Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Aleja Najświętszej Maryi Panny,w tle Jasna Góra, gaba

Częstochowa

2008-11-15
2008-11-15 09:17:04
Avatar użytkownika
gaba Krajtroter 2313 kilometrów
Na poczatek kilka słów o historii...
W XI wieku nad Wartą istniała wies,która dała dała początek Częstochowie.W dokumentach nazwa pojawila się po raz pierwszy w XIII w. jako wieś rycerska"Czenstochowa".W XV w. po objęciu tutejszych ziem przez księcia Władysława Opolczyka Częstochowa otrzymała prawa miejskie.
W 1832 roku przybyła z Węgier grupa Paulinów i objęła w posiadanie niewielki drewniany kościół,położony na wapiennym wzgórzu.Paulini nazwali wzgórze Jasną Górą.Dzięki darowiznom i fundacji Władysława Jagiełły i jego żony Jadwigi wzniesiono w tym miejscu klasztor murowany.
Klasztor na Jasnej Górze-unikalny zabytek,w ktorym można dostrzec 5 epok stylowych.Najstarsze są budowle sakralne.W bryle zespołu klasztornego wyróżnia sie wieża górująca nad całym miastem i bastionowe wały obronne.Klasztor otoczony jest parkiem.
Do sanktuarium prowadzi kilka bram-pierwsza wejściowa to Brama Lubomirskich z 1723 roku.Na murze obraz Matki Bożej,nad nim rzeżba św.Michała Archanioła.
Druga brama pochodzi z 1767 roku a wzniesiona zostala dla Stanisława Augusta Poniatowskiego,za nią brama z rzeżba Matki Bożej Bolesnej z 1891 roku.
Kaplica Matki Bożej składa się z trzech części.W najmniejszej zachowały sie sklepienia gotyckie z XVII-wieczną polichromią.Do kaplicy przylega Bazylika p.w Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia NMP.
Ołtarz główny został ufundowany w 1650 roku przez kanclerza koronnego Jerzego Ossolińskiego.Pokryty okładzina z czarnego hebanu,przystrojony srebrem,zaliczany jest do najwybitniejszych dzieł wczesnego baroku w Polsce.W oltarzu umieszczony jest Cudowny Obraz,udekorowany wotami z klejnotów i drogich kamieni,ozdobiony koronami papieskimi,ofiarowanymi przez Jana Pawla II.
Sala Rycerska z 1647 r. w stylu renesansu.Na ścianach portrety królów polskich oraz XIX-wieczne plaskorzeżby ze scenami obrony Jasnej Góry.Można tez zwrócic uwagę na płótna przedstawiające wydarzenia z dziejow klasztoru m.in. przekazanie Cudownego Obrazu,napad husytów na klasztor w 1430 r.,pożar klasztoru w 1690r.,czy przybycie króla Sobieskiego na Jasną Górę.Jest też tam ekspozycja sztandarow oddziałów bojowych z czasów II wojny.
Wieczernik-obszerny dziedziniec otoczony kolumnami i krużgankami.Wzniesiony po 1921 r.,w miejscu dawnego cmentarza klasztornego.Uwagę przyciąga płaskorzeżba na frontonie Wieczernika.Droga Krzyżowa wybudowana w latach 1900-1913,pomnik Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego,dzwony jasnogórskie odlane w 1912 r.,wieża w stylu barokowym ma wysokośc 106 metrów,park częstochowski zaprojektowany prawie 200 lat temu,obejmuje obszar 12 ha i można tam zobaczyc rzadkie gatunki drzew,muzeum częstochowskie,ciekawy ratusz miejski wzniesiony w latach 1828-1836 w stylu póznoklasycystycznym w miejscu łączącym Starą i Nową Częstochowę.
Brama Lubomirskich po prawej Brama Lubomirskich,po lewej pomnik Wyszyńskiego wieża klasztoru Wieczernik pomnik Jana Pawła II Sala Rycerska replika XVII-wiecznych armat umieszczonych na wałach jasnogóskich Droga Krzyżowa-stacja VI Ratusz Miejski,styl póznoklasycystyczny Muzeum Częstochowskie kościół św.Zygmunta,najstarszy,styl póznobarokowy kościół św.Jakuba ma cechy architektury cerkiewnej park częstochowski park częstochowski Panorama miasta z wieży klasztornej Częstochowa
Avatar użytkownika
gaba Krajtroter 2313 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
gaba Krajtroter 2313 kilometrów
2008-11-15 16:49:56
Pogoda dopisała,było super!!!
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-11-15 16:45:21
Gaba,byłaś z dzieckiem???;-) Pięknie jest w Częstochowie!
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020