Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
strumień Świetlik, Roman Świątkowski

Karkonosze – Wodospad Kamieńczyk, Szrenica, Śnieżne Kotły, Czeskie i Śląskie Kamienie.

2014-08-04 - 2014-08-15
2014-08-20 11:35:53
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Trasa: Szklarska Poręba (wyciąg na Szrenicę) – Rozdroże pod Kamieńczykiem 755mnpm – Schronisko Kamieńczyk 840mnpm – Schronisko PTTK na Hali Szrenickiej 1200mnpm – Graniczna Łąka 1310mnpm – Schronisko Szrenica 1362mnpm – Trzy Świnki 1296mnpm – Mokra Przełęcz 1288mnpm – Ceska Budka 1417mnpm – Śnieżne Kotły 1477mnpm – Obniżenie pod Smielcem 1380mnpm (Pod Wielkim Szyszakiem) – Czarna Przełęcz 1360mnpm – Czeskie Kamienie 1417mnpm – Śląskie Kamienie  1413mnpm – powrót do Czarnej Przełęczy – Rozdroże pod Smielcem 1127mnpm – Rozdroże pod Jaworem 1099mnpm – Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem 1218mnpm -  Śnieżne Stawiki – Schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem 1168mnpm – Ryzy 960mnpm – Szklarska Poręba.

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym. " Walter BonattiKamienna
Kamienna


Całodniowa wyprawa w Karkonosze. Po dotarciu pod wyciąg krzesełkowy na Szrenicę kierujemy się za szlakiem czarnym, który prowadzi nas do Wodospadu Kamieńczyk i jednego z czterech schronisk, które czekają do odwiedzenia na naszej trasie. Odcinek trasy prowadzi nas przez wysoki las, mostkiem przez Kamieńczyk, trasa łatwa i wygodna. Jedynie ostatni odcinek ok. 15 minutowy spod Rozdroża pod Kamieńczykiem do schroniska Kamieńczyk dość stromy.

Czas przejścia: Szkl. Poręba (wyciag) – Rozdroże pod Kamieńczykiem szlak czarny 15 min,

Schronisko PTTK Kamieńczyk
Wąwóz Kamieńczyka i dojście do wodospadu
Wodospad Kamieńczyk 27m

dalej szlakiem czerwonym ok. 15 min do Schroniska Kamieńczyk. Razem 30 minut.Po dotarciu oczywiście obowiązkowe zwiedzanie Wąwozu Kamieńczyk zakończonego 27 metrowym wodospadem. Następnie podziwianie pięknej panoramy Gór Izerskich spod schroniska i ruszamy dalej szlakiem czerwonym do góry. Szlak czerwony czyli Główny Szlak Sudecki prowadzi nas wygodną drogą na Hale Szrenicką na której znajduje się schronisko PTTK. Odcinek do podejścia łagodny, bez większych trudności z możliwością zatrzymania się po drodze w miejscu do odpoczynku. Przy schronisku warto zatrzymać się na chwilkę, widoki na góry piękne. Samo schronisko pięknie położone na odkrytym terenie.

tu zaczyna się wodospad Kamieńczyk
tu zaczyna się wodospad Kamieńczyk

Czas przejścia: Schr. Kamieńczyk – Schr. na Hali Szrenickiej szlak czerwony 1 godz.

Spod schroniska ruszmy dalej szlakiem czerwonym który prowadzić będzie nas przez większą część trasy. Szlak prowadzi nas łagodnie do góry drogą kamienistą aż do samego szczytu Szrenica i znajdującego się tam schroniska Szrenica. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Karkonosze i te po Polskiej stronie jak i Czeskiej, widać całą Kotlinę Jeleniogórską, góry Izerskie. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej. My właśnie tak zrobiliśmy, mały posiłek, piwko odpoczynek i dopiero ruszamy w dalszą drogę.

widok na Góry Izerskie i kopalnie kwarcu spod schr. Kamieńczyk
widok na Góry Izerskie i kopalnie kwarcu spod schr. Kamieńczyk

Czas przejścia: Schr. na Hali Szrenickiej – Szrenica szlak czerwony 15min.

Po dość dłuższej przerwie ruszamy w dalszą drogę, oczywiście Głównym Szlakiem Sudeckim. Idąc szlakiem mijamy po kolei grupę skał Trzy Świnki, Mokrą Przełecz, ostaniec skalny Twarożnik. Po prawej mijamy niewielkie wzniesienie czeskiego szczytu Sokolnik, mijamy krzyżówkę szlaków na Ceska Budka. Odcinek płaski, nie zalesiony całkowicie odkryty z widokiem na płaską równinę. Podchodzimy łagodnie pod widoczny z daleka kamienisty szczyt Łabski Szczyt, skąd widać stację radiowo- telewizyjną. Pogoda zaczyna nam krzyżować plany – mgła.

droga i szlak GSS czerwony
schronisko PTTK na Hali Szrenickiej
widok z Hali Szrenickiej

Czas przejścia Szrenica- Śnieżne Kotły szlak czerwony 1 godz. 20 min.

Niestety mgła, ale od czasu do czasu coś tam się pokazuje. Za bardzo się nie martwimy bo wiemy ze tutaj wrócimy dziś i w następnych wyprawach. Warto zatrzymać się na dłuzej, a przy odrobinie szczęścia oprócz cudnych Śnieżnych Kotłów, dech zapiera, widoki na Szklarską Porębę i Kotlinę Jeleniogórską nie do zapomnienia. Ruszamy dalej za oznakowaniami szlaku czerwonego. Szlak prowadzi nas zboczem szczytu Wielki Szyszak, ścieżką wyłożoną z kamieni. Szczyt, kamienisty szczyt mijamy we mgle. Przechodzimy przez przełecz pod Smielcem. Delikatne podejście pod Smielec 1424mnpm, zejście na Czarną Przełęcz na której znajduje się miejsce odpoczynku, budka i choinka znaków.

Panorama z Hali Szrenickiej na pierwszym planie schr. Hala Szrenicka
Panorama z Hali Szrenickiej na pierwszym planie schr. Hala Szrenicka

Czas przejścia: Śnieżne Kotły – Czarna Przełęcz szlak czerwony 40 min.

Mały oddech i ruszamy GSS im Mieczysława Orłowicza. Po drodze mijamy kamienny pomnik 1929 roku, rozpoczynamy nie strome podejście na Czeskie Kamienie. Trasa wygodna, ścieżka wyłożona kamieniami. Mgła zaczyna już mniej nam, dokuczać. Idziemy dalej mijamy turystów z Polski, Czech i Niemiec jak na całej trasie, docieramy do Śląskich Kamieni. Następny dłuższy odpoczynek. Widoki super np. Przełęcz Karkonoska i widoczne schronisko Odrodzenie odwiedzone w zeszłorocznych wędrówkach po Karkonoszach.

Szrenica i schronisko PTTK Szrenica
Szrenica i schronisko PTTK Szrenica

Czas przejścia: Czarna Przełęcz – Śląskie Kamienie szlak czerwony 35 minut.

Powrót tą samą trasą do Czarnej Przełęczy, gdzie zmieniamy szlak na niebieski i kierujemy się Koralową Ścieżką na Rozdroże pod Smielcem. Ścieżka prowadzi nas w dół otwierając przed nami piękne widoki. Natrafiamy na odcinek ścieżki naprawiany – wielkie podziękowania Panom. Przy Rozdrożu pod Smielcem postanawiamy jeszcze na chwilkę zejść pod Rozdroże pod Jaworem gdzie podziwiamy Czarny Kocioł Jagniątkowski i Wędrujący Kamień.

pod Szrenicą na Głównym Szlaku Sudeckim
widok ze Szrenicy na Hale Szrenicką i Doline Kamieńczyka
widok ze Szrenicy - stacja wyciągu krzesełkowego na Szrenicę

Czas przejścia: Śląskie Kamienie-Czarna Przełęcz szlak czerwony 30 minut, dalej w kierunku Rozdroża pod Smielcem szlak niebieski 30 minut.

Od Rozdroża pod Smielcem obieramy szlak zielony za którym podążamy a po ok. 20 minutach spokojnego marszu docieramy do Rozdroża po Wlk Szyszakiem. Odcinek bardzo spokojny całkowicie zalesiony. Po dotarciu na rozdroże dalej kierujemy się za oznakowaniami szlaku zielonego. Bardzo malowniczy i piękny odcinek trasy. Trasa trudna, prowadząca przez kamienie, dość męcząca ale szlak wynagradza nas pięknym widokiem na Śnieżny Kocioł. Szlak prowadzi nasz brzegiem Śnieżnych Stawików przy których jak i wielu innych turystów postanawiamy się zatrzymać, piękne miejsce. Ruszamy dalej ścieżką nad Reglami wzdłuż Łabskiego Kocioła w kierunku schroniska Pod Łabskim Szczytem. Czwarte i ostanie schronisko na trasie odwiedzone przez nas. Spod schroniska, lub troszkę wyżej nad roztaczają się piękne widoki.

Karkonosze -Wielki Szyszak
Karkonosze -Wielki Szyszak

Czas przejścia: Rozdroże pod Smielcem – Schr. Pod Łabskim Szczytem szlak zielony 1h45m.

Spod schroniska ruszamy za oznakowaniami szlaku żółtego. Mijamy charakterystyczne Kukułcze Skały i po 30 minutach szeroką drogą, spokojnego zejścia docieramy do choinki znaków turystycznych na Ryzach. Od tego momentu zejście jest troszkę niewygodne, prowadzi nas po kamieniach w dół. Koniec trasy to droga leśna przez wysoki las, który kończy się przy Muzeum Mineralogicznym.

grupa skał Trzy Świnki
grupa skał Trzy Świnki

Czas przejścia: Schr. Pod Łabskim Szczytem – Szklarska Poręba szlak żółty 1 godz. 30 min.

na tle Szrenicy i Trzech Świnek
widok na Szrenicę i GSS
Szrenica

Całkowity czas przejścia szlaku ok. 8h 30min nam zajęło z przerwami w schroniskach i na zjedzenie jagód plus, minus 12 godzin. Polecam, nie męcząca z odcinkami nieraz trudnymi ale bardzo kolorowa i pięknymi widokami.

Łabski Szczyt i stacja radiowo-telewizyjna przy Śnieżnych Kotłach widok na Doline Łaby Łabski Szczyt widok z Łabskiego Szczytu na nadajnik radiowo- telew i nadchodząca mgłę Łabski Szczyt i w oddali po lewej Szrenica nadajnik coraz wieksza mgła przy Śnieznych Kotłach widok na Śnieżne Stawiki nadajnik radiowo-telewizyjny na Śnieżnych Kotłach widok na stawiki Śnieżne Kotły Śnieżne Kotły Śnieżne Kotły Śnieżne Kotły i Śnieżne Stawiki widoczek Wielki Szyszak we mgle Wielkie Śnieżne Kotły ścieżka na zboczu Wlk. Szyszaka Czarna Przełęcz Wlk. Szyszak i Czarna Przełęcz Czeskie Kamienie Czeskie Kamienie Śląskie Kamienie Wielki Szyszak, Szrenica widok spod Śląskich Kamieni na Pogórze Karkonoszy i w oddali Kotlinę jeleniogórską Przełęćz Karkonoska i schr. Odrodzenie a powyżej Śląski Grzbiet Zbiornik Sosnówka i Jelenia Góra w oddali Czeskie Kamienie, Wlk. Szyszak oraz nadajnik na Śnieżnych Kotłach Pogórze Karkonoskie szlak niebieski - Koralowa ścieżka szlak niebieski Czarny Kocioł Jagniątkowski Śnieżny Kocioł Śnieżne Stawiki przy Śnieżnych stawikach szlak zielony przy stawikach śnieżny stawik Wielki Śnieżny Kocioł Mały Śniezny Kocioł Łabski Kocioł Łabski Kocioł pod Łabskim Kociołem schronisko Pod Łabskim Szczytem zeilony szlak i widok na Szrenicę szlak żółty w kierunku Ryzy Kukułcze Skały
Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-08-25 17:59:40

[cytuj autor='M Ela']Super wycieczka. Śliczne zdjęcia. I wychodzi na to że też byłam w tym czasie na tej trasie.  [/cytuj]

Szkoda że się gdzieś na trasie nie spotkaliśmy, by się jakieś piwko razem wypiło. 

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-08-24 20:26:28

Super wycieczka. Śliczne zdjęcia. I wychodzi na to że też byłam w tym czasie na tej trasie. 

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2014-08-21 20:51:01

Super wycieczka przez atrakcyjne Karkonosze,

widziałem te miejsca, ale chciałbym kiedyś znów się tam znaleźć

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-08-21 08:43:56

Prawdziwy wędrowiec,super!

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-08-21 06:36:14

Gdy będziemy w przyszłości w Karkonoszach, z pewnością pomoże mi Twoja relacja w planowaniu trasy. Dzięki.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-08-20 18:39:47

Dziękuję. Piękna trasa, cała odkryta jak to Karkonosze. Wodospad Kamieńczuk, wiele ostańców Skały Trzy Świnki, Skały Czeskie, Śląskie, Śnieżne Stawiki, Moreny polodowcowe - piękna trasa.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany: 2014-08-21 10:09

Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 48280 kilometrów
2014-08-20 18:26:00

W karkonoszach byliśmy dwa lata temu,też wchodziliśmy na kamieńczyk i na szrenice,gratuluje wyzwania.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-08-20 17:32:12

Romek pięknie powędrowałeś tereny super i wiele ciekawych miejsc , fajnie popatrzeć na miejsca w których też dreptaliśmy pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-08-20 16:16:55

superro.

ładna wyprawa dla  prawdziwego zaprawionego pozdóżnika ,ktory lubi gory  .

 

znan mi trasa  -

bylem w zeszlym roku i kto wie czy nie powroce  w tym na jesien ,

po  Tatrach

 

 

karol 

 

 

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-08-20 13:34:41

[cytuj autor='Walkowicz Tadeusz']Witaj Romanie w Karkonoszach, kiedy byłem w Śnieżnych Stawkach w maju .. lat temu .. leżał śnieg. Lubię to przejście z Czarnej Przełęczy potem zielonym do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Gdy tu pierwszy raz dotarłem zobaczyłem schody do schroniska taka magła...a ja to jubię.. Zejście żółty to pełny hamulec. Źródła Łaby, gdy Byliśmy / Krupówki / , ale warto tam skręcić. Tadek [/cytuj]

Dzięki Tadeuszu. Rozglądałem się za Tobą ale niestety nie udało się nam spotkać, wiedziałem że gdzieś tam wędrujesz po górach. Do Szklarskiej przybyliśmy dwa dni po Was. Jeśli chodzi o Źródło Łaby to odwiedziliśmy je (relacja już niedługo) a szlak zielony wzdłuż Śnieżnych Kotłów bąba , mi - nam bardzo się podobało.

 

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2014-08-20 12:48:38

Witaj Romanie w Karkonoszach, kiedy byłem w Śnieżnych Stawkach w maju .. lat temu .. leżał śnieg. Lubię to przejście z Czarnej Przełęczy potem zielonym do Schroniska pod Łabskim Szczytem. Gdy tu pierwszy raz dotarłem zobaczyłem schody do schroniska taka magła...a ja to jubię.. Zejście żółty to pełny hamulec. Źródła Łaby, gdy Byliśmy / Krupówki / , ale warto tam skręcić.

Tadek

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-08-20 12:47:44

Bardzo fajna relacja, świetne fotki. Zazdroszczę takiego super "spacerowania".

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125894 kilometrów
2014-08-20 12:29:19

Piękne zdjęcia i piękna wyprawa, super!

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46813 kilometrów
2014-08-20 12:24:19
Byłem w maju i tak bardzo chciałbym znowu tam być.Ładny szlak przeszliście.Zazdraszczam.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020