był dość stromy, wąską asfaltówką , a trasa do zamku niezbyt dobrze oznakowana, co sprawiło ,że trochę pogubiliśmy się po drodze. Postawiliśmy pojazd na parkingu pod skałą i… dość długo podziwialiśmy malownicze ruiny zamku na szczycie skały Kamieniec. Fotek oczywiście też nie zabrakło. Dopiero po chwili wdrapaliśmy się na zamkowe wzgórze.

Zamek pochodzi z XIV wieku . Był budowlą fortyfikacyjną, broniącą południowych rubieży Rzeczypospolitej. Najpierw należał do króla, potem otrzymał go rycerz Klemens z Moskarzewa za obronę zamku w Wilnie. Moskorzewscy zmienili nazwisko na Kamienieccy, dlatego, że zamek stoi na skale Kamieniec. Późniejszy właściciel zamku ,Mikołaj Kamieniecki został pierwszym hetmanem wielkim koronnym w historii Polski. Odsprzedał on część zamku Sewerynowi Bonerowi. Córkę Bonera poślubił syn wojewody lubelskiego Firleja i tak w posiadanie zamku niskiego weszli Firleje. Z kolei zamek wysoki od 1599 do 1601r. należał do Stadnickich, potem do Skotnickich. Skotniccy przebudowali dach na zamku wysokim i wody deszczowe odprowadzali na dziedziniec Firlejów. Spowodowało to wieloletni konflikt między mieszkańcami zamku. Zakończyło go małżeństwo zwaśnionych stron. Wiele lat później Zofia Jabłonowska, córka kolejnego właściciela zamku, poślubiła Aleksandra Fredrę. Komediopisarz przeszukując archiwa zamkowe trafił na dokumenty sądowe sprawy Firlejów i Skotnickich i konflikt osadził jako kanwę jednej ze swoich najlepszych komedii ”Zemsty”. Słynny mur graniczny między zamkiem wysokim i niskim do dziś można oglądać na zamku Kamieniec. Po ślubie córki Fredry , Cecylii z hrabim Szeptyckim oraz drugiej córki Zofii ze Starowieyskim , a także jego siostry z hrabim Jabłonowskim, zamek wysoki przypadł Starowieyskim,a niski Szeptyckim. W XVIII na skutek wichury został zerwany dach na zamku wysokim. Ówczesny właściciel, hrabia Jabłonowski opuścił z rodziną zamek, który opustoszały powoli popadał w ruinę. Obecny stan to zaledwie ¼ dawnej substancji zamkowej. Zamek jest własnością skarbu państwa. Zarządza nim rodzina Kołderów. Oni też są właścicielami Muzeum Zamkowego. Stanowią je dwie wyremontowane sale z eksponowanymi tam pamiątkami związanymi z kolejnymi właścicielami zamku. Odbywają się tam również msze św.

Tyle mówi historia. Z zamkiem w różny sposób związane były znane osobistości min: św. Jan z Dukli, Balint Balassi- węgierski poeta, Wincenty Pol-poeta, Seweryn Goszczyński-poeta. Muszę jednak przyznać, że dla mnie najbardziej fascynująca była historia z postacią Aleksandra Fredry w tle. Bardzo lubię takie odkrywanie miejsc związanych ze znanymi postaciami. Hrabia pochodził z regionu Bieszczad, więc jego osoba pojawia się na turystycznych szlakach tu i tam. Ustalono nawet szlak turystyczny „Śladami Aleksandra Fredry”. Szkoda, że jego rodzinny dom, a właściwie pałac, znajduje się na terenie Ukrainy, w Beńkowej Wiszni. Ciekawostka ruin zamku Kamieniec jest punkt widokowy ,z którego można podziwiać rozległą panoramę okolicy,w tym widoczny na szczycie zalesionego wzgórza ,rezerwat ostańców Prządki.

panoprama ruin widziana z parkingu pod zamkiem
widok na ruiny z dołu,od strony skał
wejście na zamek dziedziniec wejście na mniejszy dziedziniec ruiny zamku ruiny zamku mur graniczny schody na wysoki zamek wzdłuż muru granicznego schody w strone zamku niskiego na dziedzińcu ruiny zamku ruiny zamku punkt widokowy na zamku widok ze skały kamieniec widok z zamku na okolicę ruiny zamku ruiny zamku,schody w strone wyjścia panorama spod zamku w oddali widoczny rezerwat Prządki
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
stanisław m Krajtroter 2175 kilometrów
2015-01-04 20:00:21

Dziękuję Ci za świetną relację, myślę że warto odwiedzić 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-10-16 14:23:37

Tradycyjnie już Danusia świetny opis zamku daje, wraz z tłem historycznym. A zastanawiałem się, kto, kiedy i po co wybudował tą budowlę. I teraz wszystko już wiem!

