Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Leśna Huta, Roman Świątkowski

Szklarska Poręba dookoła. (Wysoki Kamień,Chybotek i wod.Szklarki)

2014-08-04
2014-08-22 17:57:39
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Góry Izerskie czyli Wysoki Kamień, Czarna Góra oraz Chybotek i Wodospad Szklarki.


Trasa:Szkl. Poręba (1Maja) – Wodospad Szklarki, Schr. Kochanówka 568mnpm – Chybotek – Przy Zbójeckich Skałach 681mnpm – Czarna Góra 964mnpm – Wysoki Kamień 1058mnpm – Hutnicza Górka 771mnpm – Szkl. Poręba (1Maja).

 

"Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.[...] Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem." Wojciech Kurtyka.Leśna Huta
Leśna Huta

Pętelka wokół Szklarskiej rozpoczęła się na ul. 1 Maja gdzie podążyliśmy za oznakowaniami szlaku czarnego w kierunku Leśnej Huty wielowiekowej huty szkła wykonujące przepiękne, ręcznie robione barwione formy ze szkła. Po odwiedzeniu i zakupie pamiątek ruszamy dalej szlakiem czarnym. Tuż za Karczmą Hutnika (Leśna Huta) skręcamy w prawo (trzeba uważać, droga asfaltowa którą dotąd maszerowaliśmy idzie prosto). Szlak prowadzi nas obok wioski indiańskiej Canoe. Za wioską skręcamy w ul. Kołłątaja, mijamy Starą Chatę Wolańską „Juna”. Chata Wolańska to siedziba Wolanów, średniowiecznych mistrzów przetwarzających bogactwa natury, kamieni szlachetnych, kwarcu, rud żelaza. Dalej szlak czarny prowadzi nas lasem wzdłuż rzeczki Szklarka z licznymi kaskadami, bardzo ładny odcinek trasy. Idąc tak nawet nie zauważyliśmy kiedy dotarliśmy do najpopularniejszego karkonoskiego wodospadu Szklarki. Wodospad udostępniono już w XVIII wieku. Przy wodospadzie znajduje się Schronisko PTTK Kochanówka, przy którym oczywiście zatrzymujemy się na dłużej.

w sklepie Leśnej Huty
Stara Chata Wolańska


Czas przejścia: Szklarska PorębaWodospad Szklarki szlak czarny 50 minut.Spod schroniska maszerujemy wzdłuż Szklarki która wpada do rz. Kamienna, którą przekraczamy idąc przez mostek, przechodzimy przez parking ze straganami z pamiątkami. Szlak czarny pnie się do góry ale tylko przez moment. Po pewnym momencie opuszczamy szlak czarny i kierujemy się łącznikiem do szlaku niebieskiego, którym docieramy pod jedną z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby jaką jest granitowa skała złożona z kilku bloków – Chybotek. Ze względu na kształt nazywany był również Misą Cukru. A najwyżej położony kamień łatwo można rozkołysać. Ruszamy dalej szlakiem niebieskim w kierunku Szkl. Poręba Dolna, mijamy Chatę Izerską a następnie miejsce ważne dla Szklarskiej Poręby, kamień upamiętniający miejsce powstania miasteczka. Skręcamy za oznakowaniami szlaku niebieskiego w ul. Kolejową. Przed dworcem PKP SZ.P. Dolna zmieniamy szlak na czarny, którym maszerujemy pod krzyżówkę szlaków turystycznych przy Zbójnickich Skałach. Odcinek trasy łatwy, częściowo prowadzi drogą asfaltową, płaski.

Czas przejścia: Wodospad Szklarski – Zbójeckie Skały szlak czarny, niebieski 1 godz. 15min.

