Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Czantoria, Monika Pawlak

Beskidzkie miasteczko-Ustroń

2008-10-31
2008-10-31 15:01:47
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Ustroń należy do najstarszych miejscowości Śląska Cieszyńskiego,wzmiankowano w 1305 jako osadę książąt cieszyńskich.Tędy maszerowały wojska Jana III Sobieskiego w 1683 z odsieczą na Wiedeń.Ustroń to przedewszystkim uzdrowisko.
Przejeżdżamy przez Ustroń,żeby dostać się do Wisły,żeby poszaleć na nartach,przetrzeć szlaki górskie,wypocząć i oddychać czystym powietrzem uzdrowiskowym. Teraz ,gdy zrobiona jest obwodnica,centrum miasta jest omijany szerokim łukiem,niby to dobrze ,bo nie ma przez to korków,ale tracimy okazję zobaczyć to piękne miasteczko jakim jest Ustroń. Są tu muzea kuźni(a jej początki miały miejsce w XVIIw),etnografii,malarstwa, a nawet starych zabytkowych motocykli,do których wielu ma słabość ;-) /ach,ten piękny warkot silnika;-)/. Ratusz wybudowany w XIX pięknie odrestaurowany ,na przeciw mała muszla koncertowa,Amfiteatr ,który pamięta wiele gwiazd,choćby św.pamięci Andrzeja Zauchę,kiedyś odbywały się tu koncerty z główną nagrodą Bursztynowego Słowika dla najlepszego piosenkarza(miałam okazję być na takim w latach ' 80).W Ustroniu są dwa kościoły katolicki z 1787r. i ewangelicki z 1835.Przy katolickim stoi dawny sierociniec z ok.1740 r. obecnie plebania. Ustrońskie lasy i góry były schronieniem dla partyzantów w latach okupacji,gdyby drzewa umiały mówić...,wiele się tu działo.Ale i w XVII wieku maszerowały tędy wojska Jana III Sobieskiego z odsieczą wiedeńską.
Z Ustronia można wyjść na Czantorię,Równicę,dalej na Stożek i inne. Z Równicy można przejść do Brennej,ale zanim się tam dostaniemy warto zwiedzić Park Linowy oraz Ołtarz ewangelików-kolejne tajne miejsce protestantów,z wieków kiedy byli szykanowani za przekonania religijne.
Kilka słów o Janie Cholewa,którego pomnik stoi w centrum Ustronia :urodził się w Ustroniu 7.XII.1920 roku i zmarł tutaj w 1966 1 października.Był harcerzem, ,pilotem,chorążym WP i uczestnikiem kampani wrześniowej. Wykonywał loty na Warszawą po wybuchu Powstania Warszawskiego.Pilotażu uczył się w Anglii w ośrodkach RAF-u.Przydzielono go następnie do 300-go Dywizjonu Bombowego"Ziemi Mazowieckiej".Brał udział w 110ciu misjach bojowych i to w tych najtrudniejszych.Po wojnie wrócił do kraju i Ustronia,gdzie zajął się pracą w Kuźni,od 1947 nękany był przez służby bezpieki.
Ratraki przygotowane na śnieg Wyciąg na Czantorię Tablica informacyjna Piękna gospoda Tablica informacyjna Jesiennie Szlak rowerowy Pensjonaty Królowa polskich rzek-Wisła Tory prowadzące do Wisły Informacje o muzeum na tablicy informacyjnej miasta Kolejne muzeum w Ustroniu Pensjonaty,hotele górują nad miasteczkiem Muzeum fabryczne dawnej kuźni Na terenie muzeum Tablica informacyjna Niewytop z pieca kuźni z XVIII wieku Na terenie muzeum Amfiteatr Amfiteatr Jeden z wielu pensjonatów Piękny orzeł nad pensjonatem Pensjonat nazwany na cześć cesarzowej Sisi Sisi Pod kawiarnią stał taki piękny pojazd,prosto z ulic Londynu Fontanna przed kawiarnią Sissi Muzeum zabytkowych motocykli Muzeum zabytkowych motocykli Spuszczona woda ze stawu,po którym latem można popływać kajakiem Ustroński ratusz Muszla koncertowa przed ratuszem Z tyłu ratusza, pomnik ku czci pomordowanych Cztery strony pomnika Cztery strony pomnika Cztery strony pomnika Cztery strony pomnika Ku pamięci wielkiego Ustroniaka Muzeum etnograficzne Muzeum etnograficzne w Ustroniu w starej chacie Jeden z najstarszych grobów na cmentarzu z 1790r. na cmentarzu grób czworga Ustroniaków rozstrzelanych w 1944r. Kościoł katolicki i dawny sierociniec z ok.1740r. Dawny sierociniec przylegający do kościoła Rodowita Ustronianka Rodowita Ustronianka Dom Kultury Kawałek Wielkiej Brytanii w Ustroniu :-) Wieża kościoła ewangelickiego Kościół ewangelicki Kościół ewangelicki Dom sióstr zakonnych Dom sióstr zakonnych Panorama okolicy Panorama okolicy Beskidzkie miasteczko-Ustroń Pod Czantorią stoi Tropicana
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-11-01 12:44:51
Ustroń jest naprawdę zachęcający!A co do muzeum,to nie mam pojęcia czy można testować jazdę ;-),dopiero co zobaczyłam to wczoraj po raz pierwszy,a że wybrałam się wcześnie z rana na tą samotną wycieczkę to też nie miałam okazji tam zajrzeć :-) Jedno mogę powiedzieć-nie można obojętnie przejechać przez to miasteczko!
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-11-01 12:41:03
Chyba się tam wybiorę. Twoje zdjęcia są zachęcające.
Avatar użytkownika
Grzegorz Binkiewicz Krajtroter 8728 kilometrów
2008-10-31 21:34:26
O kurka muzeum zabytkowych motocykli ... czad :) a można jakims sie przejechac moze ? jakis taki jeden egzemplaz objazdowy :D ??
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020