Świetne miejsce, moje klimaty.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-10-14 18:18:59

[cytuj autor=' marian']Bardzo ciekawe miejsce.Historia z Fredrą również mnie zaciekawiła.Znowu wiemy coś ciekawego.Zwiedzając Polskę uczymy się bardzo wszechstronnie.Nigdy nie przywiązywałem uwagi gdzie filmy są kręcone ale najbardziej Ty Danusia zasiałaś mi ziarko patrzenia pod tym kątem.Ostatnio oglądałem komedie Gdzie jest generał i jaka radość jak rozpoznałem zamek Czocha[/cytuj]

Cieszę się Marianie,że i moje wycieczki mogą stanowić inspirację. Uwielbiam wycieczki do miejsc znanych z planów filmowych,ale także te,które wiążą sie z jakąś historią lub znana postacią fikcyjną lub rzeczywistą. Wędrówka śladem scenografii polskich filmów z pewnoscią byłaby niezwykle ciekawa. Lubię też,podobnie jak Ty,w filmie rozpoznawać miejsca,w których byłam.Fajne uczucie:-)

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-10-14 14:24:38

Śliczne te ruinki. Opis bardzo ciekawy. Zdjęcia super. Bardzo fajne miejsce. Takie jak lubię.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2014-10-14 13:46:41
Bardzo ciekawe miejsce.Historia z Fredrą również mnie zaciekawiła.Znowu wiemy coś ciekawego.Zwiedzając Polskę uczymy się bardzo wszechstronnie.Nigdy nie przywiązywałem uwagi gdzie filmy są kręcone ale najbardziej Ty Danusia zasiałaś mi ziarko patrzenia pod tym kątem.Ostatnio oglądałem komedie Gdzie jest generał i jaka radość jak rozpoznałem zamek Czocha
Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-10-13 21:28:36

Bardzo fajne ruinki i ciekawa historia podoba nam się pozdrawiamy

Avatar użytkownika
kasia ejsmont Krajtroter 12734 kilometrów
2014-10-13 20:30:06

I ja tam byłam, też się pogubiłam, parkowanie pod zamkiem katastrofa. Historia z Fredrą bardzo nam się podobała, ale zamek z bliska trochę mnie rozczarował. Z daleka prezentował się bardziej zjawiskowo.

Ostatnio edytowany: 2014-10-13 20:32

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-10-13 17:38:46

[cytuj autor=' Danusia'][cytuj autor=' mokunka']Danusiu, nawiazując do tego co napisałaś , faktycznie zamek Kamieniec widać naprawdę z daleka... czy z Żarnowca nie wiem lecz faktycznie trudno nie trafić . Nawet bez GPS . W piękny , słoneczny dziń , gdy tam bylam przed kilku laty widniał majestatycznie, na wzgórzu , z odległosci chyba 10 km. Fajnie, że udalo Ci się odwiedzic to interesujące miejsce , mocno związane z hr.  Aleksandrem Fredro i jego "Zemstą ".. Ciekawe czy nadal nie ma tam gdzie zaparkować samochodu ? Czy już jakoś rozwiazano ten problem ? http://www.polskieszlaki.pl/forum.php?id_tematu=6699&func=dodaj [/cytuj]  Mimo widoczności zamku,my jakoś się pogubilismy. Może zagadaliśmy się i przeoczyliśmy drogowskaz?  Nieważne,ważne,że dojechaliśmy. Z parkingiem nie było żadnego problemu. Przy sklepie u stóp skały był rozległy, prawie pusty plac ( ubita ziemia). [/cytuj]

 

To chociaż dobrze,  że jakiś parking tam zrobili !!! Wtedy gdy ja byłam wszyscy parkowali na poboczu , a droga asfaltowa tam bardzo, bardzo wąziutka . Trudno było zaparkować i wyjechać stamtąd.

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-10-13 15:06:01

[cytuj autor=' mokunka']Danusiu, nawiazując do tego co napisałaś , faktycznie zamek Kamieniec widać naprawdę z daleka... czy z Żarnowca nie wiem lecz faktycznie trudno nie trafić . Nawet bez GPS . W piękny , słoneczny dziń , gdy tam bylam przed kilku laty widniał majestatycznie, na wzgórzu , z odległosci chyba 10 km. Fajnie, że udalo Ci się odwiedzic to interesujące miejsce , mocno związane z hr.  Aleksandrem Fredro i jego "Zemstą ".. Ciekawe czy nadal nie ma tam gdzie zaparkować samochodu ? Czy już jakoś rozwiazano ten problem ? http://www.polskieszlaki.pl/forum.php?id_tematu=6699&func=dodaj [/cytuj]

 Mimo widoczności zamku,my jakoś się pogubilismy. Może zagadaliśmy się i przeoczyliśmy drogowskaz?  Nieważne,ważne,że dojechaliśmy. Z parkingiem nie było żadnego problemu. Przy sklepie u stóp skały był rozległy, prawie pusty plac ( ubita ziemia).

Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
2014-10-12 20:50:11

Prezentujesz Danusiu malownicze miejsce z bogatą historią! Wędrowanie po Takich ruinach to naprawdę przyjemność. I do tego ten klimat czasów i komedii Fredrowskich ... piekne !

Pozdrawiam serdecznie :-)
 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-10-12 19:47:37

Danusiu, nawiazując do tego co napisałaś , faktycznie zamek Kamieniec widać naprawdę z daleka... czy z Żarnowca nie wiem lecz faktycznie trudno nie trafić . Nawet bez GPS . W piękny , słoneczny dziń , gdy tam bylam przed kilku laty widniał majestatycznie, na wzgórzu , z odległosci chyba 10 km.

Fajnie, że udalo Ci się odwiedzic to interesujące miejsce , mocno związane z hr.  Aleksandrem Fredro i jego "Zemstą "..

Ciekawe czy nadal nie ma tam gdzie zaparkować samochodu ? Czy już jakoś rozwiazano ten problem ?

http://www.polskieszlaki.pl/forum.php?id_tematu=6699&func=dodaj

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2014-10-12 18:49:04

Bardzo ciekawe miejsce :) Fajne ruiny i historia

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-10-12 17:35:35

Piękne malownicze ruiny XIV w zamku z interesującą i bogatą historią. Fajnie opisane, nigdy nie byłem, lubię takie miejsca odwiedzać są bardzo ciekawe i nigdy mi zwiedzanie ruin zamków się nie znudzi.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020