Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Pałac Pakoszów , Anna Piernikarczyk

Dolina Pałaców i Ogrodów

2014-07-03 - 2014-07-05
2014-07-14 09:58:48
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Dolina Pałaców i Ogrodów to nasz drugi ważny cel po Śnieżce na wycieczce w Karkonoszach

To nie była jednodniowa wycieczka, pałace, dworki, zamki należące do cudnej Doliny Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej "zbieraliśmy" do koszyczka wspomnień niemal każdego dnia wycieczki. Dziś postaram się to poukładać w jedną całość 🙂Pałac Pakoszów

Najlepiej poznaliśmy jeden z młodszych obiektów na szlaku, czyli Pałac Pakoszów w Piechowicach, który dopiero w 2012 roku powstał z ruin, kiedy do dzisiejszego cudnego stanu doprowadził go potomek dawnych właścicieli. Pałac stanowi luksusowy hotel, ale też to jeden z nielicznych obiektów na szlaku udostepniony każdego dnia do zwiedzania. Podziwiać we wnętrzach mozna śliczną, zrekonstruowaną dużym staraniem Salę Barokową, w której dzis odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Pałac posiada duży teren, który pomału ma przerodzić się w piękny ogród z atrakcjamidla turystów, na razie jest plac zabaw, a za pałacem staw z łabędziami. Na dzień dzisiejszy pałac nie jest jeszcze tak popularny, ale myslę, że wkrótce stanie się perełką szlaku.Zamek Chojnik

Drugi dobrze poznany obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów, przy tym bardzo popularny wśród turystów, to zamek Chojnik, już przeze mnie opisany w innej wycieczce, tak więc napiszę, tylko że polecam jego odwiedzenie.

W Jeleniej Górze odwiedziliśmy tak na szybko 3 obiekty - popularny Pałac Paulinum - hotel, Dwór Czarne - siedziba Fundacji Kultury Ekologicznej i Pałac Schaffgotschów w Cieplicach - siedziba Politechniki Wrocławskiej. Będąc w Kowarach podjechaliśmy do 3 pałaców - Pałac Smyrna - obecnie hotel, Pałac w Ciszycy, w nienajlepszym stanie służy na cele mieszkalne i Pałac w Radocinach, całkowicie niedostepny.

Pałac Pakoszów w Piechowicach

W Staniszowie Górnym pochodzilismy sobie po dwóch pałacach, w których powstały hotele i restauracje i które mają ładne obejścia - Pałac na Wodzie i Pałac w Staniszowie Górnym.Koniecznie musieliśmy też odwiedzić najpiekniejszy dla mnie obiekt w Dolinie Pałaców i Ogrodów czyli Pałac Wojanów - śliczna budowla z pięknym otoczeniem. Działa tu hotel, restauracja, kawiarnia, organizowane są imprezy kulturalne. Bardzo blisko niego leży też Pałac w Łomnicy, a dokładniej Pałac i Dom Wdowy, bo stoją tu dwa obiekty, pałac jest hotelem, a ponadto działa tu Fundacja Dominium Łomnica, która ma na celu ochronę zagrożonego krajobrazu kulturowego. Niedaleko jest też Pałac Królewski w Mysłakowicach służący dziś za budynek szkolny, co ciekawe są tutaj dwa bocianie gniazda na dwóch wieżyczkach obok siebie i w obu był bocian, Natalka stwierdziła że chyba sie małżeństwo pokłóciło i zamieszkało osobno 🙂 Całkiem blisko jest też ładny pałac w Miłkowie - obecnie hotel i restauracja oraz Pałac w Bukowcu - własność Związku Gmin Karkonoskich.

Pałac Pakoszów
Pałac Pakoszów

W Janowicach Wielkich obejrzelismy Pałac który służy jako Dom Pomocy Społecznej, trochę szkoda tak ładnego obiektu, ale mozna przynajmniej wejśc na dziedziniec. W tej samej miejscowości trzeba odnaleźć Zamek Bolczów, co udało nam się z pewną trudnością, ale o tym w innej wycieczce. Już tak tylko z auta obejrzeliśmy też Wieżę w Siedlęcinie, udostępnioną dla turystów, ale akurat nas tam burza chciała złapać, więc uciekaliśmy 🙂

Sala Barokowa w Pałacu Pakoszów Sala barokowa w Pałacu Pakoszów Biblioteka Sala zabaw obejście Pałacu Pakoszów Pałac Wojanów Pałac Wojanów Pałac Wojanów Pałac Wojanow Pałac Łomnica Pałac na Wodzie - Staniszów Staniszów Pałac na Wodzie Pałac na Wodzie Staniszów Dolny Staniszów Pałac na Wodzie Pałac Staniszów Pałac w Staniszowie Górnym Pałac w Staniszowie Dom Kawalerów Pałac Mysłakowice - szkoła Pałac Miłków Miłków Pałac Bukowiec Pałac Smyrna - Kowary Pałac w Ciszycy Pałac w Kowarach Dwór Czarne Jelenia Góra Pałac Paulinum w Jeleniej Pałac Schaffgotschów Cieplice Pałac w Janowicach Wielkich Pałac w Janowicach Wielkich Zamek Bolczów Janowice Wieża w Siedlęcinie Zamek Chojnik Sobieszów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-07-16 20:30:13

Aniu piękne zwiedzanko tyle pałaców na raz super  a  my grasujemy w świętokrzyskim i podkarpackim relacje niebawem  pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
2014-07-14 21:37:14

ladnie to poukladałas Aniu . 

Moim zdaniem jest to najpiekniejszy rejon w Polsce i jeden z  najpiekniejszych w   europie .

Kto nie byl tam ,  niech zaluje  i czym predzej niech tam pospieszy

  Dolina  Cesarzy i Królów  - dolina  zamkow i palacy oraz folwarkow.

Karol

Avatar użytkownika
Ela Krajtroter 42848 kilometrów
2014-07-14 21:05:52

Piękne te pałace. Do wielu jeszcze nie dotarłam. W Kowarach znajduje sie  Park Miniatur, super miejsce i z tego co wiem mają nowe budowle. 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2014-07-14 17:23:14

No na wszystko przyjdzie czas :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2014-07-14 15:54:26

Pięknie ! Znam te regiony, mnie najbardziej podobają się pałace w Wojanowie i Łomnicy. Natomiast Wieża Rycerska w Siedlęcinie , z zwenatrz jest niepozorna . Wnętrza natomiast ciekawe...ale nie wiem czy wasze dziewczynki by to zainteresowalo?! Nic straconego Aniu, pojedziecie jak trochę podrosną :)

Ostatnio edytowany: 2014-07-14 17:25

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-07-14 14:47:13

Troszkę pozwiedzaliście.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2014-07-14 10:52:51

Dzięki :) Niebiosa były nam przychylne to korzystaliśmy :) Ja też się naczytałam o dolinie i już mi się marzyła od kilku lat :)

Nie mam tu wszystkich obiektów, ale większość i właściwie te najciekawsze, w najlepszym stanie

Ostatnio edytowany: 2014-07-14 10:58

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-07-14 10:31:39

Tyle już czytałam na PSz o tej dolinie, część miejsc widziałam w relacjach innych krajtroterów,a teraz są tu razem zgromadzone w pięknym albumie zamków i pałaców. Brawo Aniu,wspaniałe ,bardzo radosne i pełne pogody zdjęcia.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020