Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zielona Góra deptak, Danusia

Zielona Góra - wizyta u Bachusa

2014-07-19
2014-08-11 10:32:21
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Zielona Góra to polska  stolica wina, siedziba Bachusa-bożka wina i winorośli. Zwiedzając lubuskie,nie sposob ominąć tego pięknego miasta.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Zielona Góra

Po raz pierwszy miałam okazję przyjechać do Zielonej Góry i muszę przyznać,że było warto. Pięknie odrestaurowany Stary Rynek i zadbane ulice zachwyciły mnie. Z przyjemnością spacerowaliśmy w upalny letni dzień wśród odnowionych kamienic,poszukując...malutkich Bachusków!Okazało się, że Wrocław ma swoje krasnale,a Zielona Góra ma Bachuski, poukrywane w różnych miejscach Starego Miasta. Bachusiki to dzieci boga wina Bachusa, które rozpierzchły się po całym mieście. Aktualnie jest ich 32, ale wciąż ich przybywa. Odkrywanie ich przypominało mi radość, gdy znajdzie się w lesie podczas grzybobrania ,wyjątkowo dorodnego grzybka. Bachusiki są urocze,zazwyczaj znajdują się w ciekawszych turystycznie miejscach miasta np. na ścianie Wieży Łaziebnej ( Głodowej),przy Ratuszu, przy reliktach na Rynku, nad arkadami apteki, w oknie budynku Filharmonii,przy Palmiarni itp. Poszukiwaniu Bachusków służy specjalna mapa,którą można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej lub znaleźć na stronie http://bachusiki.zgora.pl/ . Oczywiście każdy Bachusik ma swoje niepowtarzalne imię np. Mzkuś, Ciekawek,Odpadek, Winolubikus i inne. Udało mi się ich znaleźć zaledwie kilka,ale ile było przy tym radości! Świetny pomysł na turystyczne ożywienie miasta,związane ściśle z jego charakterem,bo przecież Bachus to bóg wina,a Zielona Góra słynie właśnie z produkcji win. Największy Tata Bachus znajduje się na deptaku u zbiegu ulic Kupieckiej ,Żeromskiego i alei Niepodleglości. Nic dziwnego, że właśnie Zieloną Gorę obrał sobie za swoją siedzibę, skoro tutaj właśnie odbywa się co roku największe święto wina -Winobranie.

relikty na Starym Rynku
relikty na Starym Rynku


Obeszliśmy cały Stary Rynek podziwiając piękny Ratusz z XV wieku, kościół w. Matki Boskiej Częstochowskiej, nowoczesną bryłę Filharmonii Zielonogórskiej,Wieżę Łaziebną ( Głodową) z XV wieku oraz konkatedrę pw św. Jadwigi. Przy Ratuszu odkryto relikty- fragmenty średniowiecznych budowli. Wszędzie widać dbałość zarowno o przeszłość i jej zachowanie, jak i o teraźniejszość,czyli wygodę mieszkańców i turystów.

Nieopodal Starego Miasta ,na wzgórzu usytuowany jest Park Winny z okazałą Palmiarnią-symbolem miasta na szczycie. Zbocza wzgórza porastają winorośla,a ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. W Palmiarni rośnie najwyższa w Polsce palma daktylowa ,dla której specjalnie musiano rozbudować obiekt,ponieważ wyrastała ponad dach. Wewnątrz można nie tylko podziwiać niezwykłe okazy roślin egzotycznych,ale także wśród ich liści odpocząć i posilić się w prowadzonej tam restauracji. U stóp wzgórza znajduje się jeszcze jedno kultowe miejsce- pomnik konika z młodzieńcem. Stworzył go w 1936 r. Józef Thorak. Pomnik jest ulubionym miejscem fotografowania z widokiem na Palmiarnię w tle.

relikty na Starym Rynku
Bachus
Beczkus

Naprawdę żałowałam, że w Zielonej Góre i w ogóle w lubuskim, byliśmy tak krótko. Po raz kolejny stwierdzam,że jest to niesłusznie niedoceniany turystycznie region i mam nadzieję wrócić tam kiedyś na dokładniejsze wędrowanie. Szczególnie polecam odkrywanie Zielonej Góry z mapką Bachusików w dłoni. Powodzenia w poszukiwaniach!Ciekawek Partnerus Turistikus Mzkus Pędzibeczek Informatikus Ekonomikus Meloman Hubertikus Transportikus Odpadek Palmix Winolubikus Zielona Góra Ratusz wejście do Ratusza Ratusz Ratusz widok z Rynku na kościół Matki Boskiej Częstochowskiej kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej kościół Matki Boskiej Częstochowskiej Filharmonia Zielonogórska kamienica z arkadami Wieża Łaziebna Wieża Łaziebna konkatedra św. Jadwigi konkatedra św. Jadwigi konkatedra św. Jadwigi na deptaku pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych wejście na wzgórze W Parku Winnym Park Winny Palmiarnia Palmiarnia Zielona Góra widok ze wzgórza na miasto winorośla na wzgórzu Winnym fontanna przy Palmiarni Palmiarnia pomnik konika z młodzieńcem widok na pomnik i Palmiarnię
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
2014-08-14 08:32:58

Dzięki Twojej wycieczce i relacji dochodzę do wniosku, że to, iż ZG nigdy nie traktowałem jako atrakcji turystycznej, było błędne.

Świetne miasto, warte zwiedzenia, no i te Bachusiki, coś wspaniałego, jako atrakcja turystyczna dla dzieci, ale nie tylko przecież.

PS. Tak a propos, oglądając zdjęcie Apteki, jakim to trzeba być matołem (że nie powiem dosadniej), żeby tak pomazać tak piękny budynek. To jest chyba szczyt chamstwa i debilizmu!

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19113 kilometrów
2014-08-12 18:23:53

[cytuj autor='Świątkowski Roman ']Ładna ta Zielona Góra i te Bachuski, również pierwszy raz je zobaczyłem, fajna sprawa [/cytuj]

dołączam się,

a gdyby tak z każdym Bachusikiem kielonkiem... nie wiadomo jak by się ta wycieczka skończyła :-)

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-08-12 16:43:14

Ładna ta Zielona Góra i te Bachuski, również pierwszy raz je zobaczyłem, fajna sprawa

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2014-08-12 16:06:48

Nigdy  nie słyszałem o tych Bachuskach. Fajna sprawa.

Ostatnio edytowany: 2014-08-12 16:07

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-08-12 08:29:31

Bachuski są super,naprawdę:-) Spodobały mi się tak samo,jak w swoim czasie wrocławskie krasnale:-) Polecam!!!

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-08-11 23:37:44

Fajne te Bachuski he he

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-08-11 21:15:19

Danuska odwiedza   zachod Polski  -Jedna z Niewielu .

Superro Danusku tak trzymaj .

 

Zielona Gora ,jak na  tak duze miasto kiedy woj.  jest  jest takie sobie -

oczywiscie dla  nas turystow  zawsze  jest ciekawe.   ?

 

 

uwielbiam  WINO ( ktore jesn na 1 miejscu na 2 to piwo) 

Dobre  WINO , to zdrowe na 100 lat

 

Karol 

smakosz piwa i wina .  BACHUS  i GAMBRINUS  - !!!

 

 

Ostatnio edytowany: 2014-08-12 09:40

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-08-11 12:00:28

Bardzo mnie to Aniu cieszy:-) Zdecydowanie są to również moje ulubine wycieczki,zwłaszcza Zielona Góra i jej Bachusiki.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów
2014-08-11 10:47:36

I kolejne super miasto z tego regionu do kolekcji, super Danusiu, zapisuję sobie Twoje wycieczki jako ulubione i zimą się nimi zajmę :) chyba że mnie uprzedzisz ;)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020