Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Anna Piernikarczyk

Kaszubskie szlaki - Wieżyca, Strysza Buda

2014-06-08
2014-07-03 09:15:53
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Wracając z Szymbarku postanowiliśmy w pełni wykorzystać pozostałą część niedzieli na dalsze zwiedzanie. Okolice pełne są rozmaitych atrakcji turystycznych oraz pięknych widoków. Wybraliśmy Park Miniatur Strysza Buda oraz wejście na wieżę widokową Wieżyca.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Wieżyca > Strysza Buda

Około 2km od Szymbarku, w gminie Stężyca, znajduje się najwyższe morenowe wzniesienie Pojezierza Kaszubskiego -Wieżyca 328,7mnpm. Na jego szczycie znajduje się30-metrowa wieża widokowa im. Jana Pawła II. Przez szczyt prowadzi turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich, znajduje się tam również stok i wyciąg narciarski.Podejście nie jest trudne,idzie się wygodną ścieżką przez las. Można się nieco zasapać wchodząc na wieżę,która lekko kołysze się. Na platformie widokowej czułam się jak w morzu falujących wierzchołków drzew,odczucia prawie jak na statku. Widoki rozpościerające się wokół wieży są naprawdę przednie i warte zachodu.Dominuje zielony kolor bukowego lasu i strzelistych świerków,a w oddali widać kaszubskie jeziora-Ostrzyckie i Patulskie,część trasy wodniaków znanej pod nazwą Kółko Raduńskie.

Wieżyca
Wieżyca

Po zejściu z Wieżycy podjechaliśmy kilkanaście kilometrów dalej do miejscowości Strysza Buda ,gdzie znajduje się pierwszy na Pomorzu Park Miniatur. Cieszę się,że powstał,bo jest to świetna forma promocji dla regionu. Kiedyś na Dolnym Śląsku zwiedzaliśmy Park Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach i myślałam wtedy,że dobrze byłoby,gdyby i Pomorze miało swój Park Miniatur. Okazało się,że jest takowy,właśnie w Stryszej Budzie i jego motywem przewodnim są kaszubskie budowle wykonane w skali 1:25. Już przed wejściem na teren parku obejrzeliśmy makiety wszystkich latarni morskich polskiego wybrzeża.A potem wędrując małymi alejkami oglądaliśmy estetycznie wykonane makiety mniej lub bardziej znanych budynków. Kierunek zwiedzania prowadzi najpierw wśród najbardziej charaktrystycznych budowli znanych na cały świecie: mur chiński,paryska wieża Eiffela i Łuk Tryumfalny, Brama Branderburska w Berlinie, statua Wolności, krzywa wieża w Pizzie, Chrystus z Rio de Janeiro, londyński Big Ben , Sfinks, Piramida-świątynia Kukulkana. Potem przenieśliśmy się na Kaszuby i oglądaliśmy miniatury zabudowań kaszubskich z Wdzydzów Kiszewskich, domek do góry nogami z Szymbarku, kolegiatę w Kartuzach, zamek krzyżacki w Bytowie, dworek Wybickiego w Będominie,pałac w Rzucewie i Sasinie i inne. Końcówka trasy to polskie obiekty zabytkowe jak Kościół Mariacki w Gdańsku i w Krakowie, pałac Potockich w Lublinie, czy zamek w Reszlu. Czułam się tam jak Guliwer w Krainie Liliputów, a może raczej jak kaszubski wielkolud Stolem. Miniatur sukcesywnie przybywa,rozrosła się także strefa rozrywki w parku. W 2011r powstała tam Bajkowa Kraina, czyli ok. 60 postaci ze świata baśni i filmu dla dzieci. Rok później doszedł Gabinet Luster i Zamek Strachu, jest także mini-zoo. Kolejne fajne miejsce na mapie rozrywek dla całej rodziny. Wszystkie dodatkowe atrakcje są w cenie biletu! Bilet normalny kosztuje 14zł. Parking jest bezpłatny.