początek wodospadu Szklarki
początek wodospadu Szklarki

Przy Zbójnickich skałach dołącza szlak żółty, który będzie teraz głównym naszym szlakiem naszej wędrówki po Górach Izerskich. Szlak czarny częściowo biegnie równolegle do żółtego ale przy Zakręcie Śmierci skręca do Sz.P. Biała Dolina. Idziemy za oznakowaniami szlaku żółtego, mijamy zakręt śmierci. Trasa prowadzi przez las, biegnie prosto drogą leśną powoli pnąc się do góry. Mijamy Czarną Skałę. Od tej skały szlak zaczyna dość ostro piąć się do góry. Docieramy na szczyt Czarnej Góry na której znajduje się grupa skał, przy której postanawiamy troszkę odpocząć przed dalszym marszem. Ruszamy dalej za szlakiem żółtym, wśród drzew szlak biegnie w miarę płasko, po pewnym czasie mijamy ostaniec skalny Kozia Skała i po chwili docieramy na szczyt Wysokiego Kamienia na którym znajduje się schronisko oraz czeka na nas jedno z najwspanialszych widoków Sudetów. Roztacza się widok na Szklarską Porębę Karkonosze ze Szrenicą i Śnieżką, Pogórze i góry Izerskie podziwiać można Kotlinę Jeleniogórską, Pogórze Kaczawskie. Odcinek płaski, zalesiony prowadzący dość szeroką ścieżką widoczną z daleka. Jedynie podejście pod sam wierzchołek Czarnej Góry dość stromy.

wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
schronisko Kochanówka

Czas przejścia: Zbójnickie Skały – Wysoki Kamień szlak żółty 1godz. 30min.

jescze raz Wodospad Szklarki
jescze raz Wodospad Szklarki

Po dość dłuższej przerwie, a można przy dobrej pogodzie spędzić troszkę czasu na szczycie ruszamy dalej tym razem Głównym Szlakiem Sudeckim czerwonym. Powoli schodzimy, nie stromą drogą, a szlak co jakiś czas otwiera przed nami widoki na Karkonosze. Mijamy Osiedle Podgórze, przechodzimy niewielkie wzniesienie Hutniczej górki, maszerując tak za oznakowania szlaku dochodzimy do wiaduktu przy dworcu PKP Szkl. Poręba Górna i powoli kończymy wędrówkę.

Czas przejścia: Wysoki Kamień – Szklarska Poręba 1Maja szlak czerwony 1godz 15min.

podejście szlakiem czarnym
podejście szlakiem czarnym

Całkowity czas przejścia szlaku ok. 4godz 30min. bez przerw na odpoczynek lub podziwianie atrakcji. Spokojnie można wyjść o godz. 9 i na obiadek na godz. 15/16 spokojnie wrócić. Trasa nie trudna z dużą ilością atrakcji – Leśna Huta, Chata Wolańska, Chata Izerska, Wodospad Szklarki, ostańce skalne Chybotek, Dzwonnica, Kozie Skały, Wysoki Kamień itp. Piękne widoki, wioska indiańska, schroniska, zakręt śmierci.

Chybotek
Chybotek
w stronę Szkl. Poręba Dolna

Panorama i Chata Izerska
Panorama i Chata Izerska
Początek miasta gdzieś na szlaku przy zakręcie śmierci, czarny kamień żółty szlak na Czarnej Górze Kozi Kamień Wysoki Kamień i widoczne schronisko widok z Wysokiego Kamienia widok z Wysokiego Kamienia Widok z Wysokiego kamienia zejscie czeronym szlakiem z Wysokiego Kamienia do Szklarskiej.
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-09-12 17:47:44

Romku, piękne Karkonosze i My tu Byliśmy.

Ostatnio edytowany: 2014-11-25 15:29

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2014-08-25 10:47:21

Zgadzam się w całej rozciąłgłości z przedmówcami.

Super wycieczka, jak zwykle u Romka.

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47177 kilometrów
2014-08-24 23:45:13
Super opracowałeś wędrówkę po Karkonoszach.Piątka.
Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-08-24 20:30:52

Super trasa, znana mi dość dobrze. Piękne zdjęcia. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19196 kilometrów
2014-08-23 21:36:47

Sporo fajnych miejsc obeszliście,

takich które mi się podobają,

super zdjęcia

pozdrawiam

 

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-08-23 09:12:34

Ciekawa trasa,częściowo mi znana. I bardzo piękne zdjęcia.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-08-23 08:09:05

Tak to fakt, trasy wiadomo wcześniej trzeba troszkę przygotować tak na oślep to chodzenie bez sensu. Ale to też frajda. Jeśli chodzi o samo chodzenie, to tylko przyjemność i relaks, po to pojechałem żeby odpocząć i cos zobacyć pięknego przy okazji i się udało.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2014-08-23 07:40:57

Bardzo fajna trasa i śliczne zdjęcia :)

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-08-22 21:41:36

Romku widzimy że nie marnowałeś czasu świetna wycieczka chyba przykładasz się do zaplanowania trasy wszystko wychodzi ci extra brawo :))) pozdrawiamy

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-08-22 21:18:43

Pieknie polazikowałeś Romu :) Bardzo lubie tereny, które odwiedziłes .

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020