narzędzia rolnicze, Danusia

W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

2014-06-08
2014-07-01 07:59:48
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

W Szymbarku byłam już kilkakrotnie,ale reszta rodziny jeszcze nie. W upalną niedzielę zapadła więc spontaniczna decyzja ,by natychmiast te braki nadrobić. A słowo stało się ciałem...

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Szymbark

Do Szymbarku pojechaliśmy wczesnym rankiem. Jechaliśmy przez piękne okolice Szwajcarii Kaszubskiej,pełne jezior,lasów i wzniesień i wspaniałych widoków. Postanowiłam kiedyś przyjechać w te rejony ,by obejrzeć także inne ciekawe miejsca,ale póki co naszym celem był Szymbark.CEPR to prywatna firma p. Lidii Czapiewskiej zorganizowana obok tartaku należącego do jej męża Daniela Czapiewskiego,który był pomysłodawcą powstania centrum. Od mojego ostatniego pobytu centrum znacznie się rozrosło i wypiękniało. Przybyło też kilka nowych obiektów od imponującego hotelu począwszy, a na fontannie Świętowida kończąc. Świętowid Kaszuba symbolizuje religijność,pracowitość,upór i patriotyzm Kaszubów. Na terenie centrum znajduje się mnóstwo drewnianych domków pokazowych : Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady ( 240 lat) ,Dom Harcerza, Dworek Salino,Domek Myśliwski, Chata Kaszubska ( 250 lat), Dom Powstańca z Adampola, Dom Sybiraka, Dom modelowy-biuro handlowe, ziemianka,modele letnich domków na sprzedaż. Można zwiedzić też Muzeum Ciesielstwa z eksponatami jakimi dawniej pracowano przy obróbce drewna,obejrzeć najdłuższą deskę i stół noblisty oraz największy fortepian. Można także zajrzeć do Muzeum Tabaki, zakupić w specjalnym rożku i wypróbować ten popularny kaszubski środek na kichanie. W Browarze "Kaszubska korona" można wypróbować rodzimego ,kaszubskiego piwa ,a nawet obserwować proces jego warzenia.

niedźwiedż Wojtek
niedźwiedż Wojtek

Oczywiście punktem kulminacyjnym każdej wycieczki jest wejście do Domu do Góry Nogami. Złudzenie optyczne oraz zaburzenie poczucia równowagi powodują niezwykle ciekawe doznania. Niektórzy nawet jedynie zaglądając do środka czują zawroty głowy i rezygnują z wejścia do środka. My jednak weszliśmy śmiało i świetnie się bawiliśmy usiłując utrzymać pion i równowagę. W strefie śmiechu i zabawy jest także Park Linowy i kredkowy plac zabaw- Świat Bajek dla dzieci. Dookoła bogata infrastruktura gastronomiczna łącznie z mini stawkiem ,w którym można osobiście złowić pstrąga, a następnie upiec go sobie w ziemiance nad ogniskiem.

Jednak na mnie największe wrażenie zrobiły miejsca,które przenoszą w głęboką,bardzo bolesną przeszłość- replika bunkra tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski z symulacją nalotu, orginalna rampa załadowcza i pociąg Sybiraków z wystawami fotograficznymi w wagonach, postać Wojtka-bohaterskiego niedźwiedzia,który towarzyszył 22 Kompanii Zaopatrzenia Artylerii i przeszedł z nią szlak bojowy, Domek Trapera Kaszuby przedstawiający trudną przeszłość Kaszubów zmuszonych do porzucenia swoich domów i emigracji do Kanady,a przede wszystkim Dom Sybiraka i zabudowania łagrów sowieckich Borowicze. Te ostatnie przedstawiają tragiczne losy Polaków wywożonych na Syberię i niewyobrażalnie ciężkie warunki w jakich przyszło im tam żyć i umierać. Malutki kościółek pw. św. Rafała Kalinowskiego-powstańca powstania styczniowego,również uapmiętnia Sybiraków,ponieważ patron kościoła także był zesłany na Sybir. Kościółek jest pełen pamiątek po Sybirakach i stanowi przesłanie sensu istnienia centrum- to swoista arka przymierza między dawnymi,a współczesnymi latami. Co roku odbywają się tu spotkania żyjących Sybiraków oraz ich rodzin.

fontanna Świętowida Kaszuby
dom myśliwego
niedźwiedż Wojtek


Na terenie centrum w Szymbarku rozrywek,atrakcji i informacji oraz historii nie brakuje. Spokojnie można tam spędzić cały dzień, z rodziną i z dziećmi. Każdy ,i dorosły , i dziecko znajdzie tam coś interesującego dla siebie. Zdecydowanie polecam każdemu zajrzeć tam choć raz.

kaszubski alfabet ziemianka pociąg Sybiraków kaszubskie kolory nagrobki kanadyjskich Kaszubów pociąg Sybiraków aleja kanadyjskich Kaszubów w replice łagru Borowicze stoł noblisty obelisk przy zagrodzie Kaszuby-trapera w replice łagru Borowicze hotel Dom Sybiraka najdłuższa deska w chacie trapera kościół św. Rafała dom do góry nogami Szczypior-nazwisko Kaszuby w Kanadzie kamień pamiątkowy przy kościele św. Rafała w domu do góry nogami chata trapera wejście do łagrów Borowicze w domu do góry nogami wejście do bunkr Gryfa Pomorskiego w domu Sybiraka dom do góry nogami w bunkrze Świat Bajek dla dzieci dom do góry nogami Szymbark hotel,browar i kościółek w bunkrz łowienie pstrągów w bunkrze ziemianka bunkier Ptasia Wola w ziemiance wyjście z bunkra dom do góry nogami
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19256 kilometrów
2014-07-05 22:37:14

Fajne, ładnie zagospodarowane miejsce,

w dodatku trochę historii,

dla mnie same plusy

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2014-07-04 16:09:55

Ciekawe miejsce dla Nas Danusiu odkryłaś. Dobrze że postają takie miejsca gdzie można zobaczyć trochę historii.

Pozdrawiam Tadek.

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2014-07-02 07:52:28

Trochę tak Karolu, wszystko postawione na głowie:-)

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122211 kilometrów
2014-07-01 14:54:33

fajna taka wycieczka Danuski .

 

Pozdrawiam  Karol

PS.

ta chatka , to tak jak nasza gospodarka -  do gory nogami 

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2014-07-01 12:32:15

Bardzo ciekawe miejsce.Nigdy nie byłem w takim domku a już w Polsce jest ich parę.Wycieczka na piątkę.Lubię takie wycieczki trochę rozrywki i trochę historii.

Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
2014-07-01 11:45:07

Ja podobnie myślałem w swojej ignorancji, że Szymbark równa się Domek do góry nogami.

Świetna relacja, zachęcająca do zwiedzenia tych okolic. Stosunkowo blisko mnie, więc kto wie...?

UlaSie Nowicjusz 2 kilometrów
2014-07-01 10:23:13

Wow, a ja ciągle żyłam w przeświadczeniu, że w Szymbarku tylko dom do góry nogami jest atrakcją i nie mogłam zrozumieć czemu jeździ się tam na całe dnie =P Też muszę tam wreszcie dotrzeć!

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
2014-07-01 10:10:26

Danusiu, bardzo fajna wycieczka . Z historią w tle. Ciekawe miejsce , dobrze, że choć na fotach dane mi było zobaczyć !

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2014-07-01 08:01:44

Nię będę miała za chwilę już okazji skomentować, więc w ciemno daję 5, na pewno wycieczka była super 🙂 Pozdrawiam

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021