Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Kościół św. Katarzyny, Marcin_Henioo

Weekend w Trójmieście

2014-09-05 - 2014-09-07
2014-09-08 14:21:32
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

No i znowu w 3-mieście...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Chełmża > Gdynia > Gdynia > Gdańsk > Sopot > Gdynia > Chełmża

Do 3-miasta przyjechaliśmy w piątek popołudniu. W sobotę przed południem, zaraz po śniadaniu, wyszliśmy z domu. Pojechaliśmy autobusem miejskim i SKM-ką przez Sopot na gdańską starówkę.Szliśmy dokładnie tą samą trasą, co rok wcześniej- od ulicy Wielkie Młyny, po lewej minęliśmy kościół św. Katarzyny, po prawej basztę Jacek i Pańską doszliśmy spacerkiem już na starówkę- na ul. Węglarską. Podziwiając śliczne kamieniczki, minęliśmy Wielką Zbrojownię. Po drodze natknęliśmy się na kataryniarza z papugą.

Ratusz Staromiejski
Ratusz Staromiejski


Potem doszliśmy już na Długą, pomalutku do Neptuna, koło Ratusza i dalej Długim Targiem w stronę Zielonej Bramy i Motławy. Po lewej i po prawej prześliczne kamieniczki.

Na moście na Motławie standardowe fotki na tle Żurawia. I tutaj ciekawa rzecz, bo z okazji Jarmarku św. Dominika nad Motławą na Wyspie Spichrzów stanęło 55-metrowe koło widokowe. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć Gdańsk i Zatokę Gdańską z ciekawej perspektywy. Po krótkiej chwili zastanowienia, postanowiliśmy iść z córką. Coś wspaniałego, oglądać z tej perspektywy stary Gdańsk i okolice, aż po zatokę. Cena trochę kosmiczna, ale co tam, raz- niezawsze.

Fontanny przy Wielkim Młynie
W drodze na Starówkę
Kościół św. Katarzyny

Po wyjściu z koła, podziwialiśmy odnowione tereny po prawej stronie Motławy- można tam spacerować i spacerować. Następnie poszliśmy na druga stronę i dalej, w dół, wzdłuż Motławy w stronę Żurawia, na szczęście, tłumów już nie było, w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale wtedy to były jeszcze wakacje.Następnie mijając TEN historyczny budynek Poczty i pomnik ku czci Obrońcom Poczty Polskiej, kościół św.Jakuba, bibliotekę gdańską PAN, doszliśmy przy Pomniku Poległych w 1970 Stoczniowców do bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej i przez nią weszliśmy na teren stoczni. Wyczytaliśmy wcześniej, że we wrześniu wstęp jest free, więc tym bardziej, korzystając z tego, że jesteśmy tak blisko, udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności. I tu powiem tylko tyle- coś pięknego. Z zewnątrz budynek przedstawia się imponująco, ale wewnątrz robi jeszcze większe wrażenie. Tłumów na szczęście nie było, czego się obawialiśmy, myśląc, że to weekend, w dodatku wstęp, jak już pisałem, za darmochę. Sporo było obcokrajowców. Za wejściem, po prawej stronie można odebrać audio-guide, ale my z tego nie skorzystaliśmy. To muzeum to tak naprawdę 6 większych sal (plus mniejsza sala papieska na I piętrze) na 2 piętrach. I w każdej kawał naszej, polskiej, współczesnej historii. Nasza córka, ale i my też, byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Naprawdę, ciarki przechodziły człowieka, gdy siedziało się w Starze, którym jeździło ZOMO na akcje pacyfikacyjne, oglądając wstrząsające i brutalne sceny nagrane w tamtych czasach. Można było posiedzieć w fotelu Jacka Kuronia, wyobrazić sobie, jak wyglądały obrady Okrągłego Stołu, a nawet zobaczyć z bliska Złotą Palmę, jaką otrzymał A.Wajda w Cannes za „Człowieka z żelaza”. Można też dowiedzieć się, co jako pierwszy do Polski przeszmuglował reżyser Stanisław Bareja. Wszystko pachnące świeżością i nowością.

Na Starówce
Na Starówce

Abstrahując już od tego, jakie kto ma zapatrywania i poglądy polityczne, ECS to naprawdę perełka, godna zwiedzenia. Można tam spokojnie planować cały dzień, tym bardziej, że jest dużo do czytania i do oglądania. Naprawdę warto tu przyjść.

Ciekawostka- w ECS’ie był akurat prezydent Estonii, sympatyczny pan z muszką, w związku z czym początkowo zwiedzanie było nieco utrudnione.

Lwy gdańskie
Lwy gdańskie

Po wyjściu na zewnątrz oczywiście obowiązkowe fotki przed bramą (aż dziw pomyśleć, że przy TEJ właśnie bramie działy się tak ważne i historyczne dla nas, ale i dla Europy, wydarzenia), zakup drobnych pamiątek w sklepiku przed bramą, i pojechaliśmy do Sopotu. A Sopot, jak to Sopot- co tu dużo pisać? Monciak, Monciak, jeszcze raz Monciak, i Molo, na które tym razem nie wchodziliśmy… Sporo ludzi było, jak zwykle.

A w niedzielę po obiadku powrót A-1 do domu- jak to dobrze, że jest ta autostrada. Planowaliśmy jeszcze jakieś zwiedzanie po drodze, ale przecież nasi grali z Argentyną o 16:30, więc trzeba było cisnąć do domku.

Na Starówce
Na Starówce
Na Starówce

Podsumowując, ten pobyt w 3-mieście można określić tylko i wyłącznie w ten sposób: było super!

Kataryniarz Na Starówce Na Starówce Na Starówce Na Starówce Na Starówce Na Starówce - Neptun Na Starówce - Neptun Na Starówce Ratusz gdański Na Starówce Widoki z koła widokowego Koło widokowe Na Starówce Na Starówce Na Starówce Na Starówce Na Starówce Na Starówce Koło widokowe Widoki z koła widokowego Widoki z koła widokowego W kabinie koła Widoki z koła widokowego Widoki z koła widokowego Widoki z koła widokowego Koło widokowe Koło widokowe Nad Motławą Nad Motławą Nad Motławą Nad Motławą Nad Motławą Nad Motławą Nad Motławą Nad Motławą Koło widokowe Nad Motławą Nad Motławą Portrety amerykańskich gwiazd nad Motławą Pomnik ku czci Obrońcom Poczty Polskiej TA Poczta Kościół św.Jakuba Biblioteka gdańska PAN Pomniku Poległych w 1970 Stoczniowców Stocznia Gdańska i znany na całym świecie symbol ECS Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej Wejście do ECS W ECS Skąd się wziął ten symbol Suwnica W ECS Multimedialne ECS Eksponat ECS- lada społemowska W ECS Eksponat w ESC Mój dom murem podzielony... W ECS W ECS W ECS W ECS W ECS W ECS W ECS- Złota Palma W ECS W ECS W ECS W ECS W ECS- kto nie zna tego obrazka? W ECS Stocznia Gdańska - brama W ECS W ECS- historie powstań antykomunistycznych W ECS- hol główny W ECS W ECS W ECS- straszny STAR W ECS W ECS W ECS- ciekawostka W ECS Po wyjściu z ECS Pomniku Poległych w 1970 Stoczniowców i ECS Jedz jabłka Urzad Miasta w Sopocie Na Monciaku Krzywy Domek W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie W Sopocie Kościół św.Jerzego w Sopocie Kościół św.Jerzego w Sopocie W Sopocie
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Lucy i Tom Krajtroter 21318 kilometrów
2014-09-17 08:31:58

Aż wstyd przyznać, ale z tej strony Bałtyku jeszcze nie byłam. Zamierzałam kilka razy wybrać się na weekedn ale jeszcze mi się nie udało. Piękne zdjęcia i dzięki relacji będę wiedzieć co zobaczyć :)

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2014-09-13 17:13:30

Dawno temu tu Byliśmy ... piękne wspomnienia

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-09-11 13:19:27

piekna wyprawa ,do pieknego Gdanska

 

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-09-09 13:54:40

Dziekuję wszystkim za miłe słowa. Polecam wszystkim ECS.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-09-09 13:54:02

[cytuj autor=' Danusia']Świetna wycieczka. Wiele miejsc dobrze mi znanych-kocham Długi Targ w Gdańsku i spacer nad Motławą. Do Centrum Solidarności musze się koniecznie kiedyś wybrać-w końcu jej etos kojarzy mi się z czasem młodości. A koło widokowe  z drugiej strony Motławy-fantastyczna sprawa,jak London Eye. [/cytuj]

Dzięki:-) Co do London Eye, to atrakcja w Gdańsku nieco mniejsza ;-)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-09-09 13:52:50

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']No gratuluję jeszcze dobrze farba nie wyschnęła a już zwiedziłeś Centrum.  [/cytuj]

Szczerze mówiąc, w Gdańsku mieliśmy być tydzień wcześniej, więc pewnie byśmy ECS-u nie zwiedzili, z uwagi na tłumy. Ale zrządzeniem losu, wtedy nie mogliśmy jechać...

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-09-08 23:40:08

Super Gdańsk fajne miasto dużo historii i zabytków byliśmy dawno temu , pozdrawiamy

 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2014-09-08 19:03:37

Uwielbiam Gdańsk dlatego zazdraszczam Ci z całego serducha, ale i my odwiedziliśmy 2 inne miasta w weekend, które uwielbiam, także nie ma źle ;) Dobrze że pogoda wszystkim dopisała :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2014-09-08 18:24:00
Wspaniała wycieczka.Najbardziej nie znam Gdańska.Koła widokowe to wspaniała rzecz.Dobrze ze Polacy wygrali to warto było spieszyć się do domu.My mieliśmy jechać do Sobieszowa żeby wejść na zamek Chojnik ale chęć zobaczenia meczu wygrała.Trochę było mi żal bo pogoda była piękna.
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-09-08 18:14:21

No gratuluję jeszcze dobrze farba nie wyschnęła a już zwiedziłeś Centrum. 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-09-08 14:43:42

Świetna wycieczka. Wiele miejsc dobrze mi znanych-kocham Długi Targ w Gdańsku i spacer nad Motławą. Do Centrum Solidarności musze się koniecznie kiedyś wybrać-w końcu jej etos kojarzy mi się z czasem młodości. A koło widokowe  z drugiej strony Motławy-fantastyczna sprawa,jak London Eye.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020