Wracaliśmy już do domu,gdy jeszcze na moment zatrzymaliśmy się w podsłupskim Redzikowie. To dawna wieś, później wojskowe osiedle dawnego garnizonu 28 Pułku Lotnictwa Myśliwego. W 1999 r, garnizon rozformowano,a lotnisko przestało istnieć. Po latach świetności pozostały tylko 4 MIGI,które można oglądać przy ulicy ,widać je z drogi krajowej S6 Gdańsk-Szczecin. Jeszcze nie tak dawno MIGI stały na terenie dawnej jednostki wojskowej, kilka miesiecy temu zostały przeniesione na stronę cywilną,by były dostępne dla każdego. Stało się tak w związku z planowaną budową amerykańskiej tarczy antyrakietowej na terenie dawnego lotniska. Czasy tak bardzo się zmieniają. Pamiętam jak, Migi z ogłuszającym rykiem silnikiem przelatywały ku naszemu utrapieniu nad naszą działką rekreacyjną,obecnie jest tam cicho i spokojnie. Co przyniesie nam budowa tarczy? Tego nikt tak naprawdę nie wie, na razie jest chyba więcej obaw niż nadziei. Z nurtującymi nas pytaniami, zmęczeni upałem i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

wieża widokowa Wieżyca
wieża widokowa Wieżyca


widok z wieży widok z wieży widok z wieży platforma widokowa na Wieżycy widok z wieży krzyż na szczycie Wieżycy wejście do Paku Miniatur w Stryszej Budzie Abraham Lincoln brazylijski Chrystus krywa wieża w Pizzie świątynia Kukulkana wieża Eiffela łuk Tryumfalny Brama Branderburska Statua Wolności stocznia gdańska zamek w Bytowe dworek Wybickiego w Będominie ślady Yeti wielkie szachy wiatrak ze skansenu we Wdzydzach Kiszewskich spichlerz gdański dom do góry nogami pałac w Rzucewie zagrody wiejskie w Klukach kolegiata w Kartuzach pałac w Sasinie kościół Mariacki w Gdańsku pałac Potockich w Lublinie Park Miniatur w Stryszej Budzie Gabinet Śmiechu polskie latarnie polskie latarnie migi w Redzikowie migi w Redzikowie migi w Redzikowie
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2014-07-03 21:32:31

Fajne zwiedzanie, przyjemnie popatrzeć

pozdrawiam

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47176 kilometrów
2014-07-03 19:12:20

Mi też  podoba się  wszystko. Bardzo ciekawe miejsca zwiedziłaś. Świetnie zaplanowany dzień.

Avatar użytkownika
Roman Świątkowski Krajtroter 70713 kilometrów
2014-07-03 18:24:58

[cytuj autor=' mokunka']Ileż ciekawostek w Twojej okolicy Danusiu ! Park Miniatur świetny :) a wszystko fajnie obfocone i opisane :) [/cytuj]

Super wycieczka, i tak jak wcześniej napisała Mokunka ile ciekawostek. Na początek wieża która najbardziej mi się spodobała na początku dalej zaskoczenie miniatury Latarni Morskich i stwierdzenie że to najbardziej mi sie podobało a na koniec Migi i co najbardziej się podobało - Wszystko. 

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-07-03 15:58:47

Danusiu pięknie spędzony dzień, ciekawa miejscowość - może kiedyś.

Pozdrawiam Tadek

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-07-03 13:59:24

fajnie  tak  wędrować

 

Pozdrawiam Karol

PS. Danusia fajnie  patrzec  z gory na swiat

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2014-07-03 13:12:51

Ileż ciekawostek w Twojej okolicy Danusiu ! Park Miniatur świetny :) a wszystko fajnie obfocone i opisane :)

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2014-07-03 12:50:21

Świetna relacja, czytałem z zaciekawieniem. Już gdzieś wcześniej pisałem, że Szymbark i Kaszuby są dość blisko mnie, więc trza by się wybrać.

Avatar użytkownika
Krzysztof Dorota Krajtroter 23831 kilometrów
2014-07-03 10:53:42

Bardzo fajne miejsce wieże widokowe to lubimy park miniatur pierwsza klasa pozdrawiamy

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19190 kilometrów
2014-07-03 10:10:58

Jeszcze nie ma zdjęć, poczekam i zajrzę później

pozdrawiam

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020