Muzeum Historyczne Sanoka, Danusia

Sanok i jego atrakcje

2014-07-22
2014-09-13 19:05:12
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

       Po Lesku przyszła kolej na Sanok. Co prawda plany na Bieszczady mieliśmy zupełnie inne, ale w pierwszych dniach naszego pobytu tam trafiliśmy na czas praktycznie ciągłych ulewnych deszczy, więc siłą rzeczy, musieliśmy je zmodyfikować adekwatnie do sytuacji. Stąd pomysł na Sanok, czego absolutnie nie żałuję.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sanok

W Sanoku jest co oglądać. Tradycyjnie zaczęliśmy od uroczego, dość rozległego Rynku z przyległym deptakiem. Zabudowa Rynku pochodzi z XVII wieku. Poza szeregiem kamieniczek znajduje się przy nim Kościół Znalezienia Krzyża i klasztor ojców Franciszkanów. Zwraca uwagę Ratusz w nietypowym różowym kolorze. Przy Ratuszu ,dosłownie wśród przechodniów, stoi pomnik Zdzisława Beksińskiego, znanego, urodzonego w Sanoku rzeźbiarza i fotografa. Lubię takie pomniki, wpasowane w tłum przechodniów, stojące nie na cokole, lecz na poziomie chodnika, jakby postać była jednym z przechodzących , który tylko na chwilę zatrzymał się patrząc na Rynek.Tuż obok jest budynek dyrekcji Muzeum Historycznego Sanoka. Niegdyś mieścił się w nim zajazd, potem austriacki odwach oraz apteka. A na pobliskim Placu św. Jana sympatycznie zaskoczyła nas niecodzienna wystawa fotografii rozpiętych na budynkach. Tematem fotografii była historia garnizonu Sanok. Miejsce ekspozycji wybrano chyba nieprzypadkowo, bo znajduje się tam pomnik poświęcony Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę. W tym miejscu odbywają się różne uroczystości miejskie i państwowe.

pomnik Zdzisława Beksińskiego
pomnik Zdzisława Beksińskiego

Nieco dalej wznosi się szesnastowieczny sanocki zamek ,a w nim ,jakżeby inaczej, ekspozycja dzieł Zdzisława Beksińskiego. Są tam również spore zbiory ikon oraz wyposażenia cerkiewnego, co bardzo przybliża bieszczadzkie klimaty kulturowe. Z zamkowego wzgórza roztacza się świetna panorama Sanoka. W upalny dzień, po ulewnym deszczu, na okolicznych wzgórzach unosiły się niesamowite mgły, które jeszcze niejednokrotnie obserwowaliśmy podróżując po bieszczadzkich szlakach.

Na pobliskim deptaku – ul. 3 Maja , znaleźliśmy coś co lubię-ławeczkę wojaka Szwejka, którą wypatrzyłam wcześniej wśród atrakcji na PSz. Oczywiście fotka z wojakiem musiała być ,nie inaczej. Pomnik upamiętnia krótki pobyt Szwejka w Sanoku, oczywiście opisany w znanej książce Jaroslawa Haska „Przygody dobrego wojaka Szwejka”. Potarcie nosa Szwejka podobno ma przynosić szczęście, więc nic dziwnego, że wojak ma ten nosek nieco wyświecony. Niedaleko są schody serpentyny wiodące z ul.3 Maja na osiedle Błonie.

kościół Znalezienia Krzyża
ławeczka wojaka Szwejka
 depaka ul. 3 Maja


Jednak zdecydowanie największe wrażenie w Sanoku zrobił na mnie niezwykły skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego, a zwłaszcza jego centralna część, czyli Rynek Galicyjski. Zastanawiałam się nawet, czy nie opisać go w osobnej relacji, ale doszłam do wniosku, że pojawiał się już na PSz wiele razy, więc nie ma potrzeby opisywać go drobiazgowo. A zapewne trwałoby to dość długo, bo jest w nim co oglądać. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum dwie godziny i to pod warunkiem, że zwiedza się bardzo pobieżnie. Teren ekspozycji zajmuje 38 ha i jest chyba jednym z największych w Polsce. Można tam zobaczyć chaty, kapliczki, cerkwie i budynki różnych grup etnicznych z regionu Bieszczad- Pogórzan, Dolinian, Łemków oraz Bojków. Niezwykłym miejscem jest Rynek Galicyjski. Wokół Rynku stoją domy dawnych rzemieślników. Wewnątrz można podziwiać orginalne wyposażenie mieszkań ,a także warsztatów i sklepików. Wchodząc na przykład do domku zegarmistrza słyszy się już od wejścia tykanie i bicie zegarów, a wśród czasomierzy autentyczny zegarmistrz naprawia zegarki, w piekarni cudownie pachnie świeżym chlebem, a u aptekarza ziołami. Dodatkowo po Rynku kręcą się galicyjscy Żydzi w charakterystycznych strojach z epoki, co stanowi po prostu wisienkę na torcie. Jest to niezwykle klimatyczne miejsce i śmiało polecam każdemu ,kto przebywa w okolicy Sanoka, odwiedziny w tym wspaniałym skansenie.

Na zakończenie wizyty w Sanoku perełka geologiczna. Przy wyjeździe z terenu skansenu można zobaczyć nad Sanem oligoceńskie warstwy krośnieńskie w naturalnej skale plus fachowy opis. Wszystko jak najbardziej na duży plus. Nic dziwnego, że hasło reklamowe Sanoka to SanOK.

Rynek
Rynek


Ratusz Kościół i zespół klasztorny franciszkanów fontanna na Rynku Plac św. Jana pmnik poświęcony Synom Ziemi Sanockiej Poległym i pomordowanym za Ojczyznę wystawa fotografii historii garnzonu Sanok widok ze wzgórza zamkowego na miasto brama do zamku dziedziniec zamkowy zamek dziedziniec zamkowy armata na dziedzińcu zamkowym studnia na dziedzińcu zamkowym mgły nad Sanem-wido ze wzgórza zamkowego wejście do skansenu Muzeum Budownictwa Ludowego Rynek Galicyjski w skansenie Rynek Galicyjski Rynek Galicyjski pracownia zegramistrza w dmu zegramistrza warsztat stolarza w domu stolarza w domu stolarza w skansenie ta i kolejne fotki-ekspozycja w skansenie warstwy krośnieńskie
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-09-17 20:34:52

Miło mi Marcinie,że dobrze oceniasz moje relacje. Osobiście nie jestem entuzjstką twórczości Beksińskiego,ale lubię wszelkie lokalne ciekawostki,więc i ta o nim jest dla mnie ważna. U nas w Słupsku taką osobistością,której twórczość można oglądać w muzeum jest Witkacy,nie mniej psychodeliczny niż Beksiński,choć zapewne w nieco innej formie.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2014-09-17 10:01:16

Tradycyjnie już świetna i fachowa relacja Danusi z wycieczki. Piękne miejsca! Nie jestem pewien, ale ten skansen w Sanoku pojawił się chyba w którymś z odcinków "Nie ma jak Polska"?

PS. Co do Zdzisława Beksińskiego, to jego obrazy wywierają na mnie niesamowite wrażenie. Moja rodzina ma album z obrazami, coś pięknego, taka horrorystyczna psychodelia. Wiem, że to pewnie nie temat do PSz, ale jego syn, Tomasz, dziennikarz (m.in. muzyczny), miał ogromny wpływ na mój gust muzyczny, pamiętam, jak po nocach słuchałem i nagrywałem na kasety jego audycje z III-ki. Szkoda, że już go nie ma wśród nas, i że tak tragicznie zakończył swoje życie...Zresztą Zdzisław też przecież nie zmarł śmiercią naturalną...

PS2. Na mojej półce czeka biografia Beksińskich autorstwa pani Grzebałkowskiej. Czekam na jakieś parę dni wolnego (może w grudniu?), by ją przeczytać.

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2014-09-17 08:23:55

Muszę się wybrać. Siostra była niedawno i zachwalała. Tu też widzę że warto.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-09-16 21:08:45

Panorama miasta ze wzgórza zamkowego,super:-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-09-16 09:19:34

[cytuj autor=' adamk76']Sanok to miasto usytuowane w dolinie Sanu, miejscowość przejazdowa w Bieszczady. Z miastem związany jest słynny malarz Beksiński. Jest to również centrum kulturowe, słynące z wielu festiwali i wydarzeń kulturalno- folklorystycznych. Ostatnio edytowany: 2014-09-16 06:51[/cytuj]

Wszystko się zgadza :-)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-09-15 20:57:03

Piękne ciekawe okolice coraz bardziej nas 'bierze" ach te Bieszczady 🙂

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2014-09-15 07:14:30

Piękny Sanok na Twoich zdjęciach, trochę mi się marzyło to miasto w tym roku, własnie skansen, jak byliśmy na wschodzie, ale jednak było trochę za daleko 🙂

No dla Was nie było, super, mimo rogala olbrzymiego 🙂 No ale jak jechać to jechać , nie 🙂

Ostatnio edytowany: 2014-09-15 07:19

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-09-14 21:36:11

[cytuj autor='Turysta Kulturowy Barsolis Karol ']piekny ten Sanok i okolice      Pozdrawiam Karol PS. alez  to daaalekoo od  domu Danusko [/cytuj]

Bardzo daleko do domu Karolu,jakieś 860 km w najkrótszej linii,a my jechaliśmy przecież rogalem przez lubuskie i opolskie.:-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-09-14 19:34:29

piekny ten Sanok i okolice 

 

 

Pozdrawiam Karol

PS.

alez  to daaalekoo od  domu Danusko

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70513 kilometrów
2014-09-14 10:34:11

Wycieczka mimo ciągłych ulew jak widać udana. Jest co zwiedzać, piękny ryneczek, i skansen. I zgadzam się z Tobą ze stwierdzeniem że to niezwykły skansen. Dzięki przypadkowki udało sie Wam fajne zwiedzanie.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2014-09-13 19:34:28

Ach te bieszczady!Wogóle mi nie znane a takie piękne.Teź bym otarł nosa Szwejkowi bo szczęścia nigdy nie za dużo.Piękne fotki.